Propolis

Reçine benzeri bir ürün olan propolis arıların yaprak gövdeleri, bitki tomurcuğu, iğne yapraklı ağaçlar ve salgılarından topladığı maddeleri salgı bezlerinden salgıladıkları enzimlerle işleme sureti ile ürettikleri üründür. Propolis yapı gereği antimikrobiyal ve antioksidan bulundurur. Arılar bu özellikleri mantar enfeksiyonu ya da bakterilere karşı kovanlarını korumak ve petek hijyeni sağlamak için için kullanıyorlar. Ayrıca diğer böcek ve hayvanların kovana girişini engellemek için de yine propolisi kullanmaktadırlar.

Propolis Nedir?

Arıcılar arasında arı zamkı olarak da bilinen propolis arıların petek içi sterilizasyonu sağlamak için kullanılır. Ayrıca bal peteklerini güçlendirmek, onarmak için de kullanılan bir ürün olarak öne çıkmaktadır. Propolis rengi çoğunlukla koyu kahverengidir. Ancak toplandığı bölgeye bağlı olarak yeşil, sarı, kırmızı da olabilmektedir. İçeriği oldukça zengin olan propolis pek çok uygarlık tarafından ilaç olarak da kullanılmıştır. Günümüzde ise sağlığa olumlu etki yarattığına dair bilimsel çalışmalar devam etmektedir. Propolis içeriğinde ortalama 300 farklı bileşene rastlanmaktadır.

Arı poleninden farklı olarak propolis içeriğinde B1, B2, C ve E vitaminleri bulunmaktadır. Bunlarla beraber potasyum, sodyum, magnezyum, kalsiyum, demir, bakır, çinko gibi vücut sağlığı için son derece önemli mineraller bulunmaktadır. Propolis insanlar tarafından yetişkin ve çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmede sıklıkla kullanılmaktadır. Mantara karşı da etkili bir savunma sağlayan propolis antioksidan ihtiyacını da karşılamada yardımcı olmaktadır.  

En İyi Propolis

Propolis alırken içeriğindeki bileşen oranları önemlidir. Standart bir propoliste olması gereken oranlar kontrol edilerek en iyi propolis tercih etmek ve kullanmak mümkündür. Porpolis içeriğinde %30 oranında reçine, %10 aromatik ve esansiyel yağlar, %30 balmumu, %5 mineral madde ve %5 polen bulunur. Antibakteriyel özelliği bulunan propolis pek çok rahatsızlığa karşı tedbir almada tercih edilmektedir.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, iltihapların önlenmesi, sağlıklı hücrelerin kanserli hücreye dönüşme riskini azaltması gibi durumlara karşı yardımcı ve destek olur. Bazı araştırmalar propolisin grip, soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarına karşı etkili olduğunu göstermektedir. Diş macununa eklenmek sureti ile kullanıldığında ağızda bakteri üretimini durdurduğu ve dişetlerindeki bazı rahatsızlıkları gidermede etkili olduğu düşünülmektedir. Cilt yanıklarının daha hızlı iyileşmesine katkıda bulunduğu düşünülmekle beraber ülseratif kolit, mide, ülser ve bağırsak kanserlerinin tedavisine yardımcı olduğuna dair birtakım çalışmalar söz konusudur.  

Doğal Propolis

Propolisi kovandan alındığı gibi tüketmek söz konusu değildir. Çünkü kovandan alındığında içeriğinde bala ulaşmaya çalışan parazitler ve yüksek oranda balmumu bulunur. Ayrıca işlenmemiş propolisin sindirimi de oldukça güçtür. Balmumu benzeri maddenin reçine benzeri besleyici kısımdan ayrılması mühimdir.

Propolisin işlenmesi onu doğal olmaktan çıkarmaz tam tersi asıl faydalı kısmı ortaya çıkarır. Bu sebeple özütleme işlemi ile asıl doğal ve faydalı öze ulaşmak mümkün olmaktadır. Propolis pek çok takviye gıda formunda bulunmaktadır. Propolis gıda takviye çeşitlerini Kozmela üzerinden inceleyebilir ve dilediğiniz ürünü hemen sipariş verebilirsiniz.

 

 

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun