Tatlı Badem Yağı

Cildin nemlenmesine yenilenmesine oldukça katkı sağlayan badem yağı özellikle içeriğindeki magnezyum, niasin, demir, bakır, selenyum, çinko, fosfor, kalsiyum ve E vitamini ile oldukça zengindir. Badem yağı yüksek oranda A ve K vitaminlerini içerir. Protein anlamında da oldukça yüksek bir değeri vardır. Tüketim anlamında ise tatlı badem yağı tercih edilmektedir. Acı badem yağı olarak bilinen yağ ise tamamen farklı bir badem türünden elde edildiğinden bu badem yağı ile ilgisi yoktur. Tatlı badem yağının bilinen pek çok faydası bulunmaktadır.

Tatlı Badem Yağı Ne İşe Yarar?

Tatlı badem yağının en önemli destek etkilerinden bir tanesi cildi nemlendirmeye ve yenilemeye yardımcı olmasıdır. Havanın kuru olduğu kış aylarında cildin en çok neme ihtiyaç duyduğu zamanlarda gereken katkıyı sağlar. Düzenli kullanım ile birlikte tatlı badem yağı cildin nem seviyesinin ayarlanmasına yardımcı olurken cilt gözeneklerinin de kapanmasına destek sağlar. Tatlı bademyağının bir diğer önemli faydası ciltteki yıpranma ve tahrişlerin onarılmasına yardımcı olmasıdır. Tatlı badem yağı içeriğindeki tüm vitaminler onarıma katkı sağlar.

Eğer ciltte kaşınma problemi varsa bu konuda yine yardımcı etkisini gösterir. Havaların kurutucu etkisi ile karşılaşan cilt yüzeyinde kaşınmalar meydana gelebilir. Cildin nem seviyesinin dengelenmesine destek sağlayan badem yağı dolaylı olarak cilt kaşıntılarının azalmasına da yardımcı olur. Tatlı badem yağı içerisinde A, B ve E vitaminleri cildin beslenmesine destek olur. Göz çevresin ve gözaltı bölgelerinde cilt hassas olduğundan kırışmaya müsaittir. Morluk ve kırışıklardan kurtulmak adına bir ek destek olarak badem yağını kullanabilirsiniz.

El ve ayak bakımında tatlı badem yağının faydaları bilinmektedir. Nemlendirmeye yardımcı etkisi ile özellikle el çatlakları ve topuk kısımlarında etki sağlar ve bu olumsuz durumların ortadan kalkması adına yardımcı faktör olarak etki eder.

Tatlı Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Tatlı badem yağını farklı yöntemlerle kullanmanız mümkündür. Dilerseniz içtiğiniz su ya da yiyeceklerinizin içerisine birkaç damla damlatabilirsiniz. Ancak kullanırken mutlaka 2 haftada bir 5 gün ara vermeye özen gösteriniz. Eğer cilt bakımınız için kullanmak istiyorsanız az miktarda olmak sureti ile hem yüz hem kirpik hem de saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Eğer saç bakımı için kullanmayı düşünüyorsanız şampuanınızın içine birkaç damla karıştırabilir ve duş esnasında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Dilerseniz zeytinyağı ve E vitamini kapsülleri ile karıştırarak maske şeklinde de kullanmanız mümkündür. 

Tatlı Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Tatlı badem yağının saça olan faydaları bilinmekte ve saç bakımı için sıklıkla tercih edilmektedir. Banyo esnasında tatlı badem yağını elinize sürerek saç diplerine ve saç uçlarına masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Hem yıpranmış hem de kurumuş saçlara uygulanacak badem yağı saçlarınızın canlanmasına büyük katkı sağlayacaktır. Tatlı badem yağını saçınıza uygulamadan ve uyguladıktan yarım saat sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Eğer kirpik ve kaşlarınıza süreceksiniz bu uygulamayı da yatmadan hemen önce yapabilirsiniz.

Badem yağının yararlı etkileri sadece saça değil kaç ve kirpik bölgeleri için de geçerlidir. Kaç ve kirpiklerin sıklaşmasına ve güçlenmesine fayda sağlar. Hem cilt hem de saçta ortaya çıkan cilt mantarı, egzama gibi cilt kuruluğuna sebebiyet veren rahatsızlıkların önlenmesi adına da tatlı badem yağının desteğinden faydalanabilirsiniz. Yıllardır hem cilt hem de saça sağladığı faydaları ile bilinen badem yağını düzenli bir şekilde kullandığınızda etkili sonuçları ile karşılaşabilirsiniz. Cilt ve saç bakımı için en iyi desteklerden bir tanesini sunan badem yağına Kozmela üzerinden ulaşabilir ve dilediğiniz an siparişinizi vererek zaman kaybetmeden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun