Kozmela.com

Sporcu Gıdaları

Spor yapan kişilerin besin ihtiyacını uygun bir şekilde karşılayacak şekilde üretilen sporcu gıdaları pek çok farklı marka altında insanlarla buluşuyor. Takviye olarak da bilinen bu gıdalar spor yapan kişilerin performanslarını daha iyi bir hale getirme adına kullanılmaktadır. Sporcu gıdaları çok çeşitli olduğundan ötürü tercih yaparken yapılan sporun türüne de dikkat etmek gerekiyor.

Yapılan spor dalına göre bir takviye planı çıkarıldığı takdirde bu gıdalar çok daha iyi bir etki gösterecektir. Her spor dalının farklı bir antrenman çizelgesi olduğundan alınacak gıda da buna uygun olmalıdır. Günümüzde üretilen sporcu gıdaları kullanım şekilleri üzerinde belirtildiğinden bu gıdalardan kullanmak isteyenler kendilerine en uygun ürünü seçebiliyor.

Sporcu Gıdaları Nelerdir?

 Sporcu gıdaları temelde ikiye ayırmak mümkündür. Bir tanesi karbonhidrat miktarı yüksek ürünler olurken diğeri protein miktarı yüksek ürünlerdir. Karbonhidrat miktarı yüksek ürünler spor öncesi vücudun enerji depolaması için kullanılan gıdalardır. Protein miktarı yüksek ürünler ise vücuttaki protein dengesinin korunması amacıyla kullanılır. Protein alımı sporcuların performans gelişimine katkı sağladığı gibi antrenman sırasında ve sonrasında kas gelişimine destek verdiği söylenmektedir. 

Sporcu Besinleri

Özellikle spora yeni başlayan kişiler, saatler süren aktivitelere karşı vücudunu daha dirençli hale getirmek durumundadırlar. Yeterli enerjiyi sağlayamayan vücut arzu edilen şekle girmekte de zorluk çekecektir. Spor yapan bir kimse gıda takviyesi ile direncini de artırmak durumundadır. Enerji vücuttan atılırken yenisinin gelmesi gerekir de ki yapılan sporun neticesi alınabilsin. Bu nedenledir ki spor ve beslenme belirli bir program dahilinde yapılmalıdır.

Yağ tutucu özellikteki takviye gıdalar yemeklerden alınan yağların belirli bir kısmını azaltmaya yönelik destek verir. Bu tip gıdalar bağırsak geçirgenliğini arttırırken iştahı da azaltır. Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular daha ağır bir spor yaptıklarından ekstra vitamin ihtiyacına gerek duyarlar. Bu açığı da takviye gıda içerisindeki vitaminlerle telafi ederler. Vücut bazı zamanlar ihtiyaç duyduğu vitaminleri besinlerden alamayabilir.

Modern yaşamla beraber günümüz beslenme alışkanlıkları da değiştiğinden hazır gıdalardan istenen verim sağlanamayabiliyor. Direnç kaybeden vücut için ekstra tedbirler almak gerekebiliyor. Beslenme sorunu yaşayanlar için de takviye gıda destek olabiliyor.

Farklı marka ve içerikteki sporcu gıdalarını Kozmela üzerinden inceleyebilir ve dildiğiniz destek gıdayı tek bir tıklama ile anında sipariş verebilirsiniz.

 

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun