Gece Cilt Bakımı Neden Önemli?

Cilt bakım rutininde gece kullanılan ürünlerin dolayısıyla gece yapılan bakımın önemi son derece büyük. Peki, geceleri yapılan cilt bakımı neden bu kadar önemli? Gündüz yapılan cilt bakımı ile farkı ne? Geceleri hangi cilt tipine hangi ürün kullanılmalı? Gece cilt bakım rutinine dair merak ettiğiniz her şey yazımızda! 

İnsan cildi pek çok faktörden etkilenebilir, yıpranabilir. Bu sebeple kişinin cilt tipi ne olursa olsun cildinin ihtiyaçlarını karşılaması gerekir. Özellikle günümüzde yoğun hava kirliliği, stres, sağlıksız beslenme, yanlış ürün kullanımının artması ile birlikte cilt bakımına gereken önem çok daha artmış durumda. Cilt bakımı dediğimiz rutin cildin ihtiyaçlarının doğru bir şekilde belirlenip doğru ürünlerle uygulama yapılmasıdır. 

Herkesin farklı bir cilt yapısı vardır. Bu sebeple de her cilt tipinin bakım rutini değişebilir. Kozmetik ve dermokozmetik markalarının hepsi her bir cilt tipi için ayrı ayrı ürünler üretmekte ve tüketicilere sunmaktadır. Cilt tipine uygun olmayan ürünler kullanmak ise ciltte istenmeyen olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bu sebepten herkesin kendi cildini iyi tanıyıp, cildinin ihtiyacını belirleyip buna göre ürün kullanması gerekir. Bu sayede daha sağlıklı, canlı ve aydınlık bir cilt görünümüne sahip olmak mümkündür.    

Sabah ve gece cilt bakımı nasıl olmalı?

Cilt bakımında cilt yapısına göre doğru ürünü tespit etmek ve kullanmak kadar bu ürünlerin ne zaman kullanılacağı da son derece önemlidir. Bilindiği gibi hem gündüz bakımı olarak bilinen hem de gece bakımı olarak bilinen iki ayrı rutin vardır. Her iki cilt bakımının da kendisine göre uygulama şekilleri vardır. Gündüz yapılan cilt bakımı ile gece yapılan cilt bakımı arasında sadece zamansal olarak farklılık değil ürün olarak da farklılıklar vardır. Çünkü her cilt bakımı ürünü gün içerisindeki zaman dilimine ve bu zaman diliminin ciltteki etkilerine göre formüle edilmektedir. 

Genellikle herkesin merak ettiği konu gündüz yapılan cilt bakımı ile gece yapılan cilt bakımı arasındaki farkın ne olduğudur. Öncelikle gece cilt bakımının gündüz cilt bakımına göre çok daha fazla yapıcı etkilerinin olduğunu belirtmek gerek. Bu konuda zaten pek çok dermatolog hemfikir durumda. Gündüz yapılan cilt bakımı sabah saatlerinde cildin ihtiyacını karşılamayı amaçlar. Cildi nemlendirerek çevresel faktörlere karşı savunmaya yardımcıdır. Gece yapılan cilt bakımı ise gün boyunca yorulmuş, yıpranmış olan cildin yeniden yapılandırılmasına katkı sağlayan bir bakım rutinidir. 

Neden gece cilt bakımı daha önemli?

Sabahları yapılan makyajı temizlemek, kirden arındırmak, tüm gün boyunca yıpranan, yorulan cildi dinlendirmek cilt bakımında oldukça önemlidir. Sabahın ilk saatlerinden başlayarak sindirim sistemi düzenli olarak çalışır. Yoğun bir tempoda insanla birlikte çalışan biyolojik sistem gece uyku zamanı cilt için çalışmaya başlar. Özellikle gece 23:00 ila sabaha karşı 4:00 arasında bu çalışma maksimum seviyededir. Derin uykudaki bu saatler cilt görünümünün yenilenmesi, kendini onarması için önemli zaman dilimidir.       

İnsanın biyolojik yapısı özellikle sabah çok fazla çevresel faktörlere, soğuğa, güneşe maruz kalan cildin dinlenmesi ve onarılması için gece bakımına ihtiyaç duyar. Gece cilt bakım uygulaması sonrasında yatağa girmek cildin sağlıklı bir şekilde dinlenmesine yardımcı olurken yapılanma sürecine de destek olacaktır. Bu sayede sabah daha canlı, aydınlık, tazelenmiş bir cilt ile kalkmak mümkün olur. 

Bazı kadınlar üşengeçlikten ya da çok yorgun olduklarından gece bakımını es geçebiliyor. Fakat bu oldukça yanlıştır ve cilt için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Makyajlı, kirli, günün olumsuz etkilerini taşıyan cilde bakım yapılmaz ise kısa zamanda ince çizgi, erken yaşlanma belirtileri, ton dengesizliği gibi pek çok can sıkıcı ve cilt açısından son derece riskli durumla karşılaşmak mümkün olabiliyor. Bu nedenle üşenmeden, sıkılmadan ve ertelemeden geceleri cilt bakım rutinine devam edilmelidir.  Bu sayede uzun yıllar sağlıklı, pürüzsüz, dolgun ve kırışıklıklara dayanan bir cilde kavuşmak mümkün olacaktır. 

Gece cilt bakımı saat kaçta yapılmalı?

Cilt bakımında konu gece bakımı ise iki aşamadan bahsetmek gerekir. Saat akşam 21:00 ila 23:00 arasında cilt dış faktörlerden etkilenmediğinden bu zaman aralığında ürünler cilt üzerinde çok daha etkilidir. Bu zaman aralığında gece cilt bakımı için özel olarak formüle edilmiş pek çok serum, nemlendirici ve bakım yağı kullanılabilir. Bu ürünler cildi besleyen, onarım sürecine destek veren ürünlerdir. 

İkinci aşama ise gece 23:00 ila sabah 06:00 arasındaki kısımdır. Bu zaman aralığında cilt yenilenmektedir. Ölü hücrelerin yerini yeni hücreler almaktadır. Akşam saatlerinde, yatmadan önce uygulama yaptığınız takdirde gece cildin onarım sürecine son derece etkili bir destek vermiş olursunuz.  

Gece Cilt Bakımı Sıralaması

Tıpkı gündüz cilt bakım rutininde olduğu gibi gece cilt bakım rutininde de belirli bir sıra söz konusudur. Çünkü her ürün bir diğerinin tamamlayıcısı niteliğinde ve ancak doğru bir sıra ile bu bakımın faydasını görmek mümkün. Gece cilt bakımı sırasıyla; temizleme, tonik, serum, nemlendirici, göz kremi ve lip balm uygulamasıdır. Haftada bir kez gece uygulayacağın peeling ve gece maskesi de cildin için etkili bir destek olacaktır. Şimdi adım adım gidelim…

1)    Cilt Temizliği

Gece bakımına cildini temizlemekle başlamalısın. Gün boyunca cilt pek çok çevresel faktörün etkisine maruz kalıyor. Kirlerin yanı sıra gün boyunca cildinde duran makyajı ve biriken fazla yağı da en iyi şekilde temizlemelisin. Özellikle makyajı temizlemeden yatağa girmemeye özen göstermelisin. Aksi halde gözenek tıkanması söz konusu olur ve sonucunda sivilce ve siyah nokta sorunuyla uğraşmak zorunda kalabilirsin. Bizim sana önereceğimiz favori temizleyicilerimiz: 

  • La Roche Posay Effaclar Jel 400 ml: Cildindeki yağı, kiri nazikçe temizlemene olanak sağlayacak olan bu jel ayrıca cildini fazla yağdan arındırır. Cildini yatıştırmana da yardımcı olur. Cilde uyumlu pH seviyesi ile gece bakımının ilk basamağı olarak sana bu etkili jeli öneriyoruz.

Diğer cilt temizleme ürünlerimizi incelemek için TIKLAYIN!

2)    Tonik

Cildi temizledikten sonra hemen nemlendirici kullanmak yerine gece rutininde önemli yeri bulunan tonikleme işlemini unutmamanı öneririz. Çünkü cilt temizliği sonrası uygulanacak olan tonik ile derinlemesine bir temizlik ve bakım sağlamak mümkün olur. Tonik dediğimiz ürün az önce kullandığın temizleyici ile birlikte açılan gözeneklerden içeri sızar. Derinin altına iner ve kusursuz bir temizlik sağlar. Bizim sana önereceğimiz favori toniklerimiz ise şöyle:

Diğer tonik ürünlerimizi incelemek için TIKLAYIN!

3)    Serum 

Serumlar cildin gece onarılma ve yenilenme sürecine çok büyük katkı sağlar. Bu sebeple gece cilt bakımında serumu atlamamak gerek. Serumlar aynı zamanda cildin daha pürüzsüz, canlı ve aydınlık olmasına da yardımcı olurlar. Cildine uygun bir tonik ile cildinin gece onarılma hızına destek verebilirsin. Serum yoğun bir cilt bakım ürünü olduğundan içeriğinde pek çok doğal bileşen bulunuyor. Uygulama yaptıktan çok kısa bir süre sonra farka kendin bile inanamayacaksın. Bizim sana serum önerilerimiz:

Diğer gece serumlarımızı incelemek için TIKLAYIN!

4)    Nemlendirici

Nemlendirici adımı özellikle cildin gün içerisinde yoğun bir şekilde kaybettiği nemi geri kazandırmayı amaçlar. Gece cilt bakım rutini için özel olarak üretilen nemlendiricilerde hyaluronik asit bulunur. Nemlendirici krem içerisindeki hyaluronik asit cildin gece boyu ihtiyaç duyduğu nemi telafi etmeye yardımcıdır. Düzenli kullanımda ise kırışıklık ve ince çizgi gibi yaşlanma belirtilerini en aza indirmeye yardımcı olur. Bizim sana önereceğimiz nemlendiriciler:

Diğer gece nemlendiricilerimizi incelemek için TIKLAYIN!

5)    Göz Kremi

Göz kremi ve dudak bakımı gece bakımı rutininde en son sırada yer alır. Göz çevresi yüzdeki en hassas bölgedir. Göz çevresi bu denli hassas olduğu için en önce bu bölge etkilenir. Örneğin çok yoğun çalışan, bilgisayar karşısında çok zaman geçiren, gözlerini çok yoran kişilerin göz çevresinde mor halkalar görmek mümkündür. Bununla beraber ilerleyen yaşla beraber göz çevresinde ince çizgi ve kırışık görünüm de ortaya çıkar. Göz kremi elmacık kemiğin üzerinden başlanarak uygulanır. Göz çevresinin rahatlamasına, ton dengesinin düzenlenmesine, ince çizgi oluşumunu en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Senin için göz kremi önerilerimiz:

Diğer göz çevresi kremlerini incelemek için TIKLAYIN!

6)    Lip Balm

Gün boyu kuruyan ya da nemini, canlılığını kaybeden dudakların için de bir şeyler yapman gerek. Yoksa dudaklarda çatlamaya kadar giden bir süreç seni bekliyor olabilir. Dudak bakımı için özel olrak geliştirilmiş lip balm çeşitleri bulunuyor. Doğal özlerle formüle edilen lip balm ile dudaklarını gece boyunca nemlendirmekle kalmaz ihtiyacı olduğu vitaminlerle de besleyebilirsin. Senin için lip balm önerilerimiz:

Diğer lip balm çeşitlerimizi incelemek için TIKLAYIN!

BONUS: Peeling & Gece Maskesi

Haftada bir kere olmak üzere gece cilt bakım rutinine peeling/gece maskesi uygulayabilirsin. Peeling ciltteki ölü deriyi temizlemek, pürüzsüz, canlı bir görünüm elde etmek için uygulanır. Peeling/gece maskesi başta yüz bölgesi olmak üzere ayak, el, dudak, bacak gibi pek çok bölgeye uygulanabilir. Ancak elbette biz gece cilt bakım rutininde yüz bölgesi için kullanacağız. Uygun bir peeling/gece maskesi uygulaması ile cildin kuru bölgelerindeki ölü derileri temizleyebilir, arınmış, aydınlık ve canlı bir cilt görünümüne kavulabilirsin.

Diğer cilt bakım maskesi çeşitlerimizi incelemek için TIKLAYIN!
   
Gece cilt bakımını aksatmadığın uygulandığın takdirde cildin her daim canlı, pürüzsüz, aydınlık ve genç görünümlü olacaktır. Cilt bakımına dair aradığın diğer ürünleri BURAYI TIKLAYARAK inceleyebilir ve cildinin ihtiyacına en uygun ürünü anında sipariş verebilirsin.

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun