Kozmela.com

ÇAY

Çay

Yüzyıllardır tüketilen çay belki de insanımızın günlük olarak en çok tükettiği sıvı gıdaların başında geliyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çayın yeri çok farklı. Lezzetli içiminin yanı sıra insanı rahatlatan yapısı ile sıklıkla tüketilmektedir. Elbette çayın pek çok çeşidi bulunuyor. İçtiğimiz normal çayların yanı sıra doğallığı ile bilinen organik çaylardan bahsetmek mümkündür. Bu çayların pek çok faydası biliniyor.

Doğal çay çeşitleri arasında yer alan kiraz sapı çayı sakinleştirici etkisi ile biliniyor. Ayrıca kanı temizlemeye, kolesterolü dengelemeye, prostat şikâyetlerini azaltmaya yardımcı etkileri ile de biliniyor. Kilo vermek isteyenlerin sık tükettiği bu çay böbreğin sağlıklı bir şekilde çalışması adına destek de veriyor. Çabuk hastalanan kişiler için bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı etkisi ile biliniyor. Doğal çaylar içerisinde oldukça öne çıkan ve insanlar tarafından tercih edilen kiraz sapı çayı ayrıca keyifli içimi ile de tercih sebebi oluyor. 

Çayın sakinleştirici etkisi olduğu gibi uykuya dalmaya yardımcı etkileri de bilinmektedir. İyi geceler çayı olarak da bilinen bu bitkisel çay çeşitleri deliksiz bir uyku arzu edenlere yardımcı oluyor. İçeriğinde melisa, papatya, şerbetçi otu, kediotu kökü, meyan kökü gibi birbirinden faydalı bitkisel özlerin bulunduğu bu çay ile geceleri rahat bir uyku çekmek mümkün oluyor.

Melisa otundan hazırlanan melisa çayı uçuk ve ağız yaralarına iyi geldiği düşünülmektedir. Cilt ve saçlarda oluşan mantar, egzama gibi oluşumların hafiflemesine destek verir. Melisa çayının mikropları etkisiz hale getirici özelliği de bilinmektedir. Stres, depresyon, gerginlik gibi istenmeyen durumların önlenmesi için katkı sağlar. Ayrıca strese bağlı ortaya çıkan uykusuzluk sorunu için de melisa çayının katkısı bilinmektedir.

Zencefil, tarçın ve karanfili buluşturan yeşil çay ise yüksek kolesterol, hazımsızlık ve aşırı mide asidi oluşumlarını engellemeye yardımcı olmak için tüketiliyor. Obez ya da aşırı şişman kişilerin kilo vermesine yardımcı olan doğal bit bitki bileşeni içerir. Dikkati ve konsantrasyonu artırmaya yardımcı olur. Diş, diş eti sağlığını korumaya destek olur. Stresi azaltmaya yardımcı olmakla beraber sedef, akne gibi cilt hastalıklarının yatışmasına destek verir. Soğuk kış günlerinde vücudun sıcak kalmasına yardımcı olur.

Doğal bitkisel çaylar içerisinde faydaları ile bilinen bir diğeri zeytin yaprağı çayıdır. Bu çayın en büyük özelliklerinden bir tanesi bakteri ve mikropları temizlemeye yardımcı olmasıdır. Çabuk hastalanan kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirmeye destek olur. Kalp, damar hastalıklarına karşı doğal bir koruma sağlama amacıyla katkı sağlar.

Mısır püskülü çayı ise zengin bir C vitamini deposudur. Kan şekerini düşürmeye yardımcı olurken böbrek problemlerini gidermeye katkı sağlar. İçeriğindeki K vitamini kanama durumunu kontrol altına almaya yardımcı olurken sindirim problemlerine karşı olumlu yönde katkı sağlar. Mısır püskülü çayının cilt üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. İdrar sökücü özelliği ile zararlı maddelerin atılmasına katkı sağlar.

Bitkisel çay çeşitlerinin tamamını Kozmela üzerinden inceleyebilir ve dilediğiniz bitki çayını anında sipariş verebilirsiniz.

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun