Kozmela.com

Arı Sütü

Arıların ürettiği arı sütü tamamen doğal ve besin değeri yüksek bir üründür. Arı sütü arıların çene üstü bezlerinde salgılanır. Bal özü, çiçek polenleri ve arıların enzimlerinden oluşan bir besindir. Arıların salgıladığı bu ürün ile yavru arılar beslenir. Arı sürü ayrıca kovandaki kraliçe arının da temel besin maddesi bir maddedir.

Arı Sütü Nedir?

İşçi arıların kraliçe arı ve larvalar için ürettiği arı sütü yapışkan bir maddedir. İçeriği %12-15 kadar protein, %60-70 kadar su, %3-6 oranında yağ, %2-3 oranında vitamin, %10-16 oranında şeker ile amino asit ve tuz içerir. Diğer tüm arılar yavru oldukları ilk üç gün boyunca arı sütü ile beslenirler ancak kraliçe arı ömrü boyunca bu besin ile beslenir. Bu sebepledir ki kovandaki işçi arıların yaşam ömrü 45 gün iken kraliçe arının ömrü 5-7 yıl arasındadır.

Arı sütü insan vücudu için de faydaları ile bilinmektedir. Örneğin menapoza bağlı şikâyetleri hafiflettiği bilinmektedir. Kemik erimesinde fayda göstermektedir. Yüksek kolesterol düzeyi için kullanımı bazı araştırmalar neticesinde desteklenmektedir. Yapılan çalışmalar erkeklerde kısırlık problemi için de kullanımı önermektedir. Yine yapılan bazı çalışmalarda hem erkek hem de kadınlarda bazı TİP 2 diyabet şikâyetlerini azaltabileceği öne sürülmektedir.

Ağızda çıkan bazı yaraların iyileşmesine destek verdiği ayrıca cilt onarımına katkı sağladığı düşünülmektedir. Yapılan bir çalışma arı sütü proteininin yüksek tansiyon yani hipertansiyon tedavisine faydalı olabileceğini öne sürmektedir.  Antioksidan özelliği ile sağlıklı beyin fonksiyonlarını destekleyebilir. Bağışıklık sisteminin korunmasına katkı verebilir.

Arı Sütü Nasıl Kullanılır?

İçeriğinde potasyum, fosfor, bakır, kalsiyum, demir ve B vitaminlerini bulunduran arı sütü hem genç hem de yetişkin kişiler tarafından tüketilebilmektedir. Genellikle takviye edici gıda formunda tüketilen arı sütünün kullanım şekilleri birbirinden farklı olabileceğinden kullanılan takviye gıdanın üzerinde yer alan kullanım şeklinin dikkate alınması ve günlük olarak yine belirtilen miktarda tüketilmesi gerekir.

Arı Sütü Fiyat

Diğer tüm takviye edici gıdalarda olduğu gibi arı sütünde de farklı marka ve miktarlar söz konusudur. Pek çok farklı marka altında arı sütü takviye gıdası bulunmaktadır. Hangisinin tercih edileceği ise kişinin ihtiyacına ve miktarına göre değişecektir. Arı sütü fiyat da bu gibi özelliklere bağlı olarak değişebilmektedir. Diğer tüm takviye edici gıdalarda olduğu gibi arı sütü çeşitlerini de Kozmela üzerinden inceleyebilir ve dilediğiniz ürünü hemen sipariş verebilirsiniz.

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun