Kozmela.com

C Vitamini Serumu Nedir?

Vücudun temel işlevlerini yerine getirebilmesi için bazı vitamin ve minerallerin sağlanması gerekir. Eğer bu vitamin ve mineraller yeterli düzeyde alınmaz ise vücutta birtakım sinyaller verir ve sonrasında ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Günümüzde C vitamininin yeterli düzeyde alınamaması durumları için geliştirilmiş olan pek çok takviye gıda ve serum çeşitleri bulunuyor. Peki, C vitamininin yeterli düzeyde sağlanamaması nedeniyle sıklıkla destek olarak başvurulan C vitamini serumu nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır? C vitamini serumu ile ilgili bilmek isteyeceğin her şey yazımızda…

C Vitamini Faydaları

C vitamini serumuna geçmeden önce C vitamini neden bu kadar önemli istersen ona biraz değinelim. Öncelikle C vitamini suda çözünen bir vitamindir. Bu sebepledir ki vücutta depolanamaz. Vücudun ihtiyaç duymadığı C vitamini idrar yoluyla atılır. İnsan vücudu suda çözünen vitaminlerin sadece küçük bir rezervini tutar. Vücutta ortaya çıkabilecek problemler için ise mutlaka düzenli olarak almak gerekir. C vitamini nelerde var diye soracak olursan kısaca portakal, mandalina, greyfurt, limon, domates, kivi, çilek, ıspanak, lahana, brokoli, biber şeklinde sıralayabiliriz.

C vitamini vücudun savunma mekanizması için önemlidir. Yani bağışıklığı güçlendiren bir etkisi vardır. C vitamini kişinin kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceği için yüksek tansiyonu dengeleme adına işlevsel olabilir. Kış hastalıklarına karşı vücudun direncini artırmaya yardımcıdır. C vitamini cilt sağlığını destekleyen bir vitamin olduğundan hızlı iyileşmelerde katkısı vardır. Ayrıca demirin gıdalardaki emilimini artırmaya da yardımcı olur. Diş ve diş etlerinin normal fonksiyonunu yerine getirebilmesi adına kolajen üretimi önemlidir. Ayrıca kan damarlarının normal fonksiyonunu yerine getirmesi için önemli kolajen oluşumuna destek olur. 

C Vitamini Eksikliği Belirtileri

Diğer tüm vitaminlerde olduğu gibi C vitamini eksikliğinde de birtakım belirtiler ortaya çıkar. C vitamininin saç, cilt, kan damarları, eklem gibi yerlerin bağ dokularında yoğun şekilde bulunan kolajen üretiminde önemli bir rolü vardır. C vitamini yeterli düzeyde değil ise engebeli bir cilt görünümü ortaya çıkabilir. C vitamini eksikliği saçlarda kırılmalara sebebiyet verebilir. Saç köklerinde oluşan parlak kırmızı renkler yine yetersiz C vitamini ile kendisini gösterebilir. Kuru, hasarlı cilt, yavaş iyileşen yara, ciltte kolay morarma, kanayan diş etleri C vitamini eksikliğinin en bilinen belirtileri arasında yer alır.  

C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar?

C vitamini serumu, gıdalardan yeterli derecede vitamin sağlanamadığı takdirde destek olarak uygulanır. C vitamini serumu destek olarak pek çok katkıda bulunabilir. C vitamini cilde faydaları oldukça fazladır. Örneğin ciltte ince çizgi görünümünü en aza indirmeye yardımcıdır. Ayrıca cildin nem oranını korumaya da katkı sağlar. Güneşin sebep olduğu cilt tonundaki renk eşitsizliğini düzenlemeye, akne gibi oluşumları azaltmaya yardımcıdır. Özellikle koruma faktörlü C vitamin serumları güneşin zararlı etkilerine karşı cildin korunmasına katkı sağlar.

Bu serum cilde tazelik kazandırmayı ve aydınlık bir görünüm oluşturmaya destek verir. C vitamini serumu ciltteki çatlak görünümlerinin en aza indirilmesine de yardımcıdır. Hem yorgunluk hem de stresle ortaya çıkabilen göz çevresindeki ton değişikliklerini ve şişlikleri azaltmaya katkı sağlar.

C Vitamini Serumu Nasıl Kullanılır?

C serumu kullanımına dair en çok dikkat edilmesi gereken konu serumu karanlık ve nemsiz bir yerde muhafaza etmektir. C vitamini serumunu günlük bakımın bir parçası olarak düşünmek ve rutini bozmadan uygulamak gerekir. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa temiz cilde masaj şeklinde uygulanmalıdır. Nemlendirici uygulamasından önce ancak tonikten sonra kullanılmalıdır. C vitamini serumunu cilde ince bir tabaka halinde sürülmelidir. Düzenli kullanımda etkisini en kısa sürede görmek mümkündür.

En İyi C Vitamini Serumu

20’li yaşlarla beraber genetik ve çevresel faktörlerin de etkisi ile cilt sıkılığını ve esnekliğini kaybetmeye başlayabilir. İnce çizgi, koyu leke oluşumu, ton eşitsizliği gibi durumlar sıklıkla görülmeye başlar. C vitamini serumu ile cilt için gereken vitamin desteği sağlanabilir ve bu olumsuz görünüm en aza indirilebilir. C vitamini güçlü bir antioksidandır. Bu sebeple serbest radikallere karşı güçlü bir etki gösterir. Cildin kendini yenileme sürecine oldukça iyi bir katkı sağlıyor.

Yaşlanma belirtilerini en aza indirerek cildin sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olması için pek çok markanın sunduğu C vitamini serumlarından kullanmak mümkündür. En iyi C vitamini serumu ise içeriğine bağlıdır. Pek çok marka olduğundan ötürü alınacak C vitamini serumu cildin ihtiyaç duyduğu tüm bileşenler içermelidir. Bunu içeriğini kontrol ederek öğrenmek mümkündür. Zaten markalar ürünlerinin içeriklerini detaylı bir şekilde belirttiklerinden en iyi C vitamini serumu seçimi de oldukça kolay olacaktır.

C Vitamini Serum Önerileri

Eğer yeterli derecede C vitamini alamadığını düşünüyor ve belirtiler dahilinde bir desteğe ihtiyaç duyuyorsan senin için önerebileceğimiz favori C vitamini serumlarımıza göz atmak isteyebilirsin. Böylelikle C vitamini serumu arayışında biraz olsun yardımcı olabiliriz. İşte sana önerdiğimiz C vitamini serum önerilerimiz:

  1. La Roche Posay Saf C Vitamini Işıltı Veren Antioksidan Serum 30ml

Tüm cilt tiplerinin kullanımına uygun olarak geliştirilen bu serum mineral ve selenyum açısından zengindir. Salisilik asit sayesinde cildin pürüzsüz bir görünüme kavuşmasına yardımcı olurken yumuşamasına da katkı veriyor. Ton eşitsizliklerini dengeleme adına da oldukça işlevsel.

 

 

  1. Babe Vitamin C+ Aydınlatıcı Etkili Konsantre Ampül 2x2ml

C vitamininin etkilerini cildinde en iyi şekilde hissedebileceğin bir ürünle tanıştırıyoruz seni. Babe Vitamin C+ Aydınlatıcı Etkili Konsantre Ampül cildi nemlendirmeye yardımcı olurken formülünde yer alan antioksidanlar cilt tonunu eşitlemeye ve dengelemeye yardımcı olur. Işıl ışıl bir cilt için mutlaka denemelisin.

 

 

  1. SkinCeuticals Phloretin CF Saf C Vitamini İçeren Antioksidan Serum 30ml

Kolajen sentezini uyararak hücre yenilenmesini hızlandıran C vitamini deposu bu serumu normal, karma ve yağlı ciltlerde kullanabilirsin. SkinCeuticals'ın bu etkili serumu cilt tonunu eşitlerken ayrıca çevresel faktörlere karşı en iyi şekilde korumaya yardımcı olur.

 

 

  1. The Purest Solutions Aydınlatıcı Renk Tonu Eşitleyici & C Vitamini Serumu 30ml

Cildindeki ince çizgi ve kırışıklıklardan şikâyet ediyorsan sana gerçek bir C vitamini desteği öneriyoruz. The Purest Solutions cildindeki ince çizgileri gidermeye yardımcı olurken daha canlı, pürüzsüz ve aydınlık bir görünüm sağlamana yardımcı olacak.

 

 

  1. Garnier C Vitamini Parlak Süper Aydınlatıcı Serum 30ml

C Vitamin, salisilik asit ile yüksek konsantrasyona sahip bu cilt serumu cildindeki koyu görünümü gidererek eşit bir cilt tonu sağlamaya yardımcı olurken içeriğindeki limon özü cilde parlak bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur.

C vitamininin güçlü etkisini cilde yansıtan birbirinden güvenilir markanın sunduğu C vitamini serum çeşitlerinin tamamını Kozmela üzerinden inceleyebilir ve dilediğin an hızlı kargo avantajı ile siparişini verebilirsin!

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun