Kozmelapedia - Mevsimsel Öneriler

Mükemmel Tatil İçin Seyahat Listemizi İnceleyin!
22 Ağustos 2016 | Güneş Kremleri

- Öncelikle tatil bölgenizin neresi olduğunu göz önünde bulundurarak valiz hazırlamaya başlayın.
- Kaç gün kalacaksanız, kıyafetlerinizi günlere bölerek hazırlayın ki fazla yük yapmayın! Bu sizi bu gün ne giysem derdinden de kurtaracaktır.
- Asla unutmamalıyım dediğiniz şeyleri göz önünde bulundurmaya özen gösterin! Gerekirse telefondan hatırlatma alarmı kurabilirsiniz.
- Kıyafetlerinizi kategorilere ayırarak yerleştin. Bu valizinizde kaybolmanızı engeller!
- Bakım ürünlerinizde seyahat boyları tercih edin.

Tatil Çantasının İç Dünyası

- Güneş kremleri birinci önceliğiniz olsun.
- Şapka ve gözlük kaçınılmazdır.
- Güneş sonrası after sun kullanmayı ihmal etmeyin ki, cildiniz rahatlasın ve bronzluğunuz uzun sürsün.
- Şampuan, mini cilt bakımı ürünleri (yüz temizleme ürünü,nemlendirici), diş macunu, fırçası ve parfümünüz asla unutmamanız gerekenler arasında olsun.

Güneşin Cildinize Etkisini Biliyor musunuz?

Günümüzde güneşin cilt üzerindeki etkileri her gecen gün hızla artmaktadır. Foto yaşlanma, güneş lekeleri, ton farklılıkları ve zamanından önce deforme olmuş bir cildin iyileştirme süreci çok zorlu ve meşakkatlidir tüm bunlar olmadan önce alınması gereken önlem güneş koruyucuların yaz kış kullanılmasıdır. Güneş ışınlarının yoğunlaştığı ve zararlı hale geldiği yaz aylarında cildi korumak oldukça önemlidir. Özellikle cilt kanserlerine çocuk yaşta maruz kalınan güneşin zararlı ışınları neden olmaktadır. Bu sebeple küçük yaşlarda güneş koruyucu kullanımı alışkanlık haline getirilmelidir. Yaz aylarında bronzlaşmak herkesin hayalidir ancak güneşin zararlı etkisini de unutmamamız gerekir. Sağlıklı bronzlaşmak adına UV korumalı bronzlaştırıcıları kullanmanızı tavsiye ederiz.

Sağlıklı Bronzlaşmanın Adımları

1)Güneş koruyucu kremlerin kullanımı cilt tiplerine ve ten rengine göre değişir. Bunu göz önünde bulundurarak koruyucu ve bronzlaştırıcı ürünleri seçin.
2)Öncelikle tatile çıktığınızda hemen güneşe maruz kalmayın bir yada iki gün koruma faktörlü güneş kremleri ile gölgede korunarak cildinizi güneşe alıştırın.
3)Bronzlaştırıcı ürünlerinizde mutlaka düşük koruma faktörü olmasına özen gösterin ve yavaş yavaş bronzlaşmayı tercih edin.

Cilt Tipine Göre Güneş Kremi seçimi

Öncelikle güneş ürünleri üzerinde sıkça karşılaştığımız UVA ve UVB ışınlarının ne anlama geldiğini öğrenelim. UVA Güneş Işını: Bulutlardan ve camdan kolayca geçebilen cildin yaşlanmasında ve kırışıklıkların oluşmasında önemli rol oynayan ışınlardır. UVB Güneş Işını İse, Camdan geçmeyen ve güneş altında fazla kalındığında güneş yanıklarının oluşmasına sebep olan yoğunluğu mevsimlere ve saate göre değişiklik gösteren ışınlardır. Güneş kremi seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri de cilt tipi ayrımıdır. Her cilt tipi her güneş kremini kullanamaz. Cildi güneşten korumanın en sağlıklı yolu cilt yapınıza uygun doğru ürünü seçmekle başlar. SPF korumasının ne olacağına karar verin ve sonrasında cilt tipinize uygun olan formu tercih edin. Kuru ciltler: Kuru ciltler nemlendirici özelliği yoğun olan krem formları tercih etmeliler. Yağlı karma ciltler: İçinde yağ olmayan cildi yağlandırmayacak ve ağırlık hissi yaşatmayacak Fluid veya Emülsion formları tercih etmeliler Akneli ciltler: Akneli ciltlerin kullanacağı güneş koruyular kesinlikle yağsız olmalı ve akneli ciltler için özel üretilen koruyular tercih edilmelidir. Çünkü hem kıvam olarak yağsız aynı zamanda aknelerin güneş altında hassaslaşmaması ve leke kalmamasını önleyen özelliktedir. Lekeli ciltler: Lekeli ciltlerin güneşten en iyi şekilde korunması gerekir. Öncelikle leke ciltlerin çok iyi bilmesi gereken bilgi güneş koruyucular lekeleri asla açmaz sadece oluşmasını ve var olanların derinleşmesini engeller. Lekeli ciltler melanin üretimini dengeleyen güneş koruyucuların tercih etmelidir.

Koruma Faktörleri Neye göre tercih edilmelidir?

Koruma faktörleri tamamen kişinin ten rengine göre tercih edilmelidir. Sarışın ve kızıl tenler genellikle hassas cilt tipleridir ve güneşe karşı aşırı reaksiyon gösterebilir. Bu sebeple SPF50 gibi yüksek koruma faktörleri tercih etmelidirler çünkü yüksek faktörlü güneş kremlerinde özellik olarak cilt eritemini önleyici kompleksler bulunur ve cildi korurken aynı zamanda hassasiyeti önler ve dayanıklılığını arttırmaya yardımcı olur. Buğday tenlerin cilt dayanıklğı beyaz tenlere göre daha fazladır. Eğer ciltte hassasiyet sorunu varsa SPF50 tercih edilebilir aksi halde SPF 30 yeterli olacaktır.

 
Kozmelapedia
 
Cilt Bakım ve Makyaj Önerileri
 
Ürün Analizi
 
Müşterilerimizden Tavsiyeler
 
Mevsimsel Öneriler