Kozmela.com

SABUN

Sabun kategorisinde 342 ürün bulundu

Çok Satanlar En Düşük Fiyat En Yüksek Fiyat İndirim Oranı En Yeniler
Filtrele

Sabun Çeşitleri

Günlük hijyen için en çok kullanılan ürünlerden bir tanesi hiç şüphesiz sabunlardır. Çeşitli bileşenlerin bir araya gelmesi ile oluşturulan sabunlar el, yüz ve cilt temizliğinde en sık kullanılan ürünlerin başında geliyor. Özellikle yoğun köpükleri ile yumuşak bir his bırakır ve kirlerin tutulmasını engellemeye yardımcı olurlar. Cilt, saç, tırnak temizliği açısından sabunların yeri tartışılmazdır. 

Hangi sabun ne işe yarar?

Temel hijyen maddelerinden bir tanesi olan sabunlar üretim tarzlarına göre farklı formlardadır. Hangi sabunun tercih edileceği ise kullanım alanına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin sıvı sabunlar suda çözünebilen ve bileşeninde bitkisel yağlar barındıran sabun çeşitleridir. Sıvı sabunlar soğuk suda da rahat bir şekilde çözünebilirler. Bu anlamda evlerde, alışveriş merkezlerinde, kamuya açık alanlarda sıklıkla tercih edilirler. 

Katı sabun çeşitleri ise sabun hamuruna koku ve renk verici madde eklenerek formüle edilmektedir. Bu sabun çeşitleri geleneksel sabun olarak da bilinmektedir. Kalıp şeklinde olan bu sabunlar evlerde tuvalet sabunu olarak da bilinir ve kullanılır. Antibakteriyel sabun çeşitleri ise sıvı formdadır ve derinlemesine temizlik sağlarlar. Bunun yanında mikrop ve bakteri gibi mikroorganizmaları %99 oranında ortadan kaldırma özelliğindedir. 

Bir diğer sabun çeşidi köpük sabundur. Yağ asitlerinin normal sabun formuna eklenmesi ile formüle edilmektedir. Özellikle kamuda toplu alanlarda kullanım kolaylığı sağladığı için tercih edilmektedir. Sedefli sıvı sabun bir diğer sabun çeşididir. Bu sabun çeşidi hassas ciltler için uygundur. En sert sularda bile köpürür. Doğada parçalanabilir yapıdadır. Cilt üzerinde herhangi bir kir bırakmadan etkili bir şekilde temizlik sağlarlar. Bir de nemlendirici özellikli krem içerikli sabunlar söz konusudur. Bunlar daha çok zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı gibi bitkisel içeriklerin bir araya gelmesi ile formüle edilen sabunlardır. 

Sabunlar hijyen açısından en çok kullanılan ürünlerdir. Genellikle sabunlar kullanılacağı alana göre seçilirler. Örnek vermek gerekirse ev ya da ofiste sıvı, katı ya da nemlendirici özellikli sabunlar tercih edilebilir. Banyolarda ise cilt problemlerine yönelik üretilen sabunlar da kullanılabilir. Kamuya açık alanlarda; hastane, okul, alışveriş merkezi, otel gibi yerlerde köpük ya da sıvı sabun tercih edilmektedir. Katı sabun ise birden fazla kişinin kullanımına pek uygun olmadığından genellikle kamuya açık alanlarda pek tercih edilmezler. Daha çok evlerde kullanılırlar.  

Sabun tercihinde elbette sadece formuna dikkat etmek gerekmez. Mesela cildin pH seviyesi ile uyumu da önemlidir. Çünkü cildin pH seviyesine uygun olmayan sabunlar ciltte ciddi sağlık sorunlarına neden olabilirler. Eğer çok hassas bir cilt yapısı söz konusu ise daha doğal, besleyici, nemlendirici özellikli sabunlar tercih edilebilir. 

Sabun ile el yıkanırken iyice köpürtülmeli parmak araları ve tırnaklar da dahil olmak üzere iyice ovalanarak temizlenmelidir. Bu sayede mikrop ve bakterilerin üremesi ya da çoğalmasının da önüne geçmiş olunur. 1 dakika boyunca iyice köpürtüldükten ve ovulduktan sonra eller bol su ile yıkanmalıdır. Sabun kullanım açısından da oldukça rahat bir ürün olduğundan ötürü her alanda tercih sebebidir. 

Sabun kullanmanın avantajları ise saymakla bitmez. Bunlardan en önemlisi temas ettiğimiz pek çok noktadan ellere bulaşan mikroorganizmaları ortadan kaldırmasıdır. Antibakteriyel pek çok sabun çeşidi bulunuyor. Bunları farklı markalar altında rahatlıkla bulabilirsiniz. Sabunlar genellikle bitkisel hoş kokulara sahiptirler. Hijyen sağladıktan sonra ellerde hoş bir his, koku bırakırlar. Bazı sabunlar bitkisel özlere sahiptir bu sayede cildi yoğun şekilde nemlendirmeye yardımcı olurlar. 

Sabunların en büyük avantajlarından bir tanesi de diğer temizlik ürünlerine nazaran daha ekonomik olmalarıdır. Her alanda çok sık kullanıldığından ve yüksek miktarda alım yapıldığından en ekonomik hijyen ürünlerindendir. 

Sabun alırken eğer kullanılacak alan göz önünde bulundurulursa daha kullanışlı olacaktır. Örneğin eve ya da ofise alacaksanız daha düşük gramajlarda sabunları tercih edebilirsiniz. Bunun yanında eğer kamuya açık, alışveriş merkezi gibi büyük alanlarda kullanılacak ise kilogramlık sabun çeşitlerinden alabilirsiniz. Bu gibi çevreyle fazla temas edilen alanlarda antibakteriyel özellikli sabunların tercih edilmesi daha makul olacaktır. 

Sabunların kendisine has muhafaza edildiği yerler vardır. Bu sayede birden fazla kişi aynı sabuna temasta bulunamaz ve kişiye özel olur. Örneğin pompalı sabunlar buna en iyi örnektir. Bu da büyük avantaj sağlar. Sabun tercih ederken pH seviyesine mutlaka dikkat edilmelidir. Çünkü pH değeri çok yüksek sabun çeşitleri ciltte farklı hastalıklara kapı açabilmektedir. Özellikle hassas ciltli biriyseniz buna çok daha fazla dikkat etmeniz gerekecektir. 

Farklı markaların tüketicilere sunduğu sabun çeşitlerini sitemiz üzerinden inceleyebilir, dilediğiniz sabunu en uygun ödeme seçeneği ile online olarak sipariş verebilirsiniz. 

Sabun
Fırsatlardan ilk siz haberdar olun