Kozmela.com

Doğru Bir Ağız Bakımı Nasıl Olmalı?

Kişisel bakımın en önemli adımı olan ağız bakımı hem beslenme, hem konuşma hem de estetik anlamda önemlidir. Ayrıca ağız bakımı kişinin sosyal yaşamını da etkilediğinden ayrıca bir önem taşır. Ağız ve diş sağlığı bozuk biri yiyecekleri yeterli derecede öğütemez, diş kaybı yaşayabilir, ağız kokusu ortaya çıkabilir, dolaylı yoldan sindirim sisteminde sorunlar yaşayabilir. Ancak ağız bakımının doğru bir şekilde yapılması gerekir. Peki, doğru bir ağız bakımı nasıl olmalı? Bu yazımızda doğru bir ağız bakımı nasıl olur tek tek anlatacağız…

Ağız Bakımı Nedir?

Ağız bakımı günde iki defa yapılması gereken önemli bir işlemdir. Ağız bakımını yapabilmek için birtakım malzemeler kullanılmalıdır. Bunlar; diş macunu, diş fırçası, diş ipi, ağız çalkalama suyudur. Bu malzemelerle yapılacak ağız bakımı ile ağız içi hijyen sağlanır, taze bir nefes ve güzel bir gülüş ortaya çıkar. Ağız hijyeni tamamlandığında dişler temizdir, kalıntı yoktur. Dişetleri pembedir, kanamaz. Ağız kokusu oluşmaz.

Ağız bakımı önemi özellikle büyüme çağında daha çok kendisini belli eder. Bu sebeple henüz daha bebeklik dönemlerinde ebeveynlerin çocuklarına ağız bakımı konusunda gerekli eğitimi vermesi gerekir. Bebeklik dönemlerinde başlayan ağız bakımı ile süt dişi sonrası çıkan dişler çok daha sağlıklı olur. Sağlıklı dişlere sahip olmak iyi görünme ve iyi hissetme adına önemlidir ancak bunun yanında rahat bir şekilde yemek yemeyi, özgüvenli bir şekilde konuşma açısından da ayrı bir öneme sahiptir.

Kurallı ve doğru bir ağız bakımı ile olası ağız içi problemlerin de önüne erkenden geçilmiş olur. Problemler ortaya çıktığında çok daha sancılı ve çok daha maliyetli bir süreç ortaya çıkar. Ağız bakım için harcanan zaman ve maliyet ile asla kıyaslanamaz. Ucuz ve sorunsuz bir ağız bakımı mümkündür.

Evde Ağız Bakımı

Ağız bakımını evde doğru ve kurallı bir şekilde rutine çevirmek kişinin kendi elindedir. Çünkü gayet kolay bir uygulamadır ve kişiyi hiçbir şekilde zahmete sokmaz. Ağız bakımının temeline baktığımızda dengeli beslenmek ve atıştırmalıkları azaltmak, günde iki defa dişleri doğru bir şekilde fırçalamak, florür içeren diş macunları kullanmak, ağız bakım suyu ile ağzı çalkalamak, yemek artıklarının tam olarak temizlenmesi için diş ipi kullanmak.

Ağız bakım ürünlerini seçerken ise onaylanmış ve diş hekiminin tavsiyesine göre hareket edilebilir. Alınan bir diş fırçasını ise 6 aydan fazla kullanmamak gerekiyor. Fırçadaki kıllar eğer birbirinden ayrılmaya başlamışsa diş fırçanız ömrünü tamamlamaya başlamış demektir.

Ağız Bakım Aşamaları

Diş fırçası seçimi kadar diş fırçalama yöntemi de önemlidir. 45 derecelik bir açı ile fırça, diş ile dişetinin birleştiği yere yerleştirilir. Dairesel hareketler ile dişlerin ön yüzleri her bir diş için 10 saniyelik süre ile fırçalanır.

Arka dişler ise diş etinden dişe doğru tek yönlü hareket ile fırçalanır. Ön dişlerin iç yüzeyleri dardır. Bu sebeple bu bölgeler fırçalanırken fırça dik konumda tutulmalıdır. Arka dişlerdeki girintili çıkıntılı yüzeyler ise fırça yüzeyi paralel tutulmalı ve ileri geri şekilde fırçalanmalıdır. Hem bakteri plağı hem de yiyecek atıklarının birikebildiği arka dişler ve arka yüzler ile dil de temizlenmelidir. Eğer sadece ön yüzler fırçalanacak olursa arka bölgelerde çürükler meydana gelecektir.

Ağız bakımında önemli bir araç olan ara yüz temizleyicileri de doğru bir şekilde kullanılmalıdır. Bu temizleyiciler normalde diş fırçasının ulaşamadığı yerlerde, dişeti altı ve diş aralıklarını temizlemeye yardımcı olur. Diş ipleri ise ilk defa kullanılacak ise mumlu ya da naneli tercih edilebilir. Florlu diş ipleri de bulunmaktadır. Diş ipi kullanımı da oldukça pratiktir. Diş ipini her iki elin işaret parmağına dolayarak başparmak yardımı ile kullanmak mümkündür. Diş ipini dişlerin arasında yavaş hareketlerle geçirmek gerekir. Ancak sert hamlelerde bulunmamak önemlidir. Aksi halde dişeti yaralanabilir. Dişin üzerinde ipi c harfi şeklinde hareket ettirerek temizliği rahatlıkla yapılabilir.

Ağız Çalkalama Suyu ve Ağız Duşu Kullanımı

Ağız çalkalama suları ağız bakımının en önemli aşamalarından bir tanesi. Çünkü ağız bakım suyu ağız kokusunu engellemenin en kolay yoludur. Ağız çalkalama sularının ağızda 30 ila 60 saniye bekletilmesi ve gargara yapılması tavsiye edilmektedir. Hijyenik bir ağız içi ve ferah bir nefes için ağız çalkalama suyu oldukça kullanışlıdır.

Ağız duşu ise diş aralarının ve ağız içerisindeki tüm alanların hava püskürtme tazyikli su özelliği ile bakımını yapabilen bir cihazdır. Oldukça güç bir performansa sahip olduğundan ağız bakımında son yıllarda sıklıkla tercih edilmektedir. Üstelik ağız duşunu kullanmak da son derece kolay.

Doğru Bir Ağız Bakımı İçin Ürün Önerileri

Doğru bir ağız bakımı için mutlaka etkili ürünler kullanmak gerekir. Pek çok farklı markanın ağız bakımı için ürünleri bulunuyor. Ağız bakımında bir diğer önemli nokta sürekliliktir. Ağız bakım ürünleri günlük kişisel bakımın rutin parçası olmalıdır. Aksi halde etkili bir ağız bakımından söz etmek mümkün olmayacaktır. Kapsamlı bir ağız bakımı için ihtiyacın olacağını düşündüğümüz ve tavsiye ettiğimiz bazı ürünler şu şekilde:

  1. Weleda Deniz Tuzu Mineralli Organik Diş Macunu 75ml

%100 Natrue sertifikalı olan bu organik diş macunu, deniz tuzu mineralleri ile dişlerde oluşan lekeleri temizlemeye yardımcı olur. Weleda diş macunları tamamen doğal özlerle formüle edilmektedir. Hem dişine hem de diş etlerine kapsamlı bir bakım sağlama adına etkilidir.

 

  1. Opalescence Beyazlatıcı Diş Macunu 133g

Hassas diş etleri için özel olarak geliştirilmiş olan bu diş macunu ferahlatıcı nane aroması ile gün boyu etkisini göstermektedir. Diş minelerini destekleyen yapısı ile diş beyazlığını korumaya yardımcı olur. Günde iki kez düzenli olarak kullanılacak bu diş macunu ile kısa zamanda etki görmen mümkün.

  1.  Listerine Total Care - 6 Etki 1 Arada Nane Aromalı 500 ml

Sadece fırçalama ile ağızda tüm bölgelere ulaşmak mümkün olmayabilir. Nane aromalı bu ağız bakım suyu en ulaşılamayan yerlere bile rahat bir şekilde ulaşarak plağı azaltmaya ve önlemeye yardımcı olur. Dişleri güçlendirmeye katkı sağlarken diş etlerinin de sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

 

  1. The LifeCo Dil Sıyırıcı Yeşil

Ulaşılması en zor alanlara ulaşmaya yardımcı bir diğer ürün de dil sıyırıcı ürünlerdir. The LifeCo Dil Sıyırıcı birkaç saniyelik bir uygulama ile ağız sağlığınızı korumanıza yardımcı olan pratik bir üründür. Dilin doğal şekline uyumlu bir şekilde tasarlanmış olan ürün dili etkili bir şekilde temizlemeye yardımcı olur.

 

  1. Humble Brush Corn Starch Mint - Nane Tadı Diş ipi 50 Adet

Ağız bakımının önemli aşamalarından bir tanesi diş ipi uygulamasıdır. Özellikle yiyecek kalıntılarını diş aralarından çıkarmaya yardımcı olan diş ipi böylelikle ağız kokusunu ve çürükleri engellemeye de katkı sağlamaktadır. Vegan sertifikalı olan ürün %100 dönüştürülebilirdir. Ağız bakım rutininde günde bir kez kullanılması yeterlidir.

Ağız bakımına dair bizim sana tavsiyelerimiz bunlar. Ancak daha pek çok markanın farklı ağız bakım ürünü bulunuyor. Daha fazlasını görmek için sitemizi ziyaret edebilir ve ağız bakım ürünlerinden dilediğini anında sipariş verebilirsin.

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun