Kozmela.com

PROBİYOTİK

Probiyotik kategorisinde 21 ürün bulundu

Çok Satanlar En Düşük Fiyat En Yüksek Fiyat İndirim Oranı En Yeniler
Filtrele

Probiyotik Çeşitleri

İnsan vücudunda bulunan ve insan bünyesine faydalı olan mikroorganizmalar probiyotiklerdir. Bu çok işlevli mikroorganizmalar vücutta pek çok farklı işlevi üstlenirler. Bunlardan en önemlisi ise sindirim sistemini düzenlemeleridir. Bu sayede bağışıklık sistemine de destek sağlamış olurlar. Probiyotik canlılar uygun seviyede vücuda alındığı takdirde zararlı mikroorganizmaları dışarı atmaya yardımcı olurlar. 

Zararlı bakterilerle beraber yine vücut için zararlı toksinlerin de dışarı atılmasında önemli bir rol oynarlar. Probiyotik içerikli takviye gıda ürünleri vücuda yeterli derecede probiyotik sağlamayı hedefler. Bu sayede bağışıklık sistemini destekleyerek insan bünyesinin daha güçlü olmasına katkıda bulunur. 

Probiyotik neye iyi gelir?

Probiyotik takviye gıdalar tıpkı diğer takviye edici gıdalarda olduğu gibi tablet, kapsül ya da şase olarak üretilmektedir. İhtiyaca göre markaların probiyotik ürünlerinden 15’li, 30’lu ya da 60’lı alabilir ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Doktor önerisi ve tavsiyesi ile probiyotikleri günlük olarak tavsiye edilen miktarda alabilirsiniz. 

Kapsül ya da tablet şeklinde sunulan takviye gıda sindirim sistemini en iyi şekilde desteklemeyi hedefler. Probiyotikler sindirim sisteminde bulunan ve vücudu zayıflatmaya çalışan bakterilerin yok edilmesine yardımcı olurlar. Bu sayede ise metabolizma hızlanır ve sindirim sistemi üzerinde potansiyel yaşanabilecek problemlerin de önüne geçmiş olunabilir. Bağırsakları düzenlemeye yardımcı probiyotikler kabız gibi ciddi sindirim sorunlarının da önüne geçmeye katkıda bulunurlar. Ancak eğer kabızlık problemi için probiyotik kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza danışmalısınız. 

Probiyotik ayrıca vücudun sindirmekte güçlük yaşadığı besinlerin de parçalanmasını, rahat bir şekilde sindirilmesine yardımcı olurlar. Probiyotik sindirim sisteminin gelişimine de katkıda bulunurlar. Özellikle zaman içerisinde vücudun zararlı bakterileri daha iyi tanımasına olanak sağlarlar. Bu sayede ilerleyen dönemlerde vücudun kendi korunma mekanizmasını oluşturmaya da destek vermiş olurlar. Probiyotik kapsül şeklinde tüketilebilen takviye gıdanın toz formu da vardır. Bu formu da tüketirken mutlaka günlük tüketim miktarına uyulmalıdır. 

Probiyotik çeşitlerini sıralamak gerekirse; şase, hap, toz, kapsül formlarından bahsedebiliriz. Bu formlardan hangisinin tüketileceği ise farklı metabolizma tiplerine göre değişiklik göstereceğinden bir uzman doktor tavsiyesi ile hareket edilmesi önerilir. Her şeyden önce probiyotiğin bir ilaç olmadığını belirtmek gerekiyor. Bu ürünler sadece sağlık üzerinde olumlu etkilerde bulunabilir. Aksi halde bunu bir ilaç mantığı ile tüketmek yanlış olacaktır. Zaten destekleyici bir ürün olması sebebiyle mutlaka bir hekime danışarak kullanmak gerektiğinin altını yeniden çizmek gerekiyor. 

Probiyotik kullanım miktarı ise kişinin yaşadığı probleme göre değişkenlik gösterecektir. Dönemsel bağışıklık sistemi zayıflıklarında hekimin belirlediği ölçüde probiyotik tüketilebilir. Bu sayede daha dinç ve enerjik bir bünye de desteklenmiş olacaktır. Probiyotikler bakteri benzeri mikroorganizmalardır. Bu sebeple uzun vadeli tüketim yarardan çok zarar verebilir. Diğer takviye gıdalarda olduğu gibi probiyotik takviye gıda çeşitlerinde de kontrolsüz bir kullanım söz konusu olmamalıdır. Aksi halde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. 

Sindirim sistemi sağlığı kaliteli bir hayat geçirmemiz açısından önemlidir. Yediğimiz besinlerin doğru bir şekilde sindirilmesi hem besinlerden alınacak faydayı artıracak hem de sindirim sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Bu sebeple bağırsaklardaki zararlı organizmalardan kurtulmak mühimdir. 

Probiyotik bağışıklık sistemini güçlendirdiği için çocukların sağlıklı gelişimine de destek olabilirler. Gaz ve sindirim sorunu yaşayan bebeklere ve çocuklara hekim önerisi ile probiyotik takviyesi yapılabilir. Probiyotik damla dediğimiz formlar özellikle ilk 3 ay gaz sorunu yaşayan bebeklerde kullanılabiliyor ve gaz sorununu çözme adına bir destek alınabiliyor. Bu sayede bebekler daha mutlu, sağlıklı ve huzurlu oluyor. Gelişme çağındaki çocukların ise bağışıklık sistemine katkı sağladığından çocuklar daha enerjik, güçlü ve bol iştahlı olabiliyor. 

Probiyotik çeşitleri farklı formlarda üretilirler. Bu durumda kullanımları da farklı olabiliyor. En sık tercih edilen probiyotik takviye gıda formlarından bir tanesi toz şeklinde üretilenlerdir. Toz formdaki ürün midede çok kısa bir sürede çözünüyor ve etkisini sadece dakikalar içerisinde gösterebiliyor. Toz formu suya karıştırılabilir niteliktedir ve rahat bir tüketim sağlar. 

Toz formdaki takviye gıda diğer ürünlerde olduğu gibi çeşitli içeceklere ya da yoğurt gibi sıvı gıdalara karıştırılıp rahat bir şekilde tüketilebiliyor. Bazı gıdalar ise doğrudan probiyotik içerikli olabiliyor. Örneğin probiyotik şeklindeki yoğurtların tüketimi de oldukça kolay ve lezzetli oluyor. Çocukların çok daha rahat tüketebilmesi için bazı firmalar farklı aromalarla probiyotik üretimi yapabiliyor. Bu sayede çocuklar tüketirken keyif de alabiliyorlar. 

Probiyotik kullanmak istiyorsanız öncelikle probiyotiğin ne olduğunu ve ne gibi yararları olduğunu iyi bilmeniz gerekiyor. Takviye gıda formundaki probiyotikleri tüketmeden önce mutlaka doktora danışılmalı ve ürünün doğru bir şekilde tüketilmesi gerekir. Probiyotik ne zaman, nasıl, hangi aralıklarla tüketilmelidir? Bu önemli bir konudur ve bunu da yine ihtiyacınıza göre belirlemek gerekir. Eğer doktorunuz sindirim ya da bağırsak sorunu olduğunu söylüyor ve tedaviye ek olarak bir destek anlamında sizlere probiyotik öneriyorsa yine doktorun talimatlarına uyarak tüketebilirsiniz. Ürünü ise yaşadığınız problem bittiğinde kullanmayı bırakabilirsiniz. 

Bazı insanların aklında probiyotik zayıflatır mı tarzında sorular olabiliyor. Probiyotik tablet sindirimi kolaylaştırır ve vücudun sıvı kaybını hızlandırır. Ancak uzman doktorların da belirttiği gibi su kaybı ile zayıflamak gerçek bir zayıflama yöntemi olarak görülmemektedir. Bu nedenle zayıflamak isteyen kişilerin probiyotiği bir araç olarak görmemesi gerekir. Düzenli ve doğru bir beslenme, aksatılmayan spor rutinleri ile sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkün olabilir. 

Kilo vermek için uzman diyetisyenlerden de yardım alabilir aynı zamanda probiyotik kullanarak probiyotiğin olumlu taraflarından da yararlanabilirsiniz. Çünkü daha rahat ve sağlıklı bir sindirim sistemi diyeti ve yapılan sporu da olumlu etkileyecektir. Vücutta oluşan yağ yakımını hızlandırabilir.

Doktor tavsiyesi ile düzenli bir şekilde kullanılacak probiyotik takviye gıda metabolizmayı rahatlatmaya, daha düzgün çalışmasına yardımcı olmaya katkı sağlayabilir. Ancak her takviye gıda kullanımından önce geçerli olan önemli bir noktayı belirtmek gerekiyor. Vücudun probiyotik almaya herhangi bir engeli olup olmadığını belirlemek. Bunun için de yine uzman hekimden yardım alınabilir. Şayet doktorunuza danışmışsanız ve probiyotik alımınız için sağlık açısından bir problem teşkil etmediği ortaya konmuş ise sıvı ya da katı formda belirli aralıklarla tüketim sağlanabilir. 

Probiyotik vitamin ile sıvı probiyotik 2 haftalık bir takvim ve programla tüketilebilir. Ancak sonrasında vücudu fazla zorlamamak adına 1 haftalık bir ara verebilirsiniz. Ancak yine de doğru bir yöntem ile kullanım için uzman bir doktor önerisi almanızda fayda olacaktır. 

Probiyotik kullanımının pek çok faydası olsa da bu tür ürünleri sürekli, aralıksız bir şekilde kullanmak sağlık bakımından birtakım problemler ortaya çıkarabilir. Normal şartlarda bağışıklık, sindirim ve dolaşım sistemine destek veren probiyotikler aşırı kullanım neticesinde bu sistemlerin tembelleşmesine neden olabilirler. Bu nedenle de çeşitli sağlık sorunlarına kapı açabilirler. Bu nedenle daha önce de belirttiğimiz gibi probiyotik ne sıklıkla tüketilmeli, hangi formda kullanılmalı bunların hepsini hekime sormak daha sağlıklı bir süreç açısından önemlidir. 

Probiyotik kullanım önerisi olarak 7-14 gün aralık periyotlarla kullanılması tavsiye edilmektedir. Ancak bu düzenli kullanım sonrasında mutlaka vücudun dengesini koruyabilmesi ve probiyotiğin tam olarak faydasını gösterebilmesi için ara verilmesi gerekir. Metabolizmanızın işleyişi ve sağlık durumunuzu danışacağınız hekim gayet iyi şekilde bileceğinden sizleri tüketim konusunda da doğru bir şekilde yönlendirecektir.   

Eğer vücudun normal şartlardan daha fazla probiyotiğe ihtiyacı var ise yine doktorun önerisi ile kullanma süresi ve sıklığı artırılabilir. Ancak metabolizmanın çalışmasında bir problem yok ise hem daha kısa süreli hem de daha düşük oranlarla tüketim olması gerekir. Bu sayede sağlığı korumak mümkün olabilecektir. Probiyotikler alışkın olmayan bünyeler tarafından kullanılmaya başlandığında ilk etapta hafif bir şişkinlik yapabilir. Ancak ilk etaptaki şişkinlik ya da gaz durumu kalıcı bir problem değildir. Sadece vücudun bu sürece alışmasının bir yansımasıdır. 

Kullanımı takiben ilk üç günde kabızlık, gaz, şişkinlik gibi hafif düzeyde etkiler görülebilir, bu normaldir. Bu ufak semptomlar yaşam kalitesini düşürecek ya da sağlığı tehdit edecek düzeylerde değildir. Bu sebeple probiyotik kullanırken ilk etapta karşılaştığınız bu sorunlar nedeniyle ürünü kullanmayı kesmemelisiniz. Probiyotik etkisi arttıkça bu tarz sorunlar ortadan kalkacak ve sindirim sisteminde bir rahatlama söz konusu olacaktır. 

Probiyotiğin aç mı tok mu alınması gerektiği de bir başka tüketici sorusudur. Bu biraz da mide sorunları ile alakalı bir durumdur. Şayet ülser, gastrit, reflü gibi problemler söz konusu ise aç karna alınması tavsiye edilmez. Çünkü bu sorunları tetikleyebilir. Ancak yine de her zaman dediğimiz gibi doktorunuza danışarak doğru bir yöntem ile probiyotiği kullanabilirsiniz. 

Pek çok takviye gıda ürününde hamileler kullanabilir mi sorusu sorulmaktadır. Hamile kadınların gebelik döneminde pek çok sindirim sorunu yaşadığı bilinmektedir. Hali hazırda bağırsaklara yapılan baskı ile sindirim sorunları ortaya çıkabiliyor. Bunlar arasında kabızlık, reflü, mide yanması, gastrit vardır. Bu sorunları en aza indirdiği düşüncesi ile pek çok uzman tarafından probiyotik kullanımı kadınlara tavsiye edilebiliyor. Ancak bu süreçte bilinçli ve dikkatli bir tüketim söz konusu olmalıdır. Bu sebeple hamilelik sürecini takip eden uzman doktora danışılmalı ve ancak onun yönergesi ile kullanıma özen gösterilmelidir. 

Çocukların da probiyotiklerden faydalandığı bilinmektedir. Özellikle yeni doğmuş bebeklerde kolik dediğimiz problemi giderme adına bir destek olarak probiyotik kullanılabiliyor. Bunun için markaların çıkardığı probiyotik mamalar vardır. Bunlar gaz ve sindirim sorunlarının üstesinden gelmeye, bebeğin rahatlamasına yardımcı olan ürünlerdir. 

Annelerin probiyotik tükettiği dönemlerde bebeklerine probiyotik takviyesi vermemesi gerekir. Çünkü emzirme sürecinde zaten annede var olan probiyotik bebeğe geçer. Bu da ekstradan bir probiyotik alımına gerek olmadığı anlamına gelir. Eğer emzirme sürecinde bebeğe probiyotik desteği verilecek ise annenin probiyotik içerikli gıdaları tüketmemesi gerekir. Eğer anne sütü ile birlikte ekstra probiyotik alımı olursa bebekte ishal gibi istenmeyen durumların görülmesine sebep olabilir. 

Genel olarak annelerin bebekleri ile aynı gün, aynı içerikte gıdaları tüketmemesi gerekir. Bu bebeğin daha sağlıklı bir şekilde büyümesi için önemlidir. Bebeklikten çıkıp çocukluk dönemine giren küçükler için ise probiyotik bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur. Bununla beraber probiyotik alımı çocuklarda sosyal kaygıyı da azaltmaktadır. Kısaca çocuğun gelişimine oldukça katkı sağlayabilmektedir. Probiyotik çocuklarda kas ve iskelet gelişimine destek verebilmekte, çocuğun daha sağlıklı yaş almasına katkı sunabilmektedir.  

Probiyotikler sağlıklı bir bünye için etkili bir destek olabilir. Bu takviye gıda her yaşta her bünyeye katkı sağlayabilir. Ancak mutlaka yaşa ve probleme bağlı olarak doğru bir şekilde kullanımı gerekir. Aksi halde sağlığa destek yerine zarar vermek de muhtemeldir. Daha güçlü bir metabolizmaya sahip olmak, bağışıklık sisteminin daha iyi çalışması güçlü ve sağlıklı bir bünye için önemlidir. Probiyotik bir takviye gıda olarak bunları sağlayabilir. Hem kendiniz hem çocuklarınız için faydalı olabilecek probiyotikleri doktorunuza danışarak güvenle kullanabilirsiniz. 

Pek çok farklı ve güvenilir markanın probiyotik içerikli takviye gıda çeşitleri bulunuyor. Bunlardan hangisini kullanmanız gerektiği ise yine ihtiyacınıza göre değişiklik gösterebiliyor. Fiyat performans dengesi, içeriği gibi konular hakkında ufak bir araştırma yaparak doğru ürünü tercih edebilirsiniz. Markalar farklı fiyat seçenekleri ile probiyotik çeşitlerini tüketicilere sunabiliyor. Fiyatı belirleyen unsurlar probiyotiğin formu, içeriği ve miktarı olarak düşünülebilir.

Bebek ve çocuklar için alacağınız probiyotik ile yetişkinler için alacağınız probiyotik farklı yapılarda olacaktır. Yaş aralığı ve ihtiyaç bu anlamda ürünün de değişkenlik göstermesine neden olacaktır. Probiyotik sıvı ve toz formları olduğu gibi şase ve tablet formları da mevcuttur ve bu ürün farklılığı fiyat farklılığı da ortaya çıkarabilir. Kullanım kolaylığı, vücudun ihtiyacı ve kullanım süresi gibi durumlar tüketilecek takviye gıda üzerinde belirli olmaktadır.  

Pek çok marka probiyotik fiyatlarını herkesin alabileceği düzeylerde tutmakta ve bu özel içerikli destek gıdayı herkesin kullanmasına olanak sağlamaktadır. Eğer bünyenizin böyle bir desteğe ihtiyacı var ise sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek için gerektiği kadar, yeterli miktarda probiyotik alabilirsiniz. Ancak bunun öncesinde probiyotik ihtiyacınızın ne denli olduğunun ortaya konması gerekecektir. Yaşadığınız sindirim problemlerini doktorunuzla paylaşarak sizlere en uygun probiyotik formunu belirleyebilirsiniz. 

Hem bebeklerin hem çocukların hem de yetişkinlerin kullanımına özel olarak üretilen probiyotik çeşitlerini sitemizde yakından inceleyebilirsiniz. Özel formüle edilen bu ürünleri doktorunuzun da onayı ile kullanıp etkili sonuçlar almanız mümkündür. Hem sindirim sistemi üzerinde hem de bağışıklık sistemi üzerinde pek çok faydası bulunan probiyotikler daha kaliteli bir gündelik yaşam sürmenize olanak sağlayabilir. 

Birbirinden farklı markaların probiyotik takviye gıda çeşitlerini sitemizde inceleyerek en uygun ürünü en uygun ödeme seçenekleri ile sipariş verebilirsiniz. Probiyotik takviye gıdaları listeleyebilir, karşılaştırabilir ve tek bir tıklama ile siparişinizi tamamlayabilirsiniz. 

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun