Kozmela.com

Kalsiyum

Canlılar için çok önemli kimyasal bir element olan kalsiyum vücutta en çok bulunan mineraldir. İnsan sağlığı ve hayatı devamı ettirme açısından son derece işlevseldir. Kalsiyum kemik ve diş güçlenmesi için önemlidir. Kas kasılmalarından kanın pıhtılaşmasına hatta kalp atışına kadar pek çok önemli görevde yardımcıdır. D vitamini ile birlikte alındığında yüksek tansiyon, diyabet, kanser gibi durumlara karşı koruma sağlar. Kalsiyum eksikliği dahilinde vücutta pek çok olumsuz durum ortaya çıkabilir. Yetişkinlerde osteoporoza ve çocuklarda raşitizm gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Vücut ihtiyaç duyduğu kalsiyumu ya kalsiyum içeren gıdalar veya takviyelerden, ya da vücuttaki kalsiyum depoları olan kemiklerden çekerek alır. Kalsiyumdan zengin gıdalar arasında süt, yoğurt, peynir, balık, fasulye, mercimek, nohut, fındık, soya ürünleri, bamya, lahana, brokoli ve ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler bulunur. Düzenli egzersizle birlikte yeterli kalsiyum tüketmek kemik yoğunluğu ve dayanıklılığı açısından önemlidir.

Kalsiyum Nedir?

Vücutta en çok bulunan mineral olan kalsiyumu dışarıdan gıdalar ile ya da takviyelerden almak mümkündür. Kalsiyum bakımından zengin gıdalar arasında peynir, süt, yoğurt, fasulye, balık, fındık, nohut, mercimek, lahana, bamya, ıspanak, brokoli gibi sebze ve bakliyatlar içeriğinde bulunur. Örnek vermek gerekirse günlük 1 tane haşlanmış taze yumurta yemek vücuda 50 mg kalsiyum sağlar. Ayrıca yumurtanın kabukları da kalsiyum açısından zengindir.

Kalsiyum Ne İşe Yarar?

Kalsiyumun vücut için pek çok önemli görevi vardır. Özellikle kemik ve dişlerin oluşturulması, korunması konusunda kalsiyumun işlevselliği bilinmektedir. Kasların hareketi ve sinirlerin beyin ile vücudun diğer bölümlerine mesaj taşımasında kalsiyum önemlidir. Kalsiyum kan akışına da yardımcıdır. Birçok fonksiyonda önemli olan enzim ve hormonları serbest bırakmada etkilidir. Kalp ritminin düzenlenmesi, kanın pıhtılaşması gibi fonksiyonlara destek verir.

Kalsiyum eksikliği durumunda kemik, diş, cilt sağlığı konusunda birtakım olumsuz belirtiler ortaya çıkabilir. Tıp dilinde kalsiyum eksikliğine hipokalsemi denmektedir. Kalsiyum doğal olarak en çok diş ve kemiklerde yer alır. Bu sebeple ilk etkilenen yerler kemik ve dişler olmaktadır. Elbette kalsiyum eksikliğinde vücudun pek çok bölümünde olumsuz sonuçlar çıkar ancak en çok kemik ve dişler bu durumdan etkilenir. Kalsiyum eksikliği durumunda dışarıdan kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketilmelidir. Ancak bu gıdaları dışarıdan almak her daim mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda ise gıda takviyesine başvurmak gerekebilir.

Pek çok farklı markanın kalsiyum açısından zengin gıda takviyesi bulunuyor. Bu gıda takviyeleri ilaç değildir ve normal gıdaların yerine geçmez ancak kalsiyum açısından eksikliğin giderilmesine destek sağlar. Gıda takviye ürün çeşitleriniz Kozmela üzerinden inceleyebilir ve dilediğinizi anında sipariş verebilirsiniz. 

 

 

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun