Kozmela.com

KOLAJEN

Kolajen kategorisinde 72 ürün bulundu

Çok Satanlar En Düşük Fiyat En Yüksek Fiyat İndirim Oranı En Yeniler
Filtrele
Ücretsiz Kargo
Voop Collagen Beauty 30 Tablet Voop Collagen Beauty 30 Tablet 349,00 TL 244,30 TL %30
İNDİRİM
Sepete Ekle

Kolajen Çeşitleri

Bir protein türü olan kolajen kıkırdak, kemik, deri, göz, saç ve hatta sindirim sistemine kadar pek çok dokunun yapısında bulunur. İnsan üzerinde saydığımız tüm bu bölgelerde kolajenin aktif bir rolü vardır. Kolajen insan tarafından üretilen bir proteindir. Ancak ilerleyen yaş ve birtakım olumsuz etkenlerden dolayı kolajen üretimi azalmaya başlayabilir. Peki, bu durumda ne yapılabilir? Böyle bir durumda kolajeni bir destek olarak takviye gıdalardan almak mümkündür. Pek çok güvenilir markanın kolajen takviyeleri bulunmaktadır. Bunların farklı formları olmakla beraber tüketicilerin ihtiyacını en iyi şekilde karşılamayı hedeflemektedir. 

Kolajen nedir?

Kolajen insan vücudunun pek çok dokusu için önemli bir protein çeşididir. Çünkü dokular kolajen sayesinde esner, rahat bir şekilde hareket kabiliyeti sağlar. Kas, kan ve kemiklerde kolajen bulunur. Bu protein kolay bir şekilde dönüştürülür ve parçalanmak sureti ile vücut tarafından emilimi sağlanır. Bu nedenledir ki hem tıbbi hem de kozmetik alanlarda kendisine oldukça sık yer bulur. Kolajenden özellikle bazı cerrahi birimler, güzellik sektöründeki markalar, plastik cerrahi birimleri sık bir şekilde faydalanır. 

Vücutta doğal bir şekilde üretilebilen kolajen zaman geçtikçe üretimi azalan bir proteindir. Amino asitlerin birleşmesiyle üretilir. Ancak kolajen üretiminin yavaşlaması sadece yaşla olmaz. Bununla beraber çeşitli faktörler de kolajen üretiminin azalmasına rol oynar. Yanlış diyet, sigara kullanımı, UV ışınları, uykusuzluk, stres, çeşitli rahatsızlıklar kolajen üretiminin azalmasında önemli rol oynarlar. 

Kolajen tipi genel olarak 28 tanedir. Tip I, tip II ve tip III olarak bunları kendi aralarında sınıflandırmak mümkündür. Tip I kolajen bizim vücudumun ürettiği ana tip kolajen çeşididir. Tip I kolajen cildin sağlıklı görünmesi açısından ayrıca bir öneme sahiptir. Piyasada görülen pek çok kolajen cilt sağlığını desteklemekte kullanılır ve bu sebeple Tip I olarak tüketicilere sunulur. 

Tip II kolajen çeşidi ise yine insan vücudu tarafından üretilir ancak görevi insan bünyesinin daha hareketli ve kuvvetli kalmasını sağlama adına eklem ve kıkırdakların korunmasına desteklemektir. Tip III kolajen genel sağlığı korumanın yanı sıra kas etrafındaki inflamasyonun düzenlenmesine katkıda bulunur. İçilebilen, enjekte edilebilen gibi kolajenin çeşitleri bulunmaktadır. Kapsül formunda tüketicilere sunulan ve bir diğer adı kolajen hapı olan form özellikle kullanım kolaylığı nedeniyle tercih edilmektedir. Sadece su ile içilmesi yeterli olan kolajen kapsül yani hapının herhangi bir tadı yoktur ve yutulması kolaydır. 

Kolajenin hap faydaları yanı sıra rahat kullanımı açısından da tüketiciler tarafından tercih sebebidir. Farklı markaların farklı özellik ve fiyatlara sahip kolajen hapları bulunmaktadır. Sıvı formu ise herhangi bir içeceğe eklenmek sureti ile rahat bir şekilde tüketilebilir. Sıvı kolajen gibi toz kolajenin de emilimi oldukça kolaydır. İster sıvı ister, ister kapsül ister toz kolajen çeşitlerinden size tüketimi en rahat geleni tercih edip kullanabilirsiniz. Markaların kolajen çeşitleri fiyat olarak da farklılık gösterebilir. Bunda kolajenin tipi ve gramajı da önemli bir rol oynamaktadır.

Kolajen tozu dediğimiz form parçalanmış kolajen molekülleri içermektedir. Bu toz çeşidi vücut tarafından iyi tolere edilmektedir. Bu tozu farklı gıdalar beraberinde karıştırarak kullanabilirsiniz. Toz kolajen kullanımı oldukça basittir. Dilerseniz sıcak, dilerseniz sıcak yemeklerle beraber kullanılabilir. Çok çabuk çözündüğünden çay, kahve ya da çorbalarla da tüketilmesi mümkündür. Unlu mamulleri, yulaf ezmeleri ya da soslara karıştırarak da tüketebilirsiniz. Toz kolajen fiyatları ise marka ve gramaja göre farklılık gösterir. Ancak farklı markaların farklı seçenekleri olduğu için en uygun toz kolajeni de bulmanız mümkündür.   

Hangi kolajenin size uygun olduğundan emin değilseniz içeriklerini iyi bir şekilde araştırarak ihtiyacınıza en uygun seçeneği bulabilirsiniz. Ayrıca alacağınız kolajen takviyesinin kullanım kolaylığını da göz önünde bulundurmanız gerekir. 

Kolajen vücutta bulunsa bile zamanla insan yaş aldıkça azalır. Bu da kemiklerde, kas ve eklemlerde sorunlar ortaya çıkarmaya başlar. Yürürken bile insanın canı acıyabilir. Bu sebeple kolajen bu noktada önemli bir yere sahiptir. Kolajeni takviye gıda olarak almanın sakıncası yoktur. Önemli olan hangi formda ve ne kadar alınması gerektiğidir. Bunu da uzman doktordan destek alarak öğrenebilirsiniz. Farklı formlardaki kolajen çeşitleri farklı fiyatlarla tüketicilere ulaşmaktadır. Bu da pek çok kolajen çeşidine rahat bir şekilde ulaşma anlamına gelmektedir. 

Kolajenler bir su yardımı ile tüketilebildiği gibi formuna bağlı olarak yemeklerle beraber de kullanılabilir. Formları farklılık gösterdiği için kullanım çeşitleri de farklılık gösterir. Ancak genel anlamda kolajen takviyelerinin kullanım şekilleri oldukça rahattır.  

Kolajen Faydaları

Kolajen tipleri farklılık gösterse de genel olarak hedefi vücut dokularının dayanıklılığını ve esnekliğini korumaya almaktır. Kolajenin cilde faydaları yanı sıra eklemleri destekleme gibi özellikleri vardır. Kolajen cildi taze, canlı tutmaya yardımcıdır. Kemiklerin sağlıklı, güçlü ve dayanıklı olmasına destekte bulunur. Vücut esnekliğine yardımcı olan kolajenin cildin elastikiyetini de desteklediği bilinmektedir. Kolajenler sporcu besini olarak da sıklıkla kullanılırlar. Çünkü sporcuların hareket kabiliyetini artırmak, kalp sağlığını desteklemek gibi görevleri vardır. 

Yaş ilerlemesi ile birlikte yoğun bir şekilde hareketli kalmak da kıkırdağın zamanla yıpranmasına sebebiyet verebilir. Tendomlar gerilirken kemikler birbirine sürtünür. Kemiklerin birbirine sürtünmesi ile de ağrı ortaya çıkar. Bu gibi durumların önüne geçmek adına kolajen desteği alınabilir. Kolajen desteği sunan bazı kozmetik ürünler ve kremler de bulunmaktadır. Bunlar cildin genç görünmesine, daha elastik ve canlı görünmesine katkı sağlamaktadır.  

Kolajen Nasıl Kullanılır?

Eğer kolajen içerikli bir krem kullanıyorsanız kremi duruma göre günde 1 ya da 2 kez kullanabilirsiniz. İçilen kolajen çeşitleri ise özellikle doktorun belirttiği şekilde alınmalıdır. Doktor tavsiyesi olmadan kişi kafasına göre kolajen almamalıdır. Üretici genellikle kullanım talimatlarını kolajen üzerinde belirtmektedir. Kolajenin kullanım süreci ise etki sürecine göre değişecektir. 4-12 hafta arasında kullanılması genellikle önerilir. Ancak yine de bu süre hem üretici firmaya hem de doktorunuzun önerisine göre değişiklik gösterebilmektedir. 

Kolajen çeşitlerini kullanırken eğer kafanız çok karışırsa mutlaka uzman doktordan bir destek almanız önerilir. Aksi halde yanlış bir kullanım ile fayda görmemek mümkün olabilir. Doğru kolajen takviyesi ve doğru kullanımla en etkili sonucu almak mümkün olacaktır. Kolajen takviye çeşitleri hemen herkese göre üretilmektedir. Kullanım talimatına ve doktor önerisine uygun olarak tüketilecek kolajen takviyesi ile eklem, kas, kemik gibi bölgelerdeki kolajeni destekleyebilirsiniz.  

Kolajen Takviye Çeşitleri

Vücut, ilerleyen yaşlarda kolajen üretemez hale gelir. Bu durumda kullanımı kolay kolajen takviyeleri kullanmak durumunda kalınabilir. Kolajen takviyesi farklı formlarda olup vücudun kolajen üretimini desteklemektedir. Kolajen takviyesi, kolajen hapının bünyeye pek çok faydası bulunmaktadır. Artrit ağrısını azaltmaya, cildi gençleştirmeye, kas kütlesini artırmaya yardımcı olur. Özellikle son zamanlarda kolajen takviyeleri daha popüler hale gelmiştir. 

Kolajenin kaynağı genellikle tavuk, balık gibi hayvansal kolajen ile bitkisel kaynaklardan elde edilmektedir. Form olarak tablet, sıvı ya da toz şeklinde üretilmektedir. Kemik, eklem, cilt sağlığı açısından ve bunların aktivitesini yerine getirebilmeleri açısından kolayen son derece önemlidir. Sıvı, tablet ve toz formlarda alabileceğiniz kolajen takviyesi ile bu gibi konulardaki şikâyetlerinizi en aza indirme adına bir destek alabilirsiniz. 

Kolajen takviyesi faydaları arasında yaşa bağlı olarak kaybedilen kolajenin desteklenmesidir. Kolajen oldukça rahat bir şekilde sindirilir. Bu nedenle güvenle kullanılabilir. Kişide herhangi bir rahatsızlık hissi bırakmaz. Kolajenin bir diğer önemli desteği ise cilt üzerinde kırışıklığın önlenmesine yardımcı olmasıdır. Cilt üzerinde esneklik sağlamaya yardımcıdır. 

Eklemler üzerindeki olumlu etkileri bilinmektedir. Eklemde oluşan ağrıları minimize etmeye yardımcı olur. Kolajen takviyesi alarak pek çok şikâyetinizi en aza indirebilirsiniz. Ancak kolajen takviyesi alırken özellikle eklem ağrılarından dolayı tüketmek isterseniz mutlaka doktorunuza danışmanız önerilir. Çünkü doktorunuz şikâyetinize bağlı olarak bir tavsiyede bulunabilir. 

Kolajen çeşitleri bağırsak sağlığını destekleyici niteliktedir. Özellikle ağızdan tüketilen formlarını sevdiğiniz yemek ve içeceklere karıştırarak alabilirsiniz. Böylelikle içimi de oldukça kolay olacak, sindirimi rahat olduğundan sizi rahatsız etmeyecektir. Kolajenin kalp sağlığını destekleyen önemli bir özelliği daha bulunmaktadır. Kolajen genellikle güvelidir. Fakat yine de kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Çünkü bu bir takviye gıdadır. 

Size faydasını en iyi uzman doktor bilecektir. Bununla beraber kullanım standardını da yine o belirleyecektir. Kolajenin takviyeleri marka olarak, gramaj olarak, içerik ve kullanım olarak birbirinden farklılık gösterebilir. Yine kolajen kullananların yorum, görüş ve önerilerini dikkate alarak size en uygun kolajen çeşidini belirleyebilirsiniz. 

Kolajenin etki süresi ise kişiden kişiye değişir. Aslında burada ne kadar kullanılmalı ile benzer bir durum vardır. Kullanılan ürüne göre değişiklik gösterebileceği gibi kişinin bünyesine göre de değişiklik gösterebilir. Buradaki temel nokta düzenli kullanımdır. Kolajenin kiloya etkisi yoktur. Bu anlamda gönül rahatlığı ile kullanmak mümkündür. Kolajen takviye çeşitleri pek çok marka tarafından tüketicilere sunulmaktadır. Bunları farklı satış noktalarından sipariş verebilirsiniz. Güvenli alışverişin adresi Kozmela’da kolajen takviye gıda çeşitlerini yakından inceleyebilir ve dilediğiniz ürünü anında sipariş verebilirsiniz. 

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun