PROBİYOTİK

Probiyotik kategorisinde 20 ürün bulundu

Çok Satanlar En Düşük Fiyat En Yüksek Fiyat İndirim Oranı En Yeniler
Filtrele

Probiyotik

Sindirim sistemi için oldukça önemli canlı maya ve bakteriler yani probiyotikler bağırsak sağlığını koruma adına oldukça fayda sağlarlar. Probiyotikler takviye ürün olarak şase, kapsül ya da tablet şeklinde sunulmaktadır. Doğal olarak probiyotik içeren pek çok gıda bulunmaktadır. Bunlar arasında kefir, yoğurt ve benzeri süt ürünleri bulunur. Ancak bu gibi gıdaların yetersiz kalması durumunda takviye anlamında probiyotik takviye kullanılabilmektedir.

Probiyotik Nedir?

Bağırsak sağlığında önemli bir yeri bulunan probiyotikler gıda takviyesi firmaları tarafından üretilmekte ve bu konuda ihtiyacı olanlara sunulmaktadır. Bu ürünlerde bağırsaklarda hali hazırda bulunan, yaşayan ancak faydalı olduğu bilinen mikroorganizmalar yer alır. Bu tip probiyotik takviye ürünleri mineral ve vitaminlerle desteklenmektedir. Probiyotik ürünler içerisinde damla ve hap ürünler sıklıkla tercih edilirler. Özellikle çocukların kullanımı için damla formu oldukça kullanışlıdır.

Probiyotik Çeşitleri Nelerdir?

Probiyotik çeşitleri bulundukları ortama göre birbirlerinden ayrılabilir. Örneğin en yaygın probiyotik Lactobacillus olarak bilinir. Yoğurt ve diğer benzer gıdalarda bulunur. Laktozu sindirmede zorluk yaşayan ya da ishal problemi yaşayanlar için oldukça yardımcıdır. Bazı süt ürünlerinde bulunan Bifidobacterium ise irritabl olarak bilinen bağırsak sendromu etkilerinin hafifletici etkisine sahiptir. Probiyotik maya bileşeni olan Saccharomyces boulardii ishal de dahil olmak üzere pek çok sindirim sorunlarının üstesinden gelmede yardımcı etki sağlar.

Probiyotik Ne İşe Yarar?

Probiyotikler özellikle sindirim bölgelerinde sağladığı faydalar ile bilinirler. İlk olarak bağırsak florasının etkili bir şekilde çalışmasına destek olurlar. İrritabl bağırsak sendromu ve ishal gibi problemlerin önlenmesinde destek verir. Pek çok hastalığı tetiklediği bilinen sistemik iltihabın azaltılmasında yardımcı faktör oynar. Bifidobacterium longum probiyotik ve Lactobacillus helveticus suşları depresyon ve anksiyete gibi semptomların azaltılmasına katkıda bulunur.

Kan basıncını ve kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olurken kalp sağlığını korumaya destek verir. Enfeksiyon riskinin azaltılmasına ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. Egzama, rozasea ve akne gibi cilt problemlerinin tedavilerine yardımcıdır.

En Çok Tercih Edilen Probiyotik Markaları

Sindirim sisteminin dengesini bozabilecek pek çok etkenden söz etmek mümkündür. Yetersiz sıvı alımı, yolculuk esnasında uzun müddet hareketsiz kalmak, iklim değişikliği ya da tüketilen besinlerde değişiklik sindirim sisteminde birtakım bozukluklara sebebiyet verebilir. Bu nedenle eğer tatile çıkılacaksa çıkmadan birkaç gün önce ve tatil esnasında probiyotik tüketerek bağırsak florasına katkı sağlayabilirsiniz. Pek çok probiyotik takviye markası mevcut olmakla beraber size uygun, dilediğiniz formda probiyotik takviyelerden tercih edebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Probiyotik takviyelerini Kozmela’da inceleyebilir ve arzu ettiğiniz anda siparişinizi vakit kaybetmeden verebilirsiniz.

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun