Kozmela.com

Polen

Bal arılarının kovanlarında biriktirdikleri çiçek polenleri zengin besin değeri ile biliniyor. Bu polenlerin büyük bir kısmı doğrudan koloninin beslenme ihtiyacını karşılama adına kullanılıyor. Geri kalan polenler ise insan müdahalesi sonucunda birikmeye bırakılıyor. Arıkovanı girişinde polen tuzağı adı verilen bir mekanizma vardır. Bu mekanizmada arı polenleri yani yaş besin maddeleri meydana geliyor.

Genel olarak sarı renkte görülseler de polenlerin mor, kırmızı ve siyah gibi farklı renkleri de oluyor. Tarihi açıdan baktığımızda Osmanlı dönemindeki ilk gıda takviyelerinden bir tanesi polendir diyebiliriz. İnsan vücudunun besin anlamında ihtiyaç duyduğu pek çok bileşen arı poleninin içerisinde yer alıyor.

Polenlerin insan vücuduna katkısı saymakla bitmiyor. Polen vücudun dinç kalmasına yardımcı olur. Kalp krizinin önlenmesinde engelleyici bir içeriğe sahip olduğu bilinmektedir. Kanın pıhtı hale gelmesinde önemli görev üstlenir. Sindirim sistemine destek verir ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasına katkı sağlar. Polenler enerji verici bir etkiye sahiptir. Bu sebeple özellikle spor yapan kişiler tarafından sıklıkla kullanılır.

Günün yorucu etkilerinden uzak kalmak, kendisini dinç hissetmek isteyenler tarafından da sıklıkla kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir ve mikroplara karşı etkili bir koruma sağlamaya da destek sağlayabilir. Bu sayede hastalanma riskini de en aza indirmeye katkı verebilir. İshal sorununun üstesinden gelmek için de etkisi olabilir.

Arı poleni ciltteki pek çok rahatsızlığı giderme maksadıyla destek olarak kullanılabilir. İçeriğindeki çok fazla miktardaki aminoasit ve vitaminler cildi korumaya destek verebilir. Akciğer dokuları üzerinde etkisi bilinmektedir. Özellikle astım ataklarını hafifletmeye yardımcı etki sağlama ihtimali vardır. Başlangıç aşamasındaki solunum yolu hastalıklarının tedavisine destek amaçlı olarak kullanılabilmektedir.

İştah açıcı özelliği bulunan polenler özellikle iştahı kapalı kişiler için ideal olarak bilinmektedir. Polen tek başına kullanıldığı gibi pek çok besinle birlikte de kullanılabilir. Polenin vücuda sağladığı faydalar bu denli çok olunca takviye gıda olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Polen takviye gıdaları ilaç değildir. Sadece vücuda gerekli desteği sağlamaya yardımcı takviyedir.

Polenlerin rengi toplandığı çiçeğe göre farklılık gösterebilmektedir. Çoğunlukla sarı renk ve tonları söz konusudur. Ancak doğada hemen tüm renklerde polen görülebilmektedir. Polen kalitesi polenin renk çeşitliliği ile genellikle doğru orantılıdır denebilir. Polende ne kadar çok renk var ise o kadar çok çiçek çeşitliliği söz konusudur. Ayrıca bir o kadar da fazla aminoasit, enzim, mineral ve vitamin içerir.

Güneş ışığı polene zarar verdiğinden kutu ve ambalajları genel olarak renklidir. Bu sayede güneş ışınlarından korunur. Polen takviye gıdaları pek çok farklı marka altında sunuluyor. Düzenli bir kullanım ile polenin olumlu etkilerini görmek mümkündür. Ancak polenin takviye edici yönü olduğu unutulmamalıdır. Yani vücuda takviye, destek olarak alınabilir. İnsan bünyesine sağladığı katkıları ile bilinen polen takviye gıda çeşitlerini Kozmela üzerinden inceleyebilir ve dilediğiniz an sipariş verebilirsiniz.

 

 

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun