Kozmela.com

Propolis Markaları

İnsan sağlığı için oldukça önemli bir yerde olan Propolis, arılar tarafından doğal bir şekilde elde edilmektedir. Tıpkı bal ve polen gibi propolisler de tamamen doğal bir yöntemle arılar tarafından üretilirler. Besin takviyeleri arasında kendisine sıklıkla rastlanan propolis hem yetişkinler hem de çocuklar için önemli bir destektir. Propolis form olarak hem damla hem de sprey şeklinde üretilir ve bu sayede tüketimi de oldukça kolay olur. Pek çok takviye gıda markasının propolis çeşitlerini görebilirsiniz.

Propolis nedir?

Arı zamkı olarak da anılan propolis çok eski çağlardan beri şifa amacı ile tüketilen bir besindir. Arılar, farklı ağaç türleri üzerindeki yaprak ya da tohumlardan reçine benzeri maddeyi alarak salgı bezleri ile birleştirir ve enzimler ile üretir. Propolis ısı ya da su yalıtımına karşı dirençli bir yapıya sahiptir. Yapışma özelliğine sahiptir. Kendisine özgü, keskin bir kokuya sahiptir. Propolisin işlenmemiş halinin kullanımı yaygın olmamakla beraber belirli işlemlerden geçirilerek kullanılmaktadır.

Arıcılar arasında arı zamkı olarak da bilinen propolis arıların petek içi sterilizasyonu sağlamak için kullanılır. Ayrıca bal peteklerini güçlendirmek, onarmak için de kullanılan bir ürün olarak öne çıkmaktadır. Propolis rengi çoğunlukla koyu kahverengidir. Ancak toplandığı bölgeye bağlı olarak yeşil, sarı, kırmızı da olabilmektedir. İçeriği oldukça zengin olan propolis pek çok uygarlık tarafından ilaç olarak da kullanılmıştır. Günümüzde ise sağlığa olumlu etki yarattığına dair bilimsel çalışmalar devam etmektedir. Propolisin içeriğinde ortalama 300 farklı bileşene rastlanmaktadır.

Propolis sadece arılar sayesinde elde edilir ve içeriğindeki çok fazla sayıdaki asit ve elementler ile insan sağlığına katkıda bulunur. Propolis ortalama 240 farklı bileşenin bir araya gelmesiyle meydana gelmektedir. Uzman hekimler tarafından hemen her yaştan kişiye de sıklıkla tavsiye edilmektedir. Propolisin sıklıkla takviye gıda olarak tavsiye edilmesi özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Toz, taneli ya da sıvı şekilde üretilmekte ve tüketicilerin kullanımına sunulmaktadır.

Arı poleninden farklı olarak propolis içeriğinde B1, B2, C ve E vitaminleri bulunmaktadır. Bunlarla beraber potasyum, sodyum, magnezyum, kalsiyum, demir, bakır, çinko gibi vücut sağlığı için son derece önemli mineraller bulunmaktadır. Propolis insanlar tarafından yetişkin ve çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmede sıklıkla kullanılmaktadır. Mantara karşı da etkili bir savunma sağlayan bu takviye gıda antioksidan ihtiyacını da karşılamada yardımcı olmaktadır.  

Propolis içerisinde esansiyel-aromatik yağlar, balmumu, mineral ve reçine barındırır. Reçinenin işlenmemiş halini tüketmek güçtür. Bu sebeple işlendikten sonra ve tüketilebilecek formda geldikten sonra kullanılmalıdır. Propolis nasıl kullanılır diye sorulacak olursa öncelikle propolis kullanımı cinsiyet, yaş, sağlık durumu, kilo gibi etkenlere bağlı olarak kullanılması gereken miktarın değişebileceğini söylemek gerekir. 

Reçine benzeri bir ürün olan propolis arıların yaprak gövdeleri, bitki tomurcuğu, iğne yapraklı ağaçlar ve salgılarından topladığı maddeleri salgı bezlerinden salgıladıkları enzimlerle işleme sureti ile ürettikleri üründür. Propoliste yapı gereği antimikrobiyal ve antioksidan bulundurur. Arılar bu özellikleri mantar enfeksiyonu ya da bakterilere karşı kovanlarını korumak ve petek hijyeni sağlamak için için kullanıyorlar. Ayrıca diğer böcek ve hayvanların kovana girişini engellemek için de yine propolisi kullanmaktadırlar.

Propolisin takviye gıda olarak kullanımı oldukça yaygındır. Bununla beraber sağlık problemi olmayan ve doktorlar tarafından tavsiye edilmek sureti ile herkes tarafından kullanılması mümkündür. Propolis kullananlar içeriğini ve etkilerini yorumlarda diğer tüketicilerle paylaşıyorlar. Bu sayede kullanmak isteyen ancak etkilerini merak edenler de sorularına cevap bulabiliyor. 

Peki, Propolis kimler kullanabilir? Propolis kullanımı 1 yaşından önce tavsiye edilmemektedir. Bunun nedeni ise henüz bebek yaştaki çocuklarda alerjik reaksiyona neden olabilmesidir. Çocuklarda propolis kullanımı için mutlaka bir hekime danışılmalı ve uygun yaşta gerektiği kadar çocuklara takviye gıda olarak verilmelidir. Çocuklar için özellikle rahat kullanımı açısından damla ve sprey formlar tercih edilmektedir. 

Propolis Faydaları

Propolis eski çağlardan beri insan sağlığını desteklemek amacıyla kullanılan bir maddedir. Doğal tedavi yöntemleri içerisinde de kendisine yıllardır sıklıkla yer bulmuştur. Propolisin en bilinen faydası bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. 1 yaşından büyük çocuklarda zayıf bünyeyi güçlendirmeye ve hastalıklardan korumaya yardımcı olması amacıyla propolis kullanılabilmektedir. Propolis içeriğinde yağ ya da şeker bulundurmaz. Şekersiz olması sebebiyle yine doktor önerisi ile şeker hastaları da kullanabilmektedir. 

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, iltihapların önlenmesi, sağlıklı hücrelerin kanserli hücreye dönüşme riskini azaltması gibi durumlara karşı yardımcı ve destek olur. Bazı araştırmalar propolisin grip, soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarına karşı etkili olduğunu göstermektedir. Diş macununa eklenmek sureti ile kullanıldığında ağızda bakteri üretimini durdurduğu ve dişetlerindeki bazı rahatsızlıkları gidermede etkili olduğu düşünülmektedir. Cilt yanıklarının daha hızlı iyileşmesine katkıda bulunduğu düşünülmekle beraber ülseratif kolit, mide, ülser ve bağırsak kanserlerinin tedavisine yardımcı olduğuna dair birtakım çalışmalar söz konusudur.  

Propolisin güçlü bir antioksidan özelliği vardır. Bu da hücrelerin işlevlerini doğru bir şekilde yerine getirmesine olanak sağlar. Dezenfektan etkisi sayesinde virüs ve zararlı mikroorganizmalara karşı da vücudu savunmaya yardımcı olur. Propolis takviye gıdalar farklı markalarla tüketicilere sunulmaktadır. Hem kendiniz hem de aileniz için propolis takviye gıda kullanabilir ve bünyenize destek verebilirsiniz. 

Özellikle bağışıklığını doğal içeriklerle desteklemek isteyenler için propolis takviye gıdalar genelde ilk birkaç seçenek içerisinde yer almaktadır. Propolis takviye gıdalar farklı markalar altında siz tüketicilere sunulmaktadır. Ancak propolis kullanımında önemli olan birkaç detay vardır. Bunlardan bir tanesi de alacağınız ürünün sahte olup olmadığıdır. Diğer tüm takviye gıdalarda olduğu gibi propolis takviye gıda çeşitlerini de mutlaka güvenilir bir satış kanalından almaya özen göstermelisiniz. 

Propolis takviye gıda alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da son kullanım tarihidir. Ürünün ambalajı üzerindeki son kullanım tarihlerine mutlaka dikkat edilmelidir. Bazı ürünlerin kullanım süresi kısa olduğundan bu konuda hassas davranmak gerekir. 

Bazı insanların arı ürünlerine karşı alerjisi olabilir ki bu önemli bir konudur. Bu sebeple mutlaka propolis takviye gıda kullanmadan önce uzman bir hekime danışmak yerinde olacaktır. Bununla beraber eğer birtakım ilaçlar kullanılıyorsa propolis kullanmadan önce mutlaka yine uzman bir hekime başvurmak gerekir. Belirli bir ilaç kullanılıyorsa öncelikle bu kullanılan ilaçla propolisin beraber kullanılıp kullanılamadığı öğrenilmeli ona göre başlanmalıdır. 

Propolisi kovandan alındığı gibi tüketmek söz konusu değildir. Çünkü kovandan alındığında içeriğinde bala ulaşmaya çalışan parazitler ve yüksek oranda balmumu bulunur. Ayrıca işlenmemiş propolisin sindirimi de oldukça güçtür. Balmumu benzeri maddenin reçine benzeri besleyici kısımdan ayrılması mühimdir.

Propolisin işlenmesi onu doğal olmaktan çıkarmaz tam tersi asıl faydalı kısmı ortaya çıkarır. Bu sebeple özütleme işlemi ile asıl doğal ve faydalı öze ulaşmak mümkün olmaktadır. Propolis pek çok takviye gıda formunda bulunmaktadır. 

Propolis alırken içeriğindeki bileşen oranları önemlidir. Standart bir propoliste olması gereken oranlar kontrol edilerek en iyi propolis tercih etmek ve kullanmak mümkündür. Porpolis içeriğinde %30 oranında reçine, %10 aromatik ve esansiyel yağlar, %30 balmumu, %5 mineral madde ve %5 polen bulunur. Antibakteriyel özelliği bulunan propolis pek çok rahatsızlığa karşı tedbir almada tercih edilmektedir.

Propolis bozulabilen bir üründür. Bu sebeple propolisin saklama koşullarına mutlaka dikkat edilmelidir. Hava geçirmez kap ya da kavanozlarda muhafaza edebilirsiniz. Propolis takviye gıdaların ambalajları üzerinde genellikle takviye gıdaların saklama koşulları yer almaktadır. Buna dikkat edildiği takdirde sorunsuz bir şekilde tüketime devam edilebilmektedir. 

Markaların sunduğu propolis takviye gıda fiyatları ise birbirinden farklılık gösterebilir. Çünkü ürünün adedi, formu farklılık gösterebilir. Bu da fiyatlar üzerinde etkilidir. Yani propolis fiyatı ne kadar diye sorduğunuzda her markadan ve üründen farklı cevaplar almanız mümkün olabilir. Ancak hemen her bütçeye uygun markaların yeterli miktarda içeriğe sahip propolis çeşidi bulunmaktadır. Markaların sizlere sunduğu propolis takviye gıdaları karşılaştırma yapabilir ve size en uygun seçeneği tercih edebilirsiniz. 

Çocukların rahat tüketimine uygun lezzetli şurup formda Propolis çeşitleri vardır. Bunlar çocuğunuza gıda takviyesi verirken ayrıca lezzet de verir. Çocuklar propolisi keyifle tüketir ve bağışıklık sistemler gerçek bir destek alabilir. Yine kullanımı oldukça kolay olan sprey formdaki propolis çeşitleri de vardır. Sıvı ve pastil şekilde tercih edeceğiniz propolis ile siz de bu etkili destekten faydalanabilirsiniz.  

Propolis nerede satılır?

Bu kadar çok propolis formu varken peki propolis nerede satılır diye sorabilirsiniz. Bunun cevabı ise sitemizde sizleri bekliyor. Takviye gıda kategorimizde her form propolis takviye gıdayı bulabilirsiniz. Sizler için birbirinden güvenilir markaların propolis çeşitlerini en uygun ödeme seçenekleriyle sunmaktayız. İster kendiniz için olsun ister sevdikleriniz ya da aileniz, propolis takviye gıdalardan sipariş vermek isterseniz kategorimizi incelemeniz yeterlidir. 

Orijinal takviye gıda ürünlerini sizlere sunan firmamız propolis takviye gıda çeşitlerinde de aynı şekilde özenli davranmakta ve sizlere markaların orijinal ürünlerini en uygun ödeme seçenekleri ile sunmaktadır. Güvenilir pek çok markanın takviye gıdalarını tüketicilerimiz sitemizden rahatlıkla sipariş verebilmektedir. 

Propolis fiyatları, propolis çeşitleri ve daha fazlasını görmek için sizleri sitemize bekliyoruz. Farklı propolis çeşitlerini sitemizde karşılaştırabilir ve bünyenize gerçek, doğal bir destek almak için size en uygun ürünü seçebilirsiniz. Güçlü bir bağışıklık için tercih edeceğiniz takviye gıda formundaki propolis çeşitleri için hemen sitemizi ziyaret edin. 

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun