Kozmela.com

Çinko

İnsan vücudu için gerekli elementlerden bir tanesi olan çinko bağışıklık sisteminin güçlenmesi, hücre onarımı, çocuklarda büyüme, sindirimi kolaylaştırma, yaraların iyileşmesi, tat ve koku alımının sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi gibi pek çok önemli fayda sağlar. İnsan vücudu çinkoyu yeteri kadar almaz ise pek çok sağlık sorunu ile karşılaşmak mümkündür.

Çinko Nedir?

Çinkoyu insan vücudu üretemez ya da depolayamaz. Vücut tarafından bağışıklık fonksiyonlarında ya da hücre üretiminde aktif olarak kullanılır. Büyüme, üreme, cinsel gelişim gibi aşamalarda önemli rol oynar. Bu minerali pek çok farklı gıdadan almak mümkündür. Ancak gıdalardan alınamadığı durumlarda takviyeler ile de destek olarak sağlanabilmektedir.

Çinko genel olarak C vitamini ya da diğer mineraller ile kompleks şekilde hazırlanmaktadır. Eğer yeterli düzeyde çinko sağlanmaz ise beklenmeyen kilo kaybı, iyileşmeyen yaralar, iştah kaybı, ishal, koku ve tat alma fonksiyonlarında bozukluk, dikkat dağınıklığı gibi pek çok olumsuz durum ortaya çıkabilir.

Çinko Ne İşe Yarar?

Çinkonun vücutta pek çok önemli görevi vardır. Saç, kemik, cilt, tırnak, bağışıklık gibi pek çok sistem tarafından kullanılır. Bağışıklık hücrelerini uyaran çinko oksidatif stresi azaltmada etkilidir. Bu sayede bağışıklık sistemi güçlü kalır. Yeterli miktarda çinko alımı yaraların çabuk iyileşmesinde önemli rol oynar. Bağışıklık fonksiyonunda, iltihaplanmalara karşı etkilidir.

Yaşa bağlı birtakım hastalıklarda riski en aza düşürmeye yardımcıdır. Yaşa bağlı makula dejenerasyonu, enfeksiyon, zatürre gibi hastalıklarda riski önemli ölçüde düşürebilmektedir. Çinkonun akne üzerinde de etkisi bilinmektedir. Bakteri büyümesini engelleyen çinko yağlı bez aktivitesini baskılar ve sivilcenin tedavisinde yardımcı olur. Genel baktığımızda akneli insanların çinko seviyesinin çok daha düşük olduğu görülebilmektedir. Bu sebeple takviye ile bu semptomları en aza indirmek de mümkündür.

Çinko Hangi Meyvede Bulunur?

Çinko kaynağı pek çok gıdadan bahsetmek mümkündür. Daha çok kırmızı et, deniz ürünleri, fasulye, balık, tam tahıllı gevrekler, süt ve süt ürünlerinde bulunur. Çinko bulunan meyve her ne kadar olmasa da sebzelerden çinko ihtiyacını karşılamak mümkündür. Bezelye, kuru fasulye, nohut, ıspanak gibi gıdalarda bol miktarda çinko bulunur ve ihtiyacı karşılamak mümkündür.

En İyi Çinko Hapı

Besinlerden yeteri kadar çinko ihtiyacı karşılanamadığında takviye gıdalar bu konuda destek olabilmektedir. Piyasada pek çok markanın takviye gıda ürünü bulunuyor. Bunlar arasında çinko takviyesi de yer alıyor. İhtiyaca en uygun düzeyde çinko takviyesini bulabileceğiniz ürünlerden faydalanabilirsiniz. Pek çok sebebe bağlı olarak gıdalardan çinko ihtiyacını karşılamayan kişi gıda takviyelerini tercih ediyor. Çinko takviyesini sağlayabileceğiniz ürünlerin tamamını Kozmela üzerinden inceleyebilir ve dilediğiniz an siparişinizi verebilirsiniz.

 

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun