Kozmela.com

C VİTAMİNİ

C Vitamini kategorisinde 46 ürün bulundu

Çok Satanlar En Düşük Fiyat En Yüksek Fiyat İndirim Oranı En Yeniler
Filtrele
Voop Vitamin C 1000 Mg 30 Tablet Voop Vitamin C 1000 Mg 30 Tablet 279,00 TL 195,30 TL %30
İNDİRİM
Sepete Ekle

C Vitamini

İnsan vücudu fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için çeşitli besinlere ihtiyaç duyar. Her besinin insan bünyesine farklı bir faydası bulunur. Vücut fonksiyonlarının yerine getirebilmesi için bu besinler eksiksiz şekilde alınmalıdır. Besinler yolu ile insan vücuduna giren protein, yağ ve karbonhidratın yanı sıra vitamin ve mineral ihtiyacı da ayrıca karşılanmalıdır. Konu vitamin olduğunda ise en öne çıkan C vitaminidir. Çünkü ülkemizde eksikliği en fazla olan vitamin türlerinden bir tanesi C vitaminidir.

C vitaminin insan vücudunda pek çok önemli görevi ve faydası bulunmaktadır. Enfeksiyon hastalıklarına direnç kazandırmasından bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine kadar pek çok faydası bulunmaktadır. C vitamini yapı itibarı ile suda çözünen bir vitamindir. Suda eriyebilme özelliğinden dolayı insan vücudunda depolanamayan bir vitamin türüdür. Vücuda dışarıdan giren C vitamini ihtiyacı olduğu kadarını alındıktan sonra fazlası idrar yolu ile dışarı atılır. Suda çözünen vitaminler vücutta çok sınırılı bir şekilde tutulur. 

C vitamini her ne kadar vücutta depolanamasa da sürekli olarak alınmalıdır. C vitamini nelerde var sorusunu cevaplamak gerekirse; portakal, greyfurt, domates, kavun, patates, lahana, ıspanak, biber, kivi gibi pek çok meyve ve sebze sayılabilir. C vitaminini meyve ve sebzelerden almakla beraber yetersiz kaldığı durumlarda dışarıdan takviye gıda şeklinde de almak mümkündür. C vitamin takviyelerinde kara mürver ve çinko içerikleri genellikle söz konusu olur.

C vitamin takviye gıda çeşitlerinden bir tanesi tabletlerdir. Günümüzde tablet formda sıklıkla tüketilmektedir. C vitamini bağışıklık sistemini desteklediğinden yara ve yanıkların iyileşmesinde önemli bir etkiye sahiptir. 

C Vitamini Eksikliği

C vitamini önemli bir vitamin türü olduğundan eksikliği dahilinde pek çok problem ortaya çıkabilir. Bu kapsamda en çokta cilt ve saç problemleri öne çıkmaktadır. Vitamin eksikliği bazen anlaşılmayabilir ancak farklı belirtiler dahilinde doktora başvurarak eksiklik ortaya çıkarılabilir. C vitamini pek çok sebze ve meyvede bulunduğundan alımı kolaydır. Ancak bazen farklı nedenlerden ötürü C vitamin alımı yetersiz kalabilir. Bu gibi durumlarda farklı C vitamini takviyeleri iyi bir destek olabilir.

C vitamini yeteri kadar sağlanamaz ise en başta iştahsızlık ve beraberinde kilo kaybı kendisini gösterebilir. Halsizlik, yorgunluk gibi durumlar da yine C vitamini eksikliği ile kendisini gösterebilir. Bunların yanı sıra diş etlerinde iltihaplanma, kolajen sentezinin bozulması ile ciltte küçük mor renkler, eklemlerde ağrı, yaraların iyileşmesinde gecikme, saç yapısında birtakım bozulmalar ortaya çıkabilmektedir.

C Vitamini Faydaları

Tıpkı diğer vitaminlerde olduğu gibi C vitaminin de vücut için önemli faydaları bulunuyor. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için C vitamini vücudun doğal savunma mekanizmasını da geliştirmektedir. Kan basıncının düşmesine dolayısıyla yüksek tansiyonu dengelemeye yardımcı olabilir. C vitamini eklem ve ayak parmaklarındaki ağrı ve atakları ortaya çıkabilecek atakları azaltmaya katkı sağlayabilir. Gıdalardaki demirin emilimini artırmaya yardımcı olabilir.

C vitamininin bir diğer önemli işlevi cilt sağlığını desteklemesidir. Beyaz kan hücrelerinin daha etkin bir şekilde çalışmasına yardımcı olarak ciltteki yaraların erken iyileşmesine katkıda bulunabilir. Yoğun fiziksel aktivitede bulunanların bağışıklık sistemini korumaya destek olabilir. Kemik ve kıkırdakların normal işlevlerini yerine getirebilmesi adına kolajen oluşumuna katkı sağlayabilir. Diş etlerinin korunmasına ve dişlerin normal fonksiyonunu sürdürmesine yardımcı olabilir.

En iyi C Vitamini

C vitamini takviyeleri farklı formlarda insanlara sunulmaktadır. Tablet gibi çiğnenen, yutulan ya da sıvı formda takviye gıda çeşitleri söz konusudur. Bunların hiçbiri normal gıda yerine geçmez ya da ilaç değildir. Ancak normal gıdaların yanında bir takviye olarak tüketilebilmektedir. Hem çocuklara hem de yetişkinlere uygun farklı C vitamini takviyeleri bulunabiliyor.

C vitamini eksikliği ile görülen belirtileri en aza indirmeye ve normal gıdaya iyi bir destek sağlamak için C vitamini takviye gıda çeşitleri kullanılabilir. Farklı markaların sunduğu C vitamini takviye gıdaları ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılayacak ve günlük rutininizde en kolay kullanabileceğiniz ürünlerdir. Siz de C vitamini desteği almak için Kozmela’daki takviye gıda çeşitlerini inceleyebilir ve dilediğiniz ürünü anında sipariş verebilirsiniz.

 

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun