Kozmela.com

Aromaterapi - Uçucu Yağ Çeşitleri

Aromaterapi ve Uçucu Yağ Çeşitleri

Aromaterapi, bitkilerin öz yağlarının duygusal, ruhsal ve fiziksel sağlık için kullanılması olarak adlandırılabilir.

Uçucu Yağlar Nasıl Elde Edilir?

Öz yağlar diğer bir adı ile esansiyel yağlar, bitkilerin çiçek, yaprak, kök, tohum gibi bölümlerinden buhar damıtma yöntemi ile elde edilen yağlardır.

Uçucu ve Sabit Yağlar: Aromaterapide kullanılan yağlarının iki çeşidi bulunmaktadır.

Sabit yağ çeşitleri; badem yağı, susam yağı, ceviz yağı gibi yağ çeşitleridir.

Uçucu aromaterapi yağları içerisindeki esans oranı çok yüksek olduğu için sabit yağlar ile seyreltilerek kullanılmalıdır. Yoğun esans oranı sebebi ile uçucu yağlar direk cilde uygulama yapılarak kullanılmamaktadır.

Uçucu Yağ Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir?

Aromaterapi de en çok kullanılan yağları ve etkilerini sizler için hazırladık.

  • Lavanta Uçucu Yağı: Rahatlatıcı, sakinleştirici, zihni ve bedeni dengelemeye yardımcı bir yağ çeşididir. Aynı zamanda lavanta yağının uykuyu kolaylaştırmaya yardımcı bir etkisi de bulunur. Sakinleştirici yağlardan biri olan lavanta yağı, sizi sakinleştirerek kısa sürede uykuya dalmanızı sağlar.

  • Ylang Ylang Uçucu Yağı: Rahatlatıcı yağlardan biri olan Ylang Ylang, kas gevşetici, dolaşımı destekleyici ve afrodizyak etkisine sahiptir.

  • Nane Uçucu Yağı: Canlandırıcı, serinletici, ağrı giderici, mental performans arttırıcı özelliğe sahiptir. Hoş kokusu ile kendinizi daha canlı ve enerjik hissetmenize yardımcı olur.

  • Okaliptus Uçucu Yağı: Solunum destekleyici özelliği ile öne çıkan okaliptus yağı, ağrı giderici, serinletici, dolaşım destekleyici özelliğe sahiptirler.

Okaliptus yağı, kış aylarında oldukça sık kullanılmaktadır. Masaj yağlarının içerisinde değerlendirebileceğiniz yağı, kışın hasta olduğunuzda solunum yollarınızı rahatlatmak için de kullanabilirsiniz.

Banyo veya duş sırasında suya birkaç damla okaliptus yağı damlatarak sıcak su ve buharın desteği ile solunum yollarınızın rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

  • Portakal Uçucu Yağı: Motivasyon arttırıcı, yorgunluk giderici, dengeleyici ve sakinleştirici özelliğe sahip aromaterapi yağlarındandır.  En büyük özelliği ise selülit giderici olmasıdır. Portakal uçucu yağı ile oluşturacağınız bir masaj yağını vücudunuzda selülitli bölge için kullanabilirsiniz.

  • Itır Uçucu Yağı: Huzur ve mutluluk verici, stres azaltıcı yağlardan biri tanesi olan Itır yağının bir diğer özelliği de selülit giderici olmasıdır. Selülit problemi için tercih edebileceğiniz yağ çeşitlerindendir.

  • Ardıç Uçucu Yağı: Rahatlatıcı, uyku kolaylaştırıcı ve detoks etkisi sağlayan bir uçucu yağdır. Uyku problemi yaşayan, uykuya geçerken uzun saatler harcayanlardansanız ardıç yağı tam size göre olabilir. Ardıç yağının hoş kokusu ile kendinizi rahatlamış hissederek uykuya geçiş sürecinizi kısaltabilirsiniz.

  • Biberiye Uçucu Yağı: Zihin açıcı ve dolaşımı destekleyici özelliğe sahip aromaterapik yağ çeşitlerindendir.

  • Çay Ağacı Yağı: Anti-bakteriyel özelliği ile öne çıkan Çay Ağacı yağının farklı pek çok özelliği de bulunmaktadır. Akneler üzerindeki kurutucu etkisi de bu yağın öne çıkan özelliklerinden bir tanesidir. Kepek önleyici ve bit kovucu özellikleri de bulunmaktadır. Özellikle ilkokulun ilk yıllarında çocukların sık sık karşılaştığı bit problemi için Çay Ağacı yağını tercih edebilirsiniz.

Aromaterapi Markaları

En çok tercih edilen aromaterapi markaları; Arifoğlu, Homemade Aromaterapi, Shiffa Home ve daha birçok markayı incelemek için hemen tıklayın!

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun