Kozmela.com

Makyaj Çantası

Makyaj çantası, makyaj yapmayı seven kadınların her daim yanlarında bulundurdukları bir aksesuardır. Makyaj çantası birçok makyaj malzemesinin çanta içerisinde düzenli bir şekilde dağılmadan bir arada durmasını sağlamaktadır. Makyaj çantası olmadan çanta içerisine atılan makyaj ürünleri çantaya zarar vermektedir. Makyaj ürünleri çanta içerisinde zarar görebilir, kapağı kırılıp dökülebilir, çantanızda istenmeyen makyaj lekeleri olabilir.

Makyaj çantası olmadan çanta içerisine atılan makyaj malzemelerini çanta da aramak da uzun sürebilmektedir. Makyaj malzemelerini makyaj çantası olmadan direkt çantanıza atmanız makyaj malzemelerinizin de kullanım ömrünü azaltmaktadır. Çanta içerisine direkt olarak atılan makyaj malzemeleri toz olabilir, cilt sağlığınız açısından problemler doğurabilir. Bu nedenle cilt sağlığınızı önemsiyorsanız ve makyaj yapmayı seviyorsanız, makyajınızı gün içinde tazeleme ihtiyacı duyuyorsanız mutlaka şık bir makyaj çantası edinmelisiniz.

Makyaj çantaları kolay açılıp kapanır şekilde olup, makyaj malzemelerinizi koyduğunuz şekilde ulaşmanızı sağlamaktadır. Evde, işte, okulda, seyahatlerde, misafirliklerde, aktivitelerde kolayca yanınızda taşıyıp kullanabileceğiniz pratiklikte bir üründür. Makyaj çantanıza sadece kozmetik ürünleri değil sevdiğiniz gün içerisinde kullanma ihtiyacı duyduğunuz güneş kremi veya nemlendirici kremlerinizi de rahatlıkla koyup kullanabilirsiniz. Makyaj çantanız ile ruj, allık, pudra, göz kalemi gibi istediğiniz kozmetik ürününü ya da kremlerinizi her an her zaman yanınızda taşıyabilirsiniz.

Makyaj çantaları kendi içerisinde çok farklı modelleri ve renkleri bulunmaktadır. Makyaj çantanızı kendi zevkinize, ihtiyacınıza, göre tercih edebilirsiniz. Makyaj çantanızın boyutunu seçerken kullanacağınız çantanızın ebatına göre içine rahatlıkla sığabilecek bir büyüklükte tercih edebilirsiniz.

Makyaj Çantası Modelleri

Makyaj çantalarının çok fazla çeşidi ve modeli bulunmaktadır. Fermuarlı kumaştan ya da deriden yapılmış makyaj fermuarları klasik modellerin arasında yer almaktadır. Son zamanlarda ise şeffaf yapıda fermuarlı makyaj çantaları dikkat çekmektedir. Şeffaf makyaj çantalarının avantajı ise dışarıdan bakıldığı zaman içerisi görüldüğü için aradığınız ürünü kolaylıkla bulabiliyor olmanızdır.

Kutu şeklinde olan makyaj çantaları da ürünlerin tek tek ayrı olarak konulmasını sağlayan pratik kullanışlı bir modelidir. Mücevher ve makyaj malzemelerinizi bir arada kullanabildiğiniz makyaj çantası modelleri de az da olsa tercih edilen makyaj çantaları arasında yerini almaktadır. Bir diğer makyaj çantası modeli ise kendi tasarımınızı makyaj çantasının üzerine dijital baskı makineleri ile bastırabildiğiniz, kendi zevkinize göre oluşturduğunuz makyaj çantalarıdır.

Makyaj Çantanıza Ürünleri Yerleştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk olarak makyaj çantanızın fermuarının sağlam olduğunu kontrol edin. Fermuarı bozulmuş bir makyaj çantası ürünlerin dağılmasını makyaj ürünlerinin zarar görmesine neden olabilir. Daha sonra makyaj çantanız da kullanılan materyale dikkat, sağlam olup olmadığını kontrol edin aksi durumda çantanızdan ürünler yere saçılabilir. Makyaj malzemelerinizi makyaj çantanıza koyarken ruj, kremler, nemlendiricileri ve fondöten gibi akışkan yapıdaki ürünlerinizin ambalajlarının çatlak olup olmadığını kontrol edin. Daha sonra ürünlerin kapaklarını sıkıca kapattığınızdan emin olun. Ağzı açık veya gevşek bırakılmamalıdır. Aksi halde ürün akabilir, diğer eşyalarınıza çantanıza zarar verebilir.

Far paletlerini makyaj çantanıza koymadan kapaklarını iyice kapattığınızdan emin olun. Far paletlerinizi darbe almayacak şekilde mümkünse makyaj çantanızın farklı bir bölüme koymaya özen gösterin. Makyaj fırçalarınızı ve makyaj süngerinizi makyaj çantanıza koymadan önce yıkanmalı steril edildikten ve yıkanan ürünlerin kuruduğuna emin olduktan sonra makyaj çantasına koymalısınız.

Islak maske fırçaları ve süngeri çanta çerisinde hem kötü bir koku oluşturmakta hem de cilt sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle makyaj fırçalarının ve süngerinin temizliğine dikkat edilmelidir. Makyaj çantanız bölmeli, çift gözlü değil ise tek bir gözden oluşuyor ise fırçaların ürünlere temasını önlemek hem de karışıklığın önüne geçmek için çanta içi düzenleyici ürünleri tercih edebilirsiniz.

Makyaj Çantanızın Olmazsa Olmaz Ürünleri Nelerdir?

Makyaj çantanızı oluşturmadan önce yanınıza alacağınız ürünleri ihtiyacınıza göre belirlemelisiniz. Gün içerisinde kullanacaksak farklı, tatile çıkıyorsak farklı bir makyaj çantası hazırlamalıyız.

Tatile çıkacaksanız makyaj çantanıza ilk koymanız gereken ürün makyaj temizleyici, cildinize uygun bir tonik ve nemlendirici krem. Güzel, pürüzsüz, ışıl ışıl bir cilt istiyorsak makyaj çantanızın olmazsa olmazı temizleyici ve nemlendirici ürünlerdir. Bu nedenle seyahat çantanızın vazgeçilmezi olmalıdır. Tatil için hazırlanan makyaj çantanızın bir diğer olmazsa olması güneş kremidir.

Makyaj çantanızı oluştururken gün içinde makyajınızı tazelemek için cildinizin renk bütünlüğü sağlamaya yardımcı fondöten ya da BB krem tercihinize göre seçip makyaj çantanıza koyabilirsiniz. Gün içinde en çok tazelediğimiz şey ise rujumuz. Bu nedenle makyaj çantanıza o günkü makyajınızla uyumlu bir ruj koyabilirsiniz.  Işıltılı bir cilt her zaman güzel görünür bu nedenle aydınlatıcı, yüze derinlik katmak için kontur malzemelerinizi de makyaj çantanıza ekleyebilirsiniz.

Makyaj Çantası Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Makyaj çantalarının birçok farklı modeli bulunduğu için temizleme işlemleri de farklılık göstermektedir. Makyaj çantanız fermuarlı, pamuklu bir kumaştan ise ve üzerinde herhangi bir pul, taş vs işleme yoksa rahatlıkla çamaşır makinesinde yıkabilirsiniz. Makyaj çantanızın yapıştırıcı ile yapıştırılmadığına ya da üzerine yapıştırma bir baskı olmadığına da dikkat etmelisiniz. Makineye atıldığı zaman kenarlardan yapıştırılan makyaj çantasının yapışkan formu işlevselliğini yitirerek makyaj çantanızın deforme olmasına neden olabilir ya da üzerinde yapıştırma baskılar zarar görebilmektedir. Makyaj çantalarının çerisinde yer alan yıkama talimatlarına göre uygun sıcaklıkta ve ters çevirerek yıkanabilir. 

Makyaj çantalarınızın yıkama işlemi yapmadan önce kök boya kullanılmadığına emin olmalısınız. Aksi durumda makyaj çantanızın rengi ve modeli bozulabilir, kullanılamaz bir hale gelebilir. Makyaj çantanız ahşap, sert metal bir kutu, üzerinde işlemesi olan bir modelde ise temiz bir bezle ve uygun bir temizleyici, temiz su ile ya da sirkeyi biraz su ile karıştırarak temizleyebilirsiniz. Makyaj malzemelerinizin içerinde bulunduğu makyaj çantanızın temizlenmesi oldukça önemlidir. Deri makyaj çantalarınızın temizliği için ise özel deri temizliği için ekipmanlar bulunmaktadır. Bu ekipmanları tercih ederek, makyaj çantanızın da yapısına zarar vermeden kolayca temizliğini yapabilirsiniz. Makyaj çantanızı günlük ve haftalık olarak belirli periyodlarla temizliğini yapmalısınız. Makyaj çantanızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız yukarıda bahsettiğimiz temizlik kurallarına dikkat etmelisiniz. 

 

Makyaj Çantası
Fırsatlardan ilk siz haberdar olun