Kozmela.com

Bal

Kahvaltısına ve damak lezzetine önem gösterenlerin sofralarından eksik olmayan gıdalardan bir tanesi hiç şüphesiz baldır. Bal tatlı gıdalar içerisinde belki de en çok sevilenlerden bir tanesi. Yağ ile birlikte ekmeğe sürülüp tüketilen bal hem küçüklerin hem de yetişkinlerin favorisi durumunda. Arı sütü, bal polen ve propolis karışımdan oluşan organik özel ürünler de bulunuyor. Organik tarım yönetmeliğine uygun olarak üretilen bu bal çeşidi doğal olanı tercih etmek isteyenler için oldukça ideal oluyor.

Bal çeşitleri içerisinde bulunan doğal organik ballar 900-1200 m yükseklikteki kırlarda ve yaylalarda üretilmiştir. Organik bal çeşitleri pastörizasyon işleminden geçirilmemektedir. Bu sebeple de ham bal statüsünde olduğunu söylemek mümkündür. Ham bal mutfakta bir süre bekledikten sonra kristalleşebilir. Bu aslında balın organik olduğunun bir işaretidir ve normaldir.

Doğal ve organik ballar zaman içerisinde kristalleşir ve bu kristal hali ile de tüketime uygundur. Ayrıca bu organik bal çeşitleri sıcak suyun içerisine konulacak kavanozu ile eski haline dönüştürülebilir. Organik bal her ne şekilde olursa olsun tadından ve yapısından bir şey kaybetmez. Zevke ve tercihe göre tüketilebilir.

Organik bal polen ginseng karışımı ürünler ise mevsim geçişlerinde ve yoğun iş temposunda çalışanların tükettiği bal çeşididir. Yoğun ve doğal içeriği ile her an tüketime hazırdır. Organik bal çeşitlerinin tamamı organik tarım yönetmeliği ne uygun olarak üretilmektedir.

Organik tüketilecek balın mideye olan faydaları bilinmektedir. Sindirim sistemini rahatlatmaya katkı sağlar. Organik balın bir diğer önemli özelliği de hazmı gerektirmediği için kana çok kolay bir şekilde geçer. Bal içeriğindeki şeker emilimi en kolay tatlı maddesidir. Eğer bir kabızlık durumu var ise soğuk organik baldan bal şerbeti yapılarak bu sürecin rahat bir şekilde atlatılması sağlanabilir. Ayrıca şerbeti içildiğinde damarları açıcı etkisini de gösterir.

Romatizmal hastalıklarda haricen kullanmak kişiye rahatlatıcı etki sağlar. Yüksek tansiyonu olan kişilerde tansiyon düşürücü etkisini gösterir. İçeriğindeki A, B, C ve diğer mineral ve vitaminler vücuda direnç kazandırmaya yardımcı olur, zindelik kazanmaya destek verir. İştahsızlık yaşayan kişiler için iştahı açması için tüketildiği bilinmektedir. 

Balgamı kesmeye yardımcı olur. Karaciğer ve göğüs için destekleyici faydaları bulunur. Yapılacak organik bal şerbeti hem tatlı hem de soğuk olması sebebi ile tüketilmesi oldukça kolaydır. Özellikle kalp ve karaciğerin tatlı gıdayı sevdiği bilinmektedir. Mesane yollarını temizlemeye destek olur.

Limon ya da sütle tüketildiğinde nezleye atlatmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Gargara yapılarak boğaz iltihaplarını rahatlatmaya yardımcı olmaktadır. Organik balın cilde de faydaları bilinmektedir. Cildi yumuşatmaya yardımcıdır. Saça uygulandığında ise uzamasına yardımcı olurken yumuşamasına destek verir. 

Hem harici kullanıma hem de sofralarda tüketime uygun olan organik bal pek çok marka altında sunuluyor. Organik bal çeşitlerini Kozmela üzerinden inceleyebilir ve dilediğiniz organik balı anında sipariş verebilirsiniz.

 

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun