Kozmela.com

FONDÖTEN

Fondöten kategorisinde 242 ürün bulundu

Çok Satanlar En Düşük Fiyat En Yüksek Fiyat İndirim Oranı En Yeniler
Filtrele
Note Mineral Fondöten No: 401 30ml Note Mineral Fondöten No: 401 30ml 399,90 TL 339,92 TL %15
İNDİRİM
Sepete Ekle

Fondöten Ürünleri

Fondöten kadınların kusursuz bir makyaj yapmasına olanak sağlayan en önemli kozmetik ürünlerden bir tanesi. Çünkü bu ürün kullanılmadan yapılacak olan bir makyaj kendisini tam anlamı ile göstermeyecektir. Bunun yanında kapatmak istenilen cilt kusurları da tam olarak kapanmaz.   Bu nedenle fondöten markaları arasında cilt tipine en uygun olan ürünü seçmek ve doğru bir şekilde uygulamak gerekecektir. Bu sayede makyajın zemini olarak bilinen bu uygulama ile kusursuz bir görünüm yakalanması mümkün olabilecektir.

Fondöten Nedir?

Fondöten dediğimiz makyaj malzemesi, makyaj yaparken ciltte bulunan ton eşitsizliklerini ya da kusurları gizlemeye yardımcı, cilt görünümünde bir bütünlük sağlamaya yardımcı kozmetik bir üründür. Fondötenin makyajdaki yeri diğer kullanılacak makyaj malzemelerinin estetiğini en iyi şekilde ön plana çıkarmaya yardımcı olması açısından önemlidir.

Önemli bir diğer nokta ise hangi fondötenin seçileceğidir. Ürün seçimi çoğu kadının makyaj malzemesi alırken zorlandığı konulardan bir tanesidir. Fondöten çeşitleri içerisinde hangisinin yüze daha uyumlu olduğunu belirlemek biraz zaman alabilir. Cilt tipine uygun bir ürün bulmak adına farklı denemeler söz konusu olabiliyor. Oysa fondöten seçimi birkaç önemli detaya dikkat edildiğinde gayet kolaydır.

Ürün seçiminde ilk dikkat edilecek detay cilt tipidir. Cilt tipi ve cilt rengini doğru bir şekilde bilmek fondöten seçimini kolaylaştıracaktır. Cildin kuru ya da yağlı olması alınacak fondötenin belirlenmesi açısından önemlidir.

Yağlı Ciltler İçin Fondöten Seçimi

Eğer yağlı bir cilt tipi söz konusu ise likit yani sıvı fondötenlerin kullanılmaması gerekir. Çünkü likit fondöten cildin çok daha fazla parlamasına neden olacaktır. Böyle bir olumsuz durumla karşılaşmamak için fondöten markalarının sunduğu yağlı ciltlere özel pudralı fondötenler tercih edilebilir. Bunlar dışında yağlı bir cilde sahip olanlar toz ya da krem formundaki fondötenleri kullanabilirler. Fondöten içerisindeki fondöten yüzdeki fazla yağı emecektir. Bu sayede arzu edilen mat görünüme kavuşmak mümkündür.  

Kuru Ciltler İçin Fondöten Seçimi

Markaların kuru ciltlere özel fondöten çeşitleri bulunuyor. Kuru ciltler yağlı ciltlerin aksine likit fondötenleri rahatlıkla kullanabilmektedirler. Ancak su bazlı olmasına dikkat etmekte fayda olacaktır. Bunun nedeni su bazlı fondötenler kuru cildin daha nemli görünmesine sebebiyet verebilir. İçeriğinde pudra bulunan fondöten çeşitleri cildi daha kuru gösterebilir. Bu sebeple doğal ve hafif kapatıcı etkili bir fondöten kullanmak yerinde olacaktır.

Karma Ciltler İçin Fondöten Seçimi

Fondöten seçiminde karma ciltler biraz daha dikkatli davranmak durumundadır. Bunun nedeni yüzün T bölgesi yağlı iken yanakların kuru olmasıdır. Bu dengesiz yapıya uygun pek çok ürün çeşidi bulunuyor. Şayet T bölgesine ayrı yanaklara ayrı ürün uygulanmak istenmiyor ise kompakt ya da stick formda fondötenler tercih edilebilir. Bu sayede karma ciltlerde de kusursuz bir görünüm elde edilebilir.

Kapatıcılığı Yüksek Fondöten Çeşitleri

Kapatıcılığı yüksek ürün çeşitleri gün boyunca yeniden fondöten tazelemeye gerek bırakmaz. Bu sebeple de ürün seçiminde kaliteye önem vermek gerekir. Zorlu bir günde stres, uykusuzluk gibi durumlar cilde olumsuz etki edebilir. Ayrıca ince kırışıklık, sivilce izleri, damar görünümü gibi kötü görüntüye sebep olan durumları engelleme adına yüksek kapatıcılığa sahip fondöten çeşitleri tercih edilmelidir. Ciltte eşit, mat, porselen bir görünüm yakalamak için pek çok markanın sunduğu fondötenlerden yararlanmak mümkündür.

Özellikle yağlı ciltlerin gün ortasında yeniden fondöten tazeleme ihtiyacı doğabilir. Tazeleme gerektirmeyen kalıcılığı yüksek bir fondöten aranıyor ise mat fondöten seçenekleri tercih edilebilir. T bölgesinde başlayıp tüm yüze yayılan yağlı görünüm özenle yapılan makyajı ciddi bir şekilde gölgeleyebilir. Parlama ve yağlanmayı kontrol altına alan fondöten çeşitleri gün boyu mat bir görünüm sağlıyor ve uygulamayı tekrarlamaya gerek bırakmıyor.

Özellikle bazı fondöten çeşitlerinde 24 saate varan kalıcılık ibareleri yer alıyor ki bu da kullanıcıların seçimlerini kolaylaştırıyor. Zengin pigmentlere sahip fondöten çeşitleri matlaştırıcı toz pudra ile ten makyajının kusursuz bir şekilde tamamlanmasına olanak tanıyor.

Fondöten Fırçası

Fondöten uygulamasında doğru fondöteni seçmek kadar doğru fırça ile uygulama yapmak da son derece önemlidir. Özel olarak tasarlanan fondöten fırçaları ürünü tüm yüz bölgesine eşit bir şekilde dağıtmaya yardımcı olur. Sık ve tok kıllı fondöten fırçaları ince yapısı ve kapatıcı etkisi sınırlı olan fondöten uygulamasında kullanıma uygundur.

Fırça üzerindeki kıl yoğunluğu uygulama sırasındaki kapatıcılık için önemlidir. Bu fırçaları kullanırken cilde fazla baskı yapılmamalıdır. Ufak dairesel hareketlerle fondöten cilde eşit bir şekilde dağıtılır. Stippling uygulama fırçaları ise kılları daha seyrek fırçalardır. Fiber malzemeden üretilmişlerdir. Hafif makyaj uygulamalarında kapatıcılık azaltılarak doğal bir görünüm elde edilir. Bu tip fırçalar yoğun yapıdaki fondötenler için pek tercih edilmemektedir. Seyrek kıllara sahip olduğundan ciltte iz bırakma olasılığı vardır. Daha hafif uygulamalar için ise idealdir.

Yassı uçlu uygulama fırçası olan adına kedi dilli fırça denilen ürün özellikle akne gibi problemlerde etkili bir sonuç ortaya çıkarabilir. Göz çevresi, burun kenarı, dudak kenarı gibi detaylı bölgelere rahat bir uygulama imkânı sağlar.

Fondöten Süngeri

Makyajın ilk adımı olan fondötenin uygulanması için kullanılabilecek fırça yanında bir de süngerler bulunuyor. Makyaj süngeri ile uygulandığında fondötenden arzu edilen sonuç alınabilir. Sadece fondötenin değil, kontür uygulamalarında da makyaj süngeri kullanılabilir. Önce su ile ısıtılan sünger daha sonra nemli kalana kadar bir havlu ile sıkılmalıdır. Sonrasında ucuna fondöten sıkılmak sureti ile cilde eşit bir şekilde dağıtılmaktadır. Süngerin uç kısmını bronzer ya da aydınlatıcı üzerine dokundurarak yüzdeki belirgin hatların gölgelendirilmesi ya da aydınlatılması yapılabilir. 

Fondöten Markaları

Pek çok güvenilir makyaj markası farklı ve kullanışlı fondötenleri sunuyor. Golden Rose, Flormar, Filorga, Essence, Darphin, La Roche, Lancome, Max Factor, Loreal Paris, Pastel, Perricone, Rimmel London, The Pink Ellys, Vichy gibi markaların çeşitli fiyat aralıkları ile sunduğu kaliteli ürünleri bulunuyor. Farklı fiyat aralıkları ile sunulan ürün çeşitleri hemen her bütçeye uygun seçenekleri ile herkese hitap edebiliyor. Fondöten markalarının sunduğu ürün çeşitlerini Kozmela üzerinden inceleyebilir, ürün bilgi ve fiyatlarını karşılaştırabilir, dilediğiniz fondöteni anında sipariş verebilirsiniz.

 

Fondöten
Fırsatlardan ilk siz haberdar olun