Kozmela.com

L-KARNİTİN

L-Karnitin kategorisinde 1 ürün bulundu

Çok Satanlar En Düşük Fiyat En Yüksek Fiyat İndirim Oranı En Yeniler
Filtrele

L-Karnitin

Vücutta doğal olarak üretilen amino asitlerden bir tanesi olan L-Carnitine temel olarak hücrelere enerji üretmekle görevlidir. Kalp kaslarında ve iskelette daha fazla olmak üzere beyin, karaciğer ve böbreklerde bulunur. Alınan besinlerin enerji şekline dönüştürülmesine katkı sağlarlar. Ancak insan vücudu etkili bir şekilde yağ yakımı sağlayacak kadar L-Carnitine üretimi yapamamaktadır. Yağ yakımını hızlandırmanın yanı sıra kas yorgunluğunu giderme, kas gelişimi ya da enerji artışına katkıları da bilinmektedir.

L-Carnitine günde 15 mg. beyin, böbrek ve karaciğerde üretilir. Ayrıca dışarıdan besinler ile dengeli bir beslenmede rutininde 30 mg. kadar alınır. Günlük L-Carnitine miktarı ise ortalama 20-25 gr. kadar olmalıdır. Doğal olan pek çok besinde karşılaşılan L-Carnitine yoğun bir şekilde süt ve kırmızı et içerisinde yer alır. Fakat son yıllarda özellikle hayvancılıkta suni yem nedeni ile et piyasasında yer alan kırmızı etlerin içerisindeki L-Carnitine düzeyinde düşüş görülmektedir.

Doğal otlarla beslenen hayvanlardaki L-Carnitine oranı çok daha yüksektir. Bu sebeple doğal otlarla beslenen hayvanların etlerinin tüketilmesi daha doğrudur. Ancak dünya genelinde et içerik kalitesindeki bozulma nedeni ile insanlar yeterli miktarda bünyelerine L-Carnitine alamıyorlar. Yağ yakıcı özelliğe sahip olan L-Carnitine eksikliği ise hissediliyor. Yağ yakım düzgün bir şekilde gerçekleşmediğinden özellikle yeni nesil insanlarda kilo sorunu sıklıkla kendisini gösteriyor.

100 gramlık kırmızı et içerisinde ortalama 95 mg. kadar L-Carnitine bulunduğu düşünülmektedir. Dengeli bir beslenmede günlük doğal yöntemlerle 2-12 mcg/kg L-Carnitine aldığı bilinmektedir. Özellikle günlük yapılan ve nabız atışının yüksek olduğu egzersizlerde bu amino asidin çok daha etkili olduğu gözlemlenmektedir. Vücutta bulunan yağ hücreleri çok daha hızlı bir şekilde çalışır ve besinlerin taşınmasına yardımcı olur.

L-Carnitine eksikliği nedeni ile doğal yollardan alınacak besinlerin yanı sıra L-Carnitine takviyesi de ekstradan sıklıkla kullanılmaktadır. Bu takviye gıdalar ile yağ yakım oranını artırmak mümkündür. Eğer vücut yeterli düzeyde L-Carnitine üretemiyorsa ne kadar düzgün ve olması gerektiği gibi bir diyet yapılırsa yapılsın yeterli yağ yakımına ulaşmak mümkün olmayacaktır.

Bu amino asidin kilo vermeye yardımcı, yağ yakıcı özelliği ile önemi bilinmektedir. Bu sebeple vücudun bu amino asidi sağlayamadığı durumlarda dışarıdan takviye edilmesi gerekebilir. Carnitine vücuttaki enerji üretiminde kritik bir öneme sahiptir. Yağ yakıcı özelliği nedeni ile spor diyetlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Serbest yağların vücutta yağ olarak depolanmasının önüne geçen Carnitine bunların enerji kaynağı olarak kullanılmasına katkı sağlar. Bu amino asidin faydasını görebilmek için elbette normalde yağ yakımı için normalde kullanılan beslenme düzenine devam etmek gerekir. L-Carnitine yağ yakımını tek başına üstlenen bir kısa yol değildir. Yağ yakım sürecine destek olan bir takviyedir. Uygun şekilde kullanıldığında normal yağ yakım sürecine destek veren L-Carnitine çeşitlerini Kozmela üzerinden inceleyebilir ve dilediğiniz ürünü Türkiye’nin neresinde olursanız olsun anında sipariş verebilirsiniz.

 

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun