Kozmela.com

PARFÜM

Parfüm kategorisinde 606 ürün bulundu

Çok Satanlar En Düşük Fiyat En Yüksek Fiyat İndirim Oranı En Yeniler
Filtrele
Ücretsiz Kargo
Ücretsiz Kargo
Nuxe Very Rose Parfume Sprey 100ml Nuxe Very Rose Parfume Sprey 100ml 685,00 TL 479,50 TL %30
İNDİRİM
Sepete Ekle

Parfüm Çeşitleri ve Markaları

Kişisel bakımın olmazsa olmazlarından parfümün geçmişi antik medeniyetlere kadar dayanmaktadır. Hem kadın hem de erkeklerin kullanımına uygun olarak tasarlanmış sayısız parfüm çeşidinden bahsetmek mümkündür. Parfüm seçimi tıpkı elbise seçimine benzer. Tercih ve zevk kişiden kişiye değişir. Parfüm çeşitleri herkesle aynı uyumu sağlamaz. Bu sebeple çok fazla sayıda marka ve ürün çeşitliliği söz konusudur. Erkek, kadın, çocuk kısacası herkese ve her zevke göre parfüm bulmak mümkündür.

Parfüm seçerken nasıl aromatik bir içeriğe sahip olacağı kişinin tercihi ile alakalıdır. Sportif, canlı ya da hafif parfümler olduğu gibi daha sert ve odunsu kokulara sahip parfüm çeşitleri de bulunuyor. Hangi kokulardan hoşlandığını belirleyen kişi hangi sezonda kullanılacağına da dikkat etmelidir. Çünkü bazı parfümlerde Spring, Winter yani ilkbahar, kış gibi ibareler vardır ki bu ibareler parfümün hangi mevsime uygun olduğunu gösterir. 

Doğru Parfüm Seçimi Nasıl Yapılır?

Parfüm notalarını iyi bilmek o parfümün hafif mi ağır mı olduğunu belirleyeceğinden bu konuda az da olsa bilgi sahibi olmak parfüm seçiminde kişinin işini kolaylaştıracaktır. Parfümlerin üzerinde yer alan EDT ya da EDP gibi ifadeler de parfümün içeriği hakkında bilgi vermektedir. Mesela EDP parfümler EDT parfümlere göre çok daha kalıcı ve yoğundur. Bu nedenle hafif mi ağır mı bir parfüm tercih edileceğine dair bu ifadeler anlam taşıyacaktır.

Parfüm üzerinde Equal ibaresi yer alıyorsa bu parfümün ayrıca deodorant çeşitlerinin de olduğunu belirtir. Bu sayede parfümün etkisini çok daha artırmak mümkündür. Parfümdeki nota ayrımı ise zamanla birbirinin önüne geçen ve koklandığında farklı katmanlar sunan detaylardır. Üst, orta ve alt notaların her biri parfümün genelini oluşturan koku aromalarıdır. Parfümü sıkıldıktan sonra ilk 20 dakika sonra üst notalar yavaş yavaş etkisini kaybeder. Sonrasında ise parfümün özü olarak bilinen orta notalar devreye girer.

Genellikle çiçek aromalarından oluşan bu notayı baharatlı notalarla güçlendirmek mümkündür. Orta notalar etkisini kaybedince geriye sadece alt notalar kalır. Alt notalar bir parfümün kalıcılık değerini de gösterir. Parfümün etkisi uzun sürüyor ise alt notaları güçlü demektir. Sedir ağacı, vanilya ve sandal ağacı bu anlamda en popüler ve tercih edilen notalardır.

Parfüm Çeşitleri

Parfümler kadın - erkek, gece - gündüz kullanımına uygun olacak şekilde farklı kokularla hazırlamaktadır.

Erkek Parfümü: Daha odunsu ve erkeksi kokulardan oluşan parfümler erkeklerin hoşuna gidecek kokularla hazırlanmaktadır.

Bayan Parfümü: Kadınların parfümleri ise daha çiçeksi, şekerli ve fresh kokularla hazırlanmaktadır. 

Günlük Parfüm: Fresh kokularla hazırlanan günlük parfümlerde daha çok çiçeksi kokular tercih edilmektedir. Günlük rutininizde sizi rahatsız etmeyecek ama hoş bir koku sağlayacak günlük parfümlerin seçimi oldukça önemlidir. 

Gece Parfümü: Gece kullanımına uygun olarak hazırlanan parfümler daha ağır ve kalıcı kokulara sahiptir. Daha dikkat çeken kokulara sahip olan gece parfümlerini, özel gecelerde, şık bir davete giderken kullanabilirsiniz.

Parfüm Kalıcılığı Nasıl Artar?

Parfümünüzün teninizde daha uzun süre kalmasını istiyorsanız, duştan sonra nemli cildinize parfüm sıkabilirsiniz. Nemli bir tende parfümler daha uzun süre kalacaktır. Parfümlerin kalıcılığı kokularıyla çok ilgilidir. Daha yoğun ve ağır kokan parfümler daha uzun kalabilirken, çiçeksi ve fresh kokular daha uçucu olabilmektedir. Parfümünüzü seçerken bu detaya dikkat ederek, kullanım sonrasında da parfümünüzün kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Parfüm Markaları

Kadınların ve erkeklerin en çok kullandığı ve tercih ettiği parfüm markaları başında Calvin Klein, Armani, Versace, Carolina Herrera, Avon gibi markalar gelmektedir. Farklı pek çok parfüm seçeneği bulunan markaların ikonlaşmış parfümleri bulunmaktadır. Parfüm seçerken bu markaların ürünlerini inceleyerek size uygun olan kokuyu bulabilirsiniz. Parfüm çeşitlerini indirimli fiyatlarla web sitemizden kolayca satın alabilirsiniz.

Parfüm
Fırsatlardan ilk siz haberdar olun