Kozmela.com

A VİTAMİNİ

A Vitamini kategorisinde 1 ürün bulundu

Çok Satanlar En Düşük Fiyat En Yüksek Fiyat İndirim Oranı En Yeniler
Filtrele

A Vitamini

Karaciğerde depolanan ve yağda çözünen bir vitamin olan A vitamini normal besinlerde iki şekilde bulunur. Bunlardan bir tanesi aktif A vitamini tipidir ve önceden oluşturulmuştur. Bu V vitamini tam yağlı süt ürünleri, kümes hayvanları, balık ve ette yoğun olarak bulunur. Diğer A vitamini ise sebze, meyve ve bitki bazlı gıdalarda yer alır, provitamin A olarak bilinir.

İkinci tipteki A vitamini yiyeceklere koyu rengi sağlar. Yaygın olarak bilinen provitamin A tipinin ismi beta-karotendir. Vitaminler vücut tarafından hiç üretilmeyen ya da yetersiz miktarda üretilen temel besinler olmaktadır. Bu nedenledir ki tıbbi açıdan gerekli olunan durumlarda vitamin takviyesine sıklıkla başvurulur. A vitamini kapsül olarak sıklıkla kullanılır.

A Vitamini Nedir

Hayvansal ve bitkisel kaynakların her ikisinde de mevcut olan A vitamini enfeksiyonlara karşı savaşmaya yardımcı olan bir vitamin çeşididir. Cilt sağlığı açısından katkısı da bilinmektedir. Gece körlüğü gibi ciddi durumların önüne geçmede destek sağlar. Konu göz bozuklukları olunca A vitamini önemini bir kez daha önemini göstermektedir. Doğal yollarla A vitamini alınabileceği gibi farklı durumlarda kapsül, ampul ya da hap şeklinde takviye şeklinde alınabilmektedir.

A Vitaminin Faydaları Nelerdir?

A vitaminin insan vücudu için önemli pek çok faydası bulunuyor. Kemik, diş, yumuşak doku, mukus zarları gibi önemli yapıların korunması için gereklidir. Buna aynı zamanda göz retinasına renk veren pigmentleri ürettiğinden dolayı retinol da denilmektedir.

Düşük ışıkta iyi bir görüş sağlayan şey A vitaminidir. Sağlıklı bir hamilelik süreci ve hamilelik sonrası anne sütü açısından da önemlidir.

A Vitamini Nerelerde Var?

A vitamini balık yağı, pisi balığı, böbrek, krema, peynir, süt, yumurta sarısı, tereyağı, tavuk ciğeri, somon, morina ciğeri yağı, kral uskumru, beyaz peynir, alabalıkta ve hayvansal gıdalardan elde edilmektedir.

Provitamin A koyu yeşil yapraklı sebzeler, sarı meyveler, tatlı patates, Brüksel lahanası, pazı, maydanoz, lahana, kırmızı biber, karahindiba yeşillikleri, kara lahana, ıspanak, havuç, brokoli ve balkabağında bol miktarda bulunmaktadır.

A Vitamini Özellikleri

Vücudun kendisini etkili bir şekilde savunabilmesi için A vitaminine ihtiyaç duyulur. Böbrek, akciğer ve kalp başta olmak üzere organların doğru bir şekilde çalışmasına yardımcıdır. Vücudun bazı bölümleri ile cilt için doğal bir astar vazifesi görür. Kemik gelişimi, üreme, görme gibi önemli işlevler için destek sağlar. Retina reseptörlerindeki ışığı emer ve bu anlamda retinayı farklılaştırarak görme açısından önemli bir rol üstlenir. Kısacası A vitamininin vücut üzerinde oldukça fazla önemli etkisi söz konusudur.

A Vitamini Kapsül

Kapsül şeklinde alınabilen A vitamini takviye edici gıda farklı markalarla sunulmaktadır. Bu kapsül ürünler glüten ve trans yağ içermez. Bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunması açısından alınabilir. Genellikle ihtiyaca göre kullanımı da değişmektedir. Genellikle yetişkinler için günde 2 sefer 1’er kapsül tavsiye edilmektedir. Ancak ürünü aldıktan sonra kullanma talimatına dikkat edilmesi gerekir. Tavsiye edilen dozun aşılmaması önemlidir. A vitamini kapsül çeşitlerini Kozmela üzerinden inceleyebilir ve dilediğiniz ürünü hemen sipariş verebilirsiniz.

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun