Kozmela.com

B VİTAMİNİ

B Vitamini kategorisinde 21 ürün bulundu

Çok Satanlar En Düşük Fiyat En Yüksek Fiyat İndirim Oranı En Yeniler
Filtrele

B Vitamini

Hücre metabolizmasında önemli rol oynayan B vitamini suda çözünen vitamin grubundandır. Her ne kadar B vitaminleri birbirine benzeyen isimlere sahip olsa da gıdalarda bir arada bulunuyor ve kimyasal anlamda farklı bileşikler oluyorlar.

8 B vitaminini hepsini bir arada bulunduran diyet takviyeleri B vitamini kompleksi olarak biliniyor. Her bir vitaminin kendi numarası ve adı vardır. Sırasıyla; B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niasin), B5 (pantotenik asit), B6 (piridoksin), B7 (biotin), B9 (folik asit), B12 (kobalamin).

B Vitamini Nerelerde Var

B vitamini açısından en zengin besin ettir. Ayrıca işlenmemiş karbonhidrat esaslı gıdaların hemen hepsinde az miktarda da olsa bulunur. İşlenmiş karbonhidratlar arasında bulunan şeker ve beyaz un işlenmemiş olanlardan daha düşük seviyede B vitamini içerirler. B vitamin çeşitleri özellikle karaciğer, ton balığı ve hindide yoğun şekilde bulunur. Et çeşitleri ile beraber fasulye ve bakliyat, pul biber, muz, patates, kepekli tahıl, pekmez, bira mayası ve beslenme mayasında bulunur.

B12 Vitamini

Alyuvarların üretimi, beyin fonksiyonları ve sinir sisteminin sağlığı için B12 vitamini gereklidir. Yapısal olarak en karmaşık vitaminlerden bir tanesidir. B vitamini genel anlamda vücut tarafından hiç üretilmeyen veya yetersiz miktarda üretilebilen temel besinlerin başında geliyor. Bu sebeple gerekli olduğu durumlarda vitamin takviyeleri ile sağlanabiliyor.

B Vitamini Ne İşe Yarar

B vitamini yağların hazmedilmesini kolaylaştırır. Cildin daha canlı görünmesine destek verir. Saçlara parlak bir görünüm kazandırmaya yardımcı olurken saç köklerinin güçlenmesine katkıda bulunur. Kadınlarda doğurganlık oranını arttırmada etkilidir. Vücuda enerji kazandırırken sinir sistemini destekler. Çocuklarda zeka gelişimine katkı sağlar, öğrenme kabiliyetini geliştirmede etkilidir. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda etkisi bilinmektedir. Metabolizmanın düzgün bir şekilde çalışmasına katkı verir. Kalp, bağırsak ve mide adalelerinin düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Eğer B12 vitamini yeterince alınmaz ise kişide bağışıklık sistemi zayıflayabilir. Hafıza problemleri görülebilir. Kansızlık ortaya çıkabilir. Eğer bu vitamin besinlerle yeterince sağlanamıyor ise dışarıdan takviye şeklinde alınabilir.

B12 vitamini yeteri kadar alınmadığı takdirde birtakım belirtiler ortaya çıkar. Özellikle sinir sisteminde, beyinde ciddi semptomlar görülebilir. Zaten normalin biraz altına bile düşse B12 vitamin eksikliği akıl karışıklığı, hafıza problemi ve yorgunluk gibi durumlar ortaya çıkarabilir.

Eğer B vitaminleri yeteri kadar sağlanmıyor ise dışarıdan takviye gıda almak mümkündür. Pek çok markanın B vitamin çeşidi bulunuyor. Farklı formlarda sunulan B vitamini çeşitlerini Kozmela üzerinden inceleyebilir ve dilediğiniz ürünü sipariş verebilirsiniz. 

 

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun