Kozmela.com

BOYA

Boya kategorisinde 581 ürün bulundu

Çok Satanlar En Düşük Fiyat En Yüksek Fiyat İndirim Oranı En Yeniler
Filtrele

Saç Boyası Çeşitleri

Dış görünümde en çok dikkat çeken şey hiç şüphesiz saçlardır. Saç rengi olsun şekli olsun kişinin sadece şık, çekici alımlı görünmesinde etkili olmaz aynı zamanda kişinin karakteristik yapısını, özgüvenini ve zevklerini de ortaya çıkarır. Bu sebeple özellikle kadınlarda saç görünümü son derece önemlidir. Saç boyaları ise saç renginsen sıkılan ya da tarzını değiştirmek isteyen kadınların en sık kullandığı saç bakım ürünüdür. 

Günümüzde her renk tonunda saç boyası bulmak mümkündür. Doğal saç rengine ya da ten rengine en uygun saç boyası seçerek hayallerdeki görünümü yakalamak söz konusudur. Saç boyası tamamen kişisel zevke bağlı olarak tercih edilmektedir. Herkesin tarzı ve saç görünümünden beklentisi farklı olduğu için bu tamamen kişisel bir tercih meselesidir. Birbirinden ünlü, güvenilir markaların geniş yelpazede saç boya çeşitleri olduğundan herkes hayalindeki saç görünümüne rahat bir şekilde kavuşabilmektedir.  

Saç boyası tercih ederken birtakım önemli detayları akıldan çıkartmamak gerekiyor. Bunlardan bir tanesi kişinin doğal saç renginden en fazla 3 ton koyu ya da açık renk seçmesidir. Eğer farklı tonda bir seçim yapılacak ise öncelikle saç açma işlemi yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Bu sebeple saç boyarken genellikle aşamalı bir şekilde uygulama yapmakta fayda olacaktır.  

Saçlarını ilk kez boyayacaklar ya da tam olarak renk konusunda emin olamayanlar saçlarını geçici saç boyaları ile boyayarak ideal renklerini bulabilmektedirler. Bu oldukça pratik bir yöntemdir. Dip boya işlemini gerçekleştirmek isteyenler için ise markaların sprey saç boyası çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar dip boyası gelmiş saçlar için de ideal bir çözümdür.  

Saç Boyası Renkleri

Konu saç boyası renkleri olduğunda karşımıza sayısız seçenek çıktığını görebiliriz. Her bir saç boyasının üzerinde numara vardır. Bu numaralar aslında saç boyasının kodudur. İlk numara saç boyası için ana renk anlamına gelmektedir. Saç boyası renkleri ton olarak 1-10 arası rakamlarla gösterilmektedir. Saç boyası renkleri; siyah, kestane, koyu kahve, koyu kestane, açık kahverengi, koyu kumral, sarı, kumral, açık sarı, koyu sarı şeklinde sıralanabilir.

Ara renk dediğimiz renkler ise saça yakından bakıldığı takdirde fark edilebilen yansımaları ifade eder. Bu renkler; dore (altın rengi yansıma), irize (mora yakın yansıma), kül rengi, kızıl, akaju (kızıla yakın), bakır şeklinde sıralanabilir.

Eğer boya satın alırken kutu üzerinde 8,3 yazıyor ise ana renk açık kumralken yansıması doredir. Yani virgülden sonra gelen rakam yansımayı ifade etmektedir. Bu detayları bildikten sonra boya alırken zorluk çekilmemektedir.

Saç boyası rengi seçerken saçın doğal rengi ve beyaz yoğunluk oranı göz önüne alınmalıdır. Çünkü bazı boyaların beyaz kapatma özelliği yoktur. Saçın ana rengine yakın 3 ana renk seçilmesi gerekir. Saçın rengine göre sarı, kahverengi, siyah renklerden tercih edilebilir. Her boya uygulamasında bir ton açık alınır ise arzu edilen renk tonuna ulaşmak mümkündür. Bununla beraber saç rengi, kaş renginden iki ton kapalı ya da açık olması mümkündür. Bu şekilde görünümde bir bütünlük sağlanabilir. 

Saç boyalarında açık renkleri daha koyu renklerle bir araya getirmek daha basittir. Örneğin kumral boya ile siyah boya yan yana geldiğinde ortaya bir problem çıkmamaktadır. Ancak kumral saç rengi için açık tonlar seçilecekse kademeli olacak şekilde saç rengini açmak gerekecektir. Bu ufak bilgiler saç boyayacaklar için oldukça yararlı olacaktır. 

Seçilen saç boyasının içerisinden çıkan koruyucu ürünler de mutlaka kullanılmalıdır. Bu sayede saç boyasının cilde ya da elbiseye temas etmesinin de önüne geçmek mümkün olacaktır. Saç boyasını geniş bir kapta, fırçası ile karıştırmak gerekir. Sonrasında ortadan ikiye ayrılmış saçları tutam tutam ayırmak gerekecektir. Saç boyama işlemine saç diplerinden başlamak gerekir. Eğer saçlar kulak, çene hizasında ise sadece tek bir hamlede en diplerden uçlara kadar uygulama yapabilirsiniz.     

Saç diplerine uygulama yapıldıktan sonra yatay bir şekilde fırçayla boy ve uçların renklendirilmesi gerekir. Saçların hiçbir bölgesinde kuru alan kalmamalıdır. Saç boyalarının bekletme süresi farklılık gösterebilir. Bu sebeple seçilmiş olan saç boyasının kullanım talimatlarına harfiyen uymak gerekmektedir. Kullanım talimatında belirtilen bekleme süresinden sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Saçları yıkarken sıcak su değil olabildiğince ılık su kullanılmalıdır.  

Organik saç boyası

Diğer tüm organik ürünlerde olduğu gibi saç boyasında da organik içerikli olan markalar sıklıkla tercih edilmektedir. Organik saç boyası içeriğinde amonyak yoktur. Formülü tamamen doğal pigmentlere dayanmaktadır. Ancak köklü bir renk değişikliği arzu ediliyorsa organik yerine kimyasal olan tercih edilmelidir. Çünkü saç rengini bir ya da iki ton açacaktır. Organik saç boyalarının içerisinde doğal özler yer almaktadır. Limon, keten tohumu yağı, buğday özü, kayısı, soya proteini gibi doğal özler sıklıkla organik saç boyalarında kullanılmaktadır.   

Organik saç boyaları bitkisel özlü olduğu için eğer organik saç boyası seçilecekse kişinin bitkiye alerjisi olmaması önemlidir. Bu sebeple organik saç boyasının içeriği iyi incelenmelidir. Organik saç boyası tercih edilecekse en az %95’lik kısmının tamamen organik içerikle formüle edilmiş olması gerekir. Ayrıca organik saç boyaları organik sertifikalıdır. Eğer sertifikası yok ise organik olmayabilir. Bu noktada dikkatli olmak gerekmektedir. Organik saç boyalarının içerisinde hayvansal katkı maddeleri kullanılmamaktadır.

Kullanılan saç boyası ister organik olsun ister olmasın iki saç boyama işlemi arasında en az 2 hafta olmasına dikkat edilmelidir. Kullanılacak saç boyası miktarı ise saç uzunluğuna bağlıdır. Eğer kişinin saç çok uzun ise tek kutu yetmeyebilir. Böyle bir durumda iki kutu almak gerekebilir.  

En iyi saç boyası hangi marka?

Piyasada pek çok markanın saç boya çeşidi bulunuyor. Bunlardan hangisinin tercih edileceği ise ürünün kalitesi, fiyatı ve içeriğine göre değişebilir. Organik ve doğal saç boyalarının fiyatları birbirinden farklılık gösterebilir. Ayrıca saçın uzunluğuna uygun olarak saç boyası miktarı da farklılık gösterebilir. Bu durumda bir yerine iki kutu ürün almak gerekebilir. 

Organic Natural Colors, Palette, Phyto, Schultz, Urban Care, Wella, Novocrin ve daha pek çok saç boya markası bulunuyor. Bu markaların saç boya çeşitleri belirli kriterlere göre fiyatları birbirinden farklılık gösterse de hemen her bütçeye uygun saç boyası olduğunu söylemek mümkündür. Saç boyası çeşitlerini sitemizde yakından inceleyerek dilediğiniz markanın saç boyasını dilediğiniz an sipariş verebilirsiniz. 

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun