Kozmela.com

D VİTAMİNİ

D Vitamini kategorisinde 51 ürün bulundu

Çok Satanlar En Düşük Fiyat En Yüksek Fiyat İndirim Oranı En Yeniler
Filtrele

D Vitamini

Hem yetişkin hem de çocuklar için önemli vitaminlerden bir tanesi olan D vitamini yeterli miktarda alınmadığı takdirde pek çok ciddi sağlık sorununa kapı açabiliyor. Bu sebeple tıpkı diğer tüm vitamin çeşitlerinde olduğu gibi D vitaminini de tavsiye edilen oranda almak gerekiyor.

D Vitamini Nedir?

Yağda çözünen ve karaciğer ile yağ dokuda depolanan D vitamini iki tipe ayrılır. Bunlar D2 ve D3’tür. Hem güneşten hem de besinlerden sağlanan D vitamini böbrek ve karaciğerde değişime uğrar. Bu değişim sonucunda etkili bir kimyasala dönüşür.

D Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

D vitamininin en büyük kaynağı güneşin sağlamış olduğu ışınlardır. Vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamininin %95’ini güneşten gelen ultraviyole ışınlar sağlamaktadır. Bunun haricindeki diğer kısmını ise gıdalar sağlamaktadır. D vitamini bakımından zengin olan ürünler içerisinde; maydanoz, ısırgan otu, yonca, tahıl ürünleri, balık yağı, tavuk ciğeri, doğal meyve suları, yumurta, süt ve süt ürünleri ile sardalye, ton balığı, uskumru ve somon gibi yağ bakımından zengin balık çeşitleridir. 

D Vitamini Nasıl Alınır?

D vitamini eksikliği ile vücudun tüm sistemlerinde bir alarm durumu söz konusu olabilir ve pek çok hastalık kendisini gösterebilir. Yetersiz beslenme, kapalı alanlarda çok fazla vakit geçirme, yaşam standartları D vitamini eksikliğini ve belirtilerini ortaya çıkarmaktadır. D vitamini eksikliği hemen her yaş grubunu olumsuz şekilde etkiler.

Vitamin eksikliği ile genel vücut ağrısı, denge problemi, yürümede zorlanma, yorgunluk, kuvvetten düşme, kemiklerde ağrı, depresyon, baş ağrısı, saç dökülmesi, eklem ağrıları, uykusuzluk, göz altı morlukları gibi belirtiler kendisini gösterebilir.

D vitaminini içeriği bu vitamin ile zengin gıdalar tüketerek yeterli seviyede almak mümkündür. Ancak bazı durumlarda D vitaminini dışarıdan vitamin takviyesi şeklinde almak mümkündür. D vitamini eksikliği belirtiler dahilinde kendisini gösterse de emin olmak için muayeneye de başvurulabilir. Eğer kandaki D vitamini seviyesi çok düşük ise günlük ihtiyacın karşılanması adına ağızdan destek alınabilir.

D3 Vitamini

D vitamini içerisinde yer alan D3 vitamini magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerin vücut tarafından kullanılabilir hale gelmesi açısından önemlidir. Ayrıca bağışıklık sisteminden sinir sistemine pek çok kritik noktada etkisi olduğu gözlemlenmektedir. D3 vitamini hem gıdalar hem de güneş ışığının sentezlenmesi ile bünyeye dahil olur. Günümüzde haricen kullanılabilen bir vitamindir. Pek çok nedenden ötürü doğal yollardan alınamayan D3 vitamini gerekli olduğu takdirde takviye gıda şeklinde alınabilir.

D3 vitamini ilaç değildir, normal gıdaya destek amaçlı üretilmektedir. Hekimlerin tavsiye edebileceği gibi herhangi bir reçeteye ihtiyaç duymadan bu vitamin takviyesi satış noktalarından rahatlıkla alınabilmektedir. Takviye gıda D vitamini çeşitlerini Kozmela üzerinden inceleyebilir ve dilediğiniz ürünü anında sipariş verebilirsiniz. 

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun