KOLAJEN

Kolajen kategorisinde 40 ürün bulundu

EN ÇOK SATANLAR
Çok Satanlar En Düşük Fiyat En Yüksek Fiyat İndirim Oranı En Yeniler
Filtrele

Kolajen

İnsan vücudu içerisinde en fazla kendisine yer bulan protein kolajendir. Kanın pıhtılaşmasından cildin doğal yapısının korunmasına kadar kolajenin pek çok önemli görevi bulunmaktadır. Bu bileşen kozmetik alanında da özellikle son yıllarda yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Cildin güzel ve taze görünmesine ve saçların güçlenmesine yardımcı pek çok ürün içerisinde kolajene yer verilmektedir. Kolajen proteini kemik ve eklemlerin yapısında yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Kolajen takviyeleri kolajen proteininin hidrolize edilmesi ile elde edilir. Pek çok alanda kullanılan kolajenin yardımcı yapıcı etkisi dikkat çekmektedir.

Kolajen Nedir?

Kolajen insan vücudunun ortalama üçte birini oluşturan bir proteindir. Tendon, kas, kemik gibi önemli yapıların temelini oluşturan kolajen bununla beraber göz, diş ve kan damarlarını oluşturan katmanlarda da bulunmaktadır. Genel olarak baktığımızda kolajen tüm dokular bir arada tutan bir nevi yapışkan olarak düşünebilir. Kolajenin toplamda 16 tane alt türü bulunmaktadır. Vücutta yer alan kolajenin %90’lık kısmı Tip 1 içerisine dahildir.

Kolajen Çeşileri Nelerdir?

Vücutta en yoğun şekilde bulunan kolajen çeşidi Tip 1’dir. Tendon, bağ, organ ve Tip 1 kolejan kemikleri destekleyen bir yapıdadır. Cildin elastikiyet açısından gelişmesine katkı sunar, gerginlik verir. Dokuların bir arada tutulması için önemlidir. Kolejan Tip 2 ise eklem kıkırdaklarındaki %60’lık kısmı barındırır. Eklem sağlığı için son derece önemlidir. İlerleyen yaşla beraber ortaya çıkan eklem sızıları, ağrıları Tip 2 kolejan ile rahatlatılır.

Kolejan Tip 3 ise hücre dışı matrisin ana bileşeninden oluşmaktadır. Kan ve kalp damarlarına yapıcı etkisi ve cildin elastikiyet kazanmasına etkilidir. Arter, organ ve kasların yapısını destekleyici yönü vardır. Kasları güçlendirmeye yardımcıdır. Kolejan Tip 4 solunum ve sindirim organlarının yüzeylerini oluşturan bir yapıdadır. Cildin derin katmanlarında yoğun şekilde yer alır. Cilde sıvı filtrasyon bakımından destek verir.  Tip 10 kolajen yeni kemiklerin oluşumunda önemli görev üstlenir. Kemik kıkırdaklarının iyileşmesine katkı sağlar.

En İyi Kolajen Markası

İnsandaki kolajen miktarı yaşlanma ile birlikte azalma gösterir. Kolajen kaybının yaşanması ile birlikte eklem rahatsızlıkları, ciltte kuruluk, selülit, kırışıklık gibi problemler kendisini göstermeye başlar. Kolajen sadece yaşlanma ile kaybolan bir şey değildir. Aynı zamanda sağlıksız beslenme, sigara, stres, güneşe fazla maruz kalma, C vitamini eksikliği gibi durumlar da kolajen kaybını hızlandırmaktadır.  Kolajeni takviye şeklinde düzenli olarak sağlayabilirsiniz. Bu sayede eklem, kas, cilt korunarak cildin yaşlanmasına katkı sağlanabilir.

İlerleyen yaş ile birlikte ortaya çıkan eklem rahatsızlıkları ve görme sorunları takviye kolajen ile destek kullanım olarak en aza indirilebilir. Pek çok kolajen takviye ürünü sunan marka bulunmaktadır. Gerekli araştırmayı yaparak en uygun kolajen takviyesini kullanmaya vakit kaybetmeden başlayabilirsiniz. Kolajen çeşitlerini Kozmela’dan inceleyebilir ve dilediğiniz an siparişinizi verebilirsiniz.

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun