Kozmela.com

BEBEK BEZİ

Bebek Bezi kategorisinde 34 ürün bulundu

Çok Satanlar En Düşük Fiyat En Yüksek Fiyat İndirim Oranı En Yeniler
Filtrele
GOON Mutlu Bebek Jumbo 3 Beden 36 Adet GOON Mutlu Bebek Jumbo 3 Beden 36 Adet 189,90 TL 170,91 TL %10
İNDİRİM
Sepete Ekle

Bebek Bezi Nedir?

Bebekler anne ve babasının hayattaki en değerli varlığıdır. Ebeveynler bebekleri için her şeyin en iyisinin olmasını ister ve bunun için çaba harcar. Dünyaya geldiğinde tüm bakımları için anne ve babasının ilgisine ve yardımına ihtiyaç duyar. Sevgi de bebeklerin ihtiyaç duyduğu en önemli duygulardan biridir. Bebeğinin uyumasını, beslenmesini, banyosunu ve daha birçok gereksinimini karşılayan anne babalar bebeklerin tuvaletleri konusunda da destek olurlar. Bu konuda anne ve babaların en büyük destekçisi ise bebekler için özel olarak tasarlanan bezlerdi.

Bebeklerin gelişimine, yaşına ve hatta günümüzde cinsiyetine göre farklı çeşitlerde satılan bezler, bebeklerin tuvalet gereksinimleri için en çok tercih edilen üründür. Daha eskiden bebeklerin tuvalet gereksinimi için özel olarak kumaşlar kullanılmaktaydı. Bu kumaşlar her kullanımdan sonra yıkanıp ütülenmekteydi. Bebeklerin gün içerisinde birçok kez tuvaletini yaptığını düşünüldüğünde çok zor ve zahmetli bir yöntem olduğunu anlayabiliyoruz. Ayrıca bu kumaşlar ıslak kalarak bebeklerin pişik olma ihtimalini arttırıyordu. Fakat günümüzde bebek bezi sayesinde bebeklerin tuvalet gereksinimleri çok rahat bir şekilde karşılanmaktadır.

Anneler bebeklerinin tuvaletini yaptığını çok rahat anlayabilmekte ve gerektiğinde bezini değiştirebilmektedir. Bebeklerin altı belli bir süre ıslak kalsa bile üründen ürüne fark etmekle birlikte temelde pişik olma olasılığı daha azdır. Bebekler altını ıslatsa bile eskiden kullanılan kumaşlar gibi ıslaklık hissi vermediği için bebekler daha rahat uyuyabilmektedir.  Ürünler tek kullanımlık olduğu için bebeğin altı değiştirilmekte ve yerine yeni bebek bezi kullanılmakta. Ürün için yıkama veya ütüleme gibi meşakkatli işlemlere gerek kalmamaktadır. Anne için daha konforlu bir üründür.

Bebeklerin gelişim düzeylerine göre farklılık göstermekle beraber yaklaşık 3-4 yaşına kadar bebek bezi kullanılır. Her yaşın hatta aylığın bebek bezi farklıdır. Bebeğin gelişimine göre bez çeşitleri de farklılık gösterir. Anneler ve babalar bebekleri için en uygun model ve marka ürünü kolaylıkla bulabilir.

Bebek Bezi Çeşitleri Nelerdir?

Bebek bezleri ilk çıktığı zamanlarda sınırlı çeşitte satılmaktaydı. Günümüzde ise bebek bezi için birçok çeşit bulunmaktadır. Bebeklerin yaşlarına, aylığına, kilosuna, cinsiyetine göre değişen birçok çeşit ürün piyasada bulmak mümkündür. Bebeklerin yaşına ve aylığına göre olan bezler farklılık göstermektedir. Bebek bezi paketlerinin üzerinde bu konuda bilgi açıkça yer almaktadır. Bebeklerin kilosuna göre bez tercihleri değişmektedir. Aynı aylık bebekler farklı kilolarda olabilmektedir. Bu sebeple bebek bezleri üzerinde kilo ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Bazı bez markalarında ise bu ayrım numaralandırılma yöntemi ile yapılmaktadır. Anne babalar bebekleri için uygun olan ürünü seçmelidir. Günümüzde bazı markaların bebek bezleri cinsiyetlerine göre ayrılabilmektedir. Bu tarz bezler bebeklerin cinsiyetinden kaynaklı anatomik yapına uygun şekilde tasarlanmaktadır. Bu bezler de anne babalar tarafından tercih edilmektedir.

Bebek bezlerinde lastikli, cırt cırtlı olması gibi özelliklerden kaynaklanan farklar bulunmaktadır. Kimi bebek bezi cırt cıtlı olurken bazı bebek bezi lastiklidir ve külot gibi giydirilebilmektedir. Bu noktada ebeveynler bebekleri için en rahat ve en uygun ürünü seçmelilerdir. Tuvalet eğitimine henüz geçmemiş veya yeni yeni tuvalet eğitimine başlayan bebeklerin denize ve havuza girerken giyinmesi için tasarlanmış özel bezlerde bulunmaktadır. Bu bezler bebeklerin tuvaletlerinin suya sızmamasını sağlar. Bu tarz bezler ayrıca su geçirmez şekilde tasarlandığı için bebekleri denizde ve havuzda keyifle vakit geçirmesini sağlar.

Bebek Bezi Fiyatları

En çok çeşide sahip olan bebek ürünlerinden biri de bebek bezidir. Birçok marka ve çeşitte bebek bezi bulunmaktadır. Bebek bezleri bebekler ve ebeveynler için oldukça önemlidir. Rahatsız veya bebek için uygun olmayan bezler bebeklerin huzursuz olmasına, ağlamasına ve hatta cilt problemleri yaşamasına sebep olabilmektedir. Bebekler huzursuz ve mutsuz olması anne babalar için çok üzücü ve zor bir durumdur. Bezden dolayı yaşanan problemler genel olarak bezin yeterli oranda emmemesi, sızdırması, ıslaklık hissiyatını vermesidir.

Bebek Bezi Alırken Neler Dikkat Edilmeli?

Bebek bezi alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bebek bezi alınırken bebeğin kilosuna dikkat edilmeli ve bebeğin kilosuna uygun bezler alınmalıdır. Bebeğin kilosundan fazla ya da eksik ürün alımı bezin performansını olumsuz etkiler. Bebeğin kilosundan eksik bebek bezi alınırsa bez bebeğe küçük gelir. Bebeğin poposunu, belini ve bacaklarını sıkabilir. Bu durum tahrişlere ve pişiklere sebep olur. Bebek bu durumda rahatsız olacağı için huzursuzlanır ve uyku problemi çekebilir.

Bebek bezi bebeğin kilosundan daha fazla olursa bez bebeğe büyük gelir ve bol olur. Bebeğe büyük gelen bez sızdırmalara sebep olabilir. Bebeğin tuvaleti dışarı sızarak kıyafetlerini ıslatmasına ve lekelemesine sebep olabilir. Bu sebeple her zaman bebeğin kilosuna uygun bezler kullanılmalıdır. Bez seçimi yapılırken ürünün hava almasına dikkat edilmelidir. Bezin hava alması bebeğin cildi için çok önemlidir. Hava almayan bezler bebeğin cildinde pişiğe ve tahrişlere sebep olabilmektedir. Bu durum bebeğin rahatsız olmasına ve bebeğin huzursuzlanmasına sebep olacaktır. Bezlerin emme kapasitesi ve emme gücüde bebek bezi seçimlerinde dikkat edilmesi gerek unsurlardandır. Bebek bezi alırken her zaman emiş gücü yüksek olan ürünler tercih edilmelidir.

Emiş gücü az olan bezler ıslaklık hissini çok çabuk verir ve hatta dışarı sızmalara sebep olabilir. Emiş gücü az olan bezler çabuk ıslandığı için sık sık değiştirilmesi gerekir. Bu durum ebeveynler için hem daha yorucu hem de daha maliyetli olacaktır. Bezlerin çabuk ıslanması bebeklerde pişik ve tahriş olmasına sebep olabilir. Emiş gücü yüksek olan bezler hem daha uzun süre kullanılabilir hem de tahriş ve pişik riskini daha aza indirmeye yardımcı olur. Piyasada satılan çoğu bebek bezi paketlidir fakat bazı bezler ambalajsız ve açık olarak satılır. Bu tarz bezler kesinlikle tercih edilmemelidir. Hem üretim aşaması bilinmediği hem de açık olarak satıldığı için hijyenik açıdan uygun değildir.

Bebeklerin cildi yetişkinlere oranla çok daha hassastır. Açık bez kullanımı bebeklerde cilt problemlerine neden olabilir. Ayrıca bu tarz bezler ürün performansı olarak düşük olacaktır. Bebek bezleri cinsiyetlere göre farklı satılabilmektedir. Kız bebek ve erkek bebeklerin anatomisi farklı olduğu için bez alırken cinsiyete uygun bezler tercih edilebilir. Bebek bezi seçilirken içeriği temiz olan ürünler tercih edilmelidir. Bebekler için zararlı olabilecek maddelerin olmaması gerekir. Ürün ambalajına dikkat edilmeli, pakette yırtık ya da deformasyon varsa alınmamalıdır. Ambalajı yırtık olan ürünler hijyenik açıdan uygun değildir. Ürünün orijinal olduğundan emin olunmalıdır. Bebekler için bez seçimi yapmadan önce kullanıcı yorumları incelenebilir.

Neden Açık Bezler Kullanılmamalıdır?

Bebek bezi ebeveynlerin hayatını daha konforlu bir hale getirse de ekonomik olarak maliyetli olabilmektedir. Bezlerin kullan at şeklinde olduğu ve bebeklerin günde yaklaşık 8-9 defa bez değiştirdiği düşünülürse 1 aylık süreçte ailelerin ciddi bir bütçe ayırmasına sebep olmaktadır.  Bazı aileler bu sebeplerden dolayı açık bezleri tercih edebilmektedir. Açık bezler paketli bezlere oranla daha uygun fiyatlı olmakla birlikte hijyenik açıdan uygun değildir. Hangi şartlarda üretildiği ve hangi ortamlarda bulunduğu bilinmeyen açık bezler bebeklerin sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir.

Açık bezler bebeklerde tahriş, kızarıklık, pişik ve hatta ciddi cilt problemlerine sebep olabilmektedir. Açık bezler kalite olarak kötü olabileceği için bebeklerin tuvaletlerini sızdırabilir, emilimi daha düşük olduğu için sık sık değiştirilmesi gerekebilir. Kısa vade de avantajlı gibi görünse de uzun vadede açık bezler hem ekonomik hem de sağlık açısından ebeveynleri ve bebekleri olumsuz etkilemektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı açık bezler tercih edilmemeli, her zaman paketli ve ambalajlı bezler satın alınmalıdır.

Bebek Bezinde Nasıl Tasarruf Edilebilir?

Bebekler için üretilen her ürün onlar için özel olarak üretilir. İçerikler, ambalajlar ya da kullanım fonksiyonları daha titizlikler geliştirilir. Bu durum bebek ürünlerinin daha maliyetli olmasına sebep olabilmektedir. Bebek bezleri de bu ürünlerden biridir. Bebek bezleri bebekler için en çok tercih edilen ürünlerden biri olmakla birlikte aileler için maliyetli olabilmektedir. Bu durum ebeveynlerin doğumdan önce bile uygun bebek bezi aramasına sebep olabilmekte.

Aileler hem bebekleri için en iyi hem de ekonomik olarak en uygun ürünü almak için araştırmalarına doğumdan önce başlayabilmektedir. Anne babalar bebek bezi alırken kampanyaları ve indirimleri takip edebilirler. Kimi bezler toplu alımlarda daha uygun fiyatlarda satılabilmektedir. Doğumdan önce indirimler ve kampanyalar takip edilip ürünler alınabilir. Fakat bu noktada alınan ürünün adedine, numarasına ve bebeğe uygun olabilme ihtimaline dikkat edilmelidir. Bir bebek bezi bazı bebeklerin cildi için uygun olurken bazı bebeklerin cildi için uygun olmayabilir. Bu noktada aynı üründen çok fazla almak olumsuz sonuçlara sebep olabilir.

Alınan bez bebek cildine uygun olmazsa bu bezleri kullanmak bebekte tahriş ve pişik gibi cilt problemlerine sebep olabilir. Bezler kullanılmadığında da tasarruf etmek amacıyla alınan bezler aslında ekonomik açıdan zarara sebep olur. Bu noktada kullanıcı yorumları ve çevrede benzer ürünleri kullanana insanlardan fikir alınabilir. Her bebeğin doğum kilosu ve gelişim hızı farklıdır. Doğum öncesi bez alışverişi yapılacaksa bu faktörler dikkate alınmalıdır. Aynı numara veya kilo aralığında bezlerden çok fazla almaktansa farklı numaralarda ve kilolarda bezler almak daha avantajlı olabilmektedir.

Aradığınız bebek bezlerini sitemizden tek tıkla alabilirsiniz.

Bebek Bezi
Fırsatlardan ilk siz haberdar olun