Kozmela.com

Bronzer Nedir?

Bronzer cilde uygulanan, güneşte bronzlaşmış hissi veren bir üründür. Bronzer koyu renk allık olarak da bilinmektedir. Ama bronzer tüm yüze uygulanan bir ürün değildir. Bronzer özellikle yaz aylarında güneş altında bronzlaşmadan sanki güneşlenerek bronzlaşmış izlenimi vermektedir. Sadece yaz aylarında değil kışın, ilk ve sonbahar mevsimlerinde de kullanmaya uygun bir üründür. Özellikle soğuk kış aylarında soluk cildinize sıcak, renkli ve canlı bir hava vermek kullanılabilmektedir. Özellikle yüz hatlarını ortaya çıkarmak için de kullanılan bir üründür.

Bronzer Çeşitleri

Birçok bronzer çeşidi bulunmaktadır. Bronzer seçimi yaparken kararsız kalabilirsiniz. Seçim yaparken dikkat etmeniz gereken husus cildinizin ihtiyacı olan ve kullanım alışkanlığınıza uygun, pratik gelen ürünü seçmenizdir. Stick bronzer ise kullanımı en kolay ve pratik olan ürünlerdir. Asansörlü yapısı ile ürünü kullanacağınız kadarını çevirerek yukarı doğru çıkarmalısınız. Ürünü çok fazla ya da hepsini yukarıya doğru çıkarmayınız, uygulama yaparken baskı ile ürün kırılabilir. Bu nedenle çok az çıkarmanız yeterlidir. Ürünü yüzünüzün ortaya çıkarmak istediğiniz bilgelerine uygulayın daha sonrasında ise ürünü cildinize tampon hareketle yayarak istediğiniz görünümü elde edene kadar tekrarlayınız. Stick bronzer yapısı nedeniyle ciltte kolay yayılan, dağıtılabilen bir üründür.

Diğer bronzer çeşidi ise palet bronzerlardır. Yakın tonları ve daha fazla renk çeşidini bir arada bulundurması nedeniyle çok fazla tercih edilen bir üründür. Tek bir palet alarak her seferinde farklı tonlarda bronzer uygulaması yaparak farklı havalarda makyajlar yaratabilirsiniz. Her mevsim bronzer kullanılabilmektedir. Ama her mevsim cilt tonu değişiklik gösterdiği için aynı ton bronzer kullanılamayabilir. Yazın cildimiz biraz daha bronz renkte iken kışın ten rengi bir ton kadar daha açılabilmektedir. Bu nedenle palette farklı renkler yer aldığı için her mevsim farklı bir tonunu tercih ederek bir ürünle birkaç farklı renk bronzer almış gibi olursunuz. 

Pudra şeklindeki toz bronzer ise pudranın işlevi gibi cilt kusurlarınızı kapatmada oldukça başarılı bir üründür. Ürünü eşit ve homojen bir şekilde uygulamalı ve dağıtmalısınız. Renk eşitsizliğini ortadan kaldırmak için ürünü tek seferde değil, azar azar alarak uygulama yapmanız sonucun daha başarılı olmasını sağlayacaktır. Yağlı veya karma bir cilde sahipseniz pudra bronzerlardan kullanabilirsiniz. Mineralli bronzer ise içerinde çeşitli minerallerin bulunduğu ve cilde iyi gelen bileşimlerden oluşmaktadır.  Akneli, sivilceli veya da kızarıklıklar olan bir cildiniz var ise mineralli bronzer tercihiniz olmalıdır.

Bir diğer bronzer çeşidi ise içerisinde ışıltılar, küçük küçük parlaklıklar olan bronzerlardır. İçerisindeki ışıltılar sayesinde cildinizin daha parlak, ışıltılı ve sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. İçerinde ışıltı bulunan bronzerlar genellikle gece makyajları için uygundur. Ama üründen az miktarda alınıp uygulanırsa günlük makyajlar içinde ideal olan bir üründür. Bir diğer bronzer çeşidi ise sprey bronzerlardır. Sprey formundaki bronzer uygulama olarak da pratik olan bir üründür.

Sprey formundaki bronzerı kullanmadan önce içerisindeki sıvı renkli moleküllerinin harekete geçmesi için mutlaka çalkalayınız. Makyajınız tamamen bittikten sonra çalkaladığınız spreyi öne çıkarmak istediğiniz bölgelere beş santim uzaklıktan ve göze kaçmasını önlemek amacıyla gözleriniz kapalı olacak şekilde spreyi sıkınız. Daha sonrasında emici olmayan bir sünger yardımıyla tampon hareketlerle cilde iyi bir şekilde, homojen bir görünüm elde edene kadar ve eşit dağıttığınıza emin olana dek işleme devam ediniz. Likit bronzer ise bir diğer bronzer çeşididir. Sıvı formdaki bronzer emici olamayan makyaj süngeri ile elle ya da fırça yardımıyla uygulanabilmektedir.  Sıvı formdaki ürünü üç damla olacak şekilde öne çıkarmak istediğiniz çene, burun, elmacık kemiklerinizin üzerine uygulayınız. 

Bronzer Nasıl Uygulanır?

Tüm makyaj adımları tanımlanıp makyaj bittikten sonra kullanılan bir üründür. Tüm yüze uygulanması hoş olmayan bir görünüm vermektedir. Bu nedenle yüzünüzde ortaya çıkarmak istediğiniz elmacık kemikleri ne, kaş üzerine uygulama yapılmalıdır. Teninize bronzlaşmış hissi vermek isterseniz burun üzerine ve ucuna çok hafif bir renklendirme yapabilirsiniz.

Bronzer uygulamasından önce uygulama için doğru bir fırça seçmelisiniz. Elle ya da sünger ile uygulamaya yapmaya uygun bir ürün değildir. Bu nedenle ilk adım olarak yüz şeklinize göre ve yüzünüzde ortaya çıkarmak istediğiniz bölgelere uygun olacak makyaj fırçası seçimi yapınız. Büyük dolgun kılları olan fırça yapısına sahip makyaj fırça seçilmelidir.

Yapay durmayan bir makyaj elde etmek için cilt tonunuza yakın bir bronzer rengi seçilmelidir.  Fırça yardımıyla bronzerdan hafif şekilde fırçaya alınız ve ortaya çıkarmak istediğiniz, yüzünüzün çıkıntı olan bölgelerine uygulayınız. Tüm yüze uygulama yapılmamalıdır. Ürün çok fazla uygulanmamalıdır. Fazla uygulama ciltte yapay bir görüntü verebilir. Doğal bir görünüm için az miktarda ürün alınarak hafif uygulamalar yaparak istediğiniz görüntüyü elde edene kadar işlemi birkaç defa tekrarlayınız. Ürünü cildinize homojen bir yapıda uygulama ve cildin farklı bölgelerine eşit şekilde uygulamaya dikkat ediniz.

Bronzer
Fırsatlardan ilk siz haberdar olun