Kozmela.com

K Vitamini

Vücudun sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirebilmesi için gerekli vitaminleri mutlaka alması gerekir. Özelikle bazı vitamin türlerinin oldukça önemli fonksiyonları olduğundan aksatılmaması gerekir. İşte K vitamini de bu önemli vitamin grubu içerisindedir ve vücudun ihtiyaç duyduğu kadar sağlanması sağlık açısından önemlidir.

K Vitamini Nedir?

Tüm organizmalar gibi insan vücudu da vitaminlere ihtiyaç duyar. Fakat vitaminlerin gereksinimi her canlıya göre değişmektedir. Öyle ki vitamin gereksinimleri cinsiyet ve yaşa göre dahi farklılık gösterebilmektedir. K vitamini en önemli yaşamsal fonksiyonlardan bir tanesi olan kan akışkanlığı üzerinde etkilidir. Yağda eriyen bir yapısı vardır. Bununla beraber kalsiyum sentezi üzerindeki etkileri bilinmektedir. K vitamini kemik dokusunun oluşumunda önemli bir rol üstelenir.

K vitamini eksikliği durumunda kemik erimesi gibi ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Ayrıca bağırsak florasının sağlıklı bir şekilde çalışmaması söz konusu olabiliyor. Ayrıca kolay kanama, yaraların zor iyileşmesi gibi durumlar da K vitaminin eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bebeklerde K vitamini eksikliği kanaması denilen durum da oluşabilmektedir.

K Vitamini Ne İşe Yarar?

Önemli vitaminlerden bir tanesi olan K vitamin kanın pıhtılaşma sürecinde etkilidir. Eğer K vitamini eksikliği durumu söz konusu olur ise kan akışkanlığı aşırı seviyelere ulaşabilir. Pıhtılaşmayan kan nedeni ile ise kesikler kolay bir şekilde iyileşmez. Kan akışındaki hızlanma ileri boyutlara taşınabileceğinden sistematik birtakım bozukluklar da söz konusu olabilir. Kemik yapımında etkili bazı proteinlerin sentezlenmesi için K vitamini gerekir. K vitamini eksikliği ortaya çıkması ile ciddi sağlık sorunları peşi sıra gelebilir.

K vitamini yeşil yapraklı bitkilerin hemen hemen hepsinde bulunur. Fakat yoğun bir şekilde bulunduğu gıdaları sıralamak gerekirse; şalgam, brokoli, karalahana, ıspanak, baklagiller, kırmızı et, karahindiba yaprağı, fındık, ceviz, süt ürünlerde bulunur. Beslenme düzensizliği yaşayan kişilerde K vitamini yetersizliği görülebilir. Özellikle lifli gıdalar ile sebze tüketiminin azlığı nedeni bu vitamin eksikliği belirtileri kendisini gösterebilir.

K vitamininin 3 tipi bulunmaktadır. Bunlar; K1, K2 ve K3’tür. K vitamin grubunu hem gıda ile hem de gıda takviyesi ile almak mümkündür. Gıda takviyeleri günümüzde gereksinimleri karşılayabilmektedir. Stresli şehir yaşamı ile düzenli beslenme zor bir hale gelebiliyor. Bu sebeple K vitaminini direkt olarak besinden sağlayamayanlar gıda takviyeleri ile bunu sağlayabiliyorlar. 

Gıda takviyesi ile K vitaminini sağlamak isteyenler için farklı markalar altında ürünler bulunuyor. Bunların tamamınız Kozmela üzerinden inceleyebilir ve dilediğiniz gıda takviyesini anında sipariş verebilirsiniz.

 

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun