Kozmela.com

Kara Mürver Ekstresi

Adoxaceae familyasına ait olan kara mürver çiçekli yapıda bir bitkidir. Bu familyaya ait pek çok türe mürver meyvesi adı verilmektedir. Bitkinin en önemli özelliği multivitamin ve C vitamini gibi önemli takviyeler için kullanılmasıdır. Yurt dışında sıklıkla kullanılan bu bitki elderberry olarak bilinir. Kara mürver çiçeğinin yaprakları 5 ila 9 yaprakçıktan oluşur. Yaprakların uzunluğu genellikle 5 ila 30 cm arasında değişmektedir. Tırtıklı tipte kenar boşluklarına sahiptir. İlkbahar mevsiminin sonlarına doğru krem rengi, küçük çiçeklerin küme oluşturması ile kendisini belli eder. Bu çiçekler ilerleyen dönemde kırmızı, mavi, siyak renkte tomurcuklanma gösterir.

Kara Mürver Ekstresi Ne İşe Yarar?

Bitki özlerinin tıpta geniş bir yer bulduğunu bilinmektedir. Takviye ürünlerde kendisine yer bulan mürver özellikle içeriği ile dikkat çekmektedir. C vitamini ve antioksidanlar gibi önemli besin değerlerini taşımaktadır. C vitaminin sağladığı faydaları kara mürverde görmek mümkündür. Yardımcı bir ek gıda olarak kullanıldığında cilt sağlığı, bağışıklık sistemi ya da metabolizma gibi pek çok açıdan fayda sağlayan bir bitkidir.

Küçük büyük demeden C vitaminine ihtiyaç duyan hemen herkes takviye olarak kara mürver ekstresinden yararlanabilir. Ayrıca çinko gibi yararlı mineral desteğini de kara mürver ekstresi sağlamaktadır. Kara mürverde antioksidan etkileri söz konusudur ve bu etkiler sayesinde strese bağlı oluşabilecek hastalıkların önüne geçmede yardımcıdır. Yapılan geniş çaplı çalışmalar neticesinde kara mürverin antioksidan düzeyinin berry ailesi içerisindeki diğer ürünlere göre çok daha fazla etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Bununla beraber kara mürverin iyi bir lif kaynağı olduğu bilinmektedir. 100 gramlık bir kara mürverde 7 gramlık bir lif söz konusudur. Lif, sindirim sistemi için son derece önemli bir özelliktir. Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olan kara mürver takviyesini alarak siz de bu faydalardan yararlanabilirsiniz.

Bitkisel anlamda takviye ürünler günümüzde oldukça yoğun bir şekilde tercih ediliyor. Kara mürver ekstresi de içeriğindeki destekleyici bileşenler sebebi ile insanlar tarafından ilgi ile karşılanıyor. Kara mürver ekstresi takviye ürünlerini Kozmela üzerinden inceleyebilir ve dilediğiniz ürünü vakit kaybetmeden sipariş verebilirsiniz.

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun