Kozmela.com

E Vitamini

E vitamini dediğimiz vitamin insan vücudunun günlük fonksiyonlarını yerine getirmesi açısından önemlidir. E vitamini de A, D ve K vitaminleri gibi yağda çözünen bir vitamindir. Bir miktar karaciğerde depolanır. Bu vitamin besinlerle beraber alındıktan sonra ince bağırsaklarda emilir. Karaciğere ek olarak kaslarda, dokularda, böbrek üstü bezi, böbrek ve kalpte bir miktar E vitamini depolanabilmektedir. E vitaminin 8 farklı formu bulunmaktadır. İnsan vücudunda kullanılabilen formu ise alfa tokoferoldur.

E vitamini pek çok besin ile vücuda alınabileceği gibi bazı durumlarda takviye şeklinde de alınabilir. Yetişkin birin günlük gereksinimi 10 mg civarındadır. Kadınlarda ise 8 mg düzeylerindedir. Çocuklarda yaşa göre 3 ila 10 mg arasında değişebilmektedir. Bu gereksinimin günlük olarak karşılanması önemlidir. Şayet uzun süre E vitamini vücuda alınmaz ise sağlık açısından birtakım olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

E Vitamini Nelerdir?

E vitamini pek çok besinde yer alır ve günlük olarak ihtiyacın karşılanması gerekir. E vitaminin bulunduğu kaynakları sıralamak gerekirse; yumurta, kırmızı et, tereyağı, tahıllar, avokado, kivi, muz, ton balığı, sardalye, uskumru, somon, hamsi, kümes hayvanlarının pek çoğu, balkabağı, brokoli, lahana, kereviz, marul, maydanoz, tere, ıspanak gibi yeşilliklerde yer alır. Ayrıca ay çekirdeği, ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumlar, fındık yağı, zeytinyağı gibi bitkisel yağlarda bu vitamin bulunur.

E Vitamini Ne İşe Yarar?

E vitaminin vücut için pek çok önemli faydası bulunuyor. Örnek vermek gerekirse bunlardan en önemlilerinden bir tanesi hücre hasarlarını önlemesidir. Bunun dışında cildi yaşlanma etkilerine karşı korumaya destek ve nem dengesini sağlamaya yardımcı olur. Pek çok cilt probleminin nedeni yeterli derecede E vitamini almamaktan geçmektedir. Saç ve tırnak sağlığı açısından E vitaminin önemi bilinmektedir. Saçların sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzamasına, kırılma ya da koparak dökülmenin engellenmesine yardımcı olur. Tırnakların çatlaması ya da sararmasının önüne geçmeye yardımcıdır.

Sedef, egzama gibi pek çok cilt hastalığının kurumaya bağlı semptomlarını en aza indirmede E vitamini etkilidir. Cildin nem oranını dengeleyerek bu tip kuruluğa bağlı cilt hastalıklarının ortaya çıkmasını engellemeye destek verir. Tedavinin desteklenmesi açısından önemli etkileri söz konusudur.

E Vitamini Kapsül

E vitamini normal şartlarda besinlerden elde edilen bir vitamin olmasına karşın bazı durumlarda dışarıdan takviye şeklinde de alınabilir. Kapsül şeklinde sunulan bu vitaminler ilaç değildir sadece E vitamini gereksinimlerini karşıla adına destek sağlar. Bazı hastalık türleri nedeni ile gıdalardan E vitamini temin edilemeyen ya da diyete tabi durumlarda E vitamini takviye gıda olarak alınabilmektedir. Bu ek gıdalar kapsül şeklindedir ve kullanım sıklığı mutlaka uzman tarafından belirlenmelidir. E vitamini kapsül çeşitleri pek çok marka altında sunulmaktadır. Bu markaların ve E vitamini çeşitlerinin tamamına Kozmela üzerinden ulaşabilir, inceleyebilir ve dilediğiniz takviye gıdayı anında sipariş verebilirsiniz.

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun