Kozmela.com

BETA GLUKAN

Beta Glukan kategorisinde 1 ürün bulundu

Çok Satanlar En Düşük Fiyat En Yüksek Fiyat İndirim Oranı En Yeniler
Filtrele

Beta Glukan Nedir?

Basit bir polisakkarit olan beta glukan ekmek mayası hücre duvarından ekstrakte edilmektedir. Bağışıklık sisteminin üzerindeki etkisi bilinmektedir. Beyaz kan hücreleri bağışıklık sisteminin ilk savunmasını yapar. Bu kan hücreleri üzerindeki özel yüzeylere bağlanan beta glukan bağışıklık sistemini aktivite eder. Bu nedenle bağışıklık sistemini destekleyen doğal bir besin desteği olmaktadır.

Beta Glukan Nedir?

Beta glukan enfeksiyonlara karşı savunmadan sorumlu hücreleri harekete geçirdiğinden yabancı hücreleri sararak yok eden, vücudun koruma mekanizmasını çalıştıran bir seri etkiye sahiptir. Bunun sonucunda güçlü bağışıklık sistemi kurulmuş olur. Beta glukan sağlıklı bir birey tarafından kullanıldığı takdirde hastalıklara karşı dayanıklılığı da artmış olacaktır. Vücuttaki parazit, mantar, bakteri ve virüs enfeksiyonlarına karşı direnci artırmaya yardımcıdır. Kısaca bağışıklık sisteminin en iyi düzenleyicisi demek doğru olacaktır. 

Beta Glukan Ne İçin Kullanılır?

Vücutta bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan Beta glukan bu anlamda pek çok hastalığın önüne geçmede de etkili oluyor. Örneğin grip ve soğuk algınlıklarında, alt-üst solunum yolu enfeksiyonlarında, toplu alanlarda hızlı bulaşan enfeksiyonlarda, yoğun stresli dönemlerde, kendisini tekrar eden enfeksiyonlarda, tekrarlayan aft ve uçuklarda, sağlıksız, düzensiz beslenilen dönemlerde beta glukan takviyesi yapmak gerekebilir. Ancak hiçbir hastalık belirtisi olmadan da bu takviye alınabilir. Çünkü daha önce de dediğimiz gibi bünyeyi zorlu hastalıklara karşı hazırlamış olur.

Beta Glukan Hangi Gıdalarda Bulunur?

Birtakım gıdalarda yüksek oranda beta glukan bulunur. Bunlar arasında tam tahıllar, mayalı ürün ve mantarlar bulunmaktadır. Doğal mayalanmış ekmekte beta glukan yer alır. Bununla beraber günümüzde ekmekler raf ömrünü uzatmak için farklılaştırılmış mayalarla mayalanmaktadır. Bu sebeple bağışıklık sistemini destekleyebilecek nitelikte bir beta glukan takviyesini ekmekten almak çok kolay değildir.

Beta glukanlar tam tahıl kepeğinde ve yüksek oranda arpa ve yulafta yer alır. Yapılan bazı araştırmalar her gün 3 gram çözümlenebilir yulaf lifini tüketmenin yüksek kolesterol seviyesini %23 oranında azalttığını göstermektedir. Bunun anlamı ise bir buğday kepeği porsiyonu ya da tek bir yulaf ezmesi öğünüdür. Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu kepek ve tam yulaf ürünleri üzerine kalp dostu etiketi taşımasını uygun görmüştür. En zengin beta glukan kaynaklarından bir tanesi yulaftır. Yulaf içeriğindeki beta glukanda yüksek konsantre çözülebilir lif bulunur. Arpada bulunan besinsel lifler beta glukanda da yoğun bir şekilde bulunur.

Mantar çeşitleri de yoğun şekilde beta glukan içerir. Bazı mantarlardaki beta glukanlar ayrıca kansere karşı da bağışıklık sistemini düzenlemeye destek vermektedir. Bu sebeple kanser hastalığını kontrol ve tedavi etmede faydası olduğu biliniyor. Lif bakımından zengin olan hurma beta glukan oranı yüksek gıdalardan bir tanesidir. Hurma doğada hem çözülebilen hem de çözülemeyen özel bir beta glukana sahiptir.

Beta glukan gıdalardan alınabilmektedir ancak gıdalardan alınamadığı durumlarda gıda takviyesi olarak da ihtiyaç karşılanabilir. Gıda takviyesi ilaç değildir ve besin yerine geçmez ancak ihtiyaç duyulan beta glukan miktarını sağlamaya destek verir. Beta glukan içeren takviye gıdaların tamamını Kozmela üzerinden inceleyebilir ve dilediğiniz ürünü hemen sipariş verebilirsiniz.

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun