Kozmela.com

LAVANTA YAĞI

Çok Satanlar En Düşük Fiyat En Yüksek Fiyat İndirim Oranı En Yeniler
Filtrele

Lavanta Yağı

Pek çok faydası bilinen lavanta yağı ülkemizde çoğunlukla Isparta ilinde yetişen lavanta bitkisinden elde edilmektedir. Lavanta çiçekleri temmuz ayı gibi açmaya başlar. Bu gelişme ile beraber ağustos ortalarına kadar hasat süreci devam etmektedir. Lavanta bitkisi kırsal kesimlerde, yüksek alanlarda yetişmektedir. Gri ve yeşil yaprakları olan lavanta ortalama 40-50 cm arasında uzunluğu olan mor çiçeklere sahip hoş bir bitki türüdür. Oldukça güzel bir kokusu vardır ve bu anlamda parfüm olarak yüzyıllarca insanlar tarafından kullanılmış ve kullanılmaya devam etmektedir.

Lavanta hem mineral hem de vitamin açısından zengin bir bitkidir. Bu anlamda yağ ve çay olarak da sık bir şekilde değerlendirilmektedir. Lavanta kokusu itibarı ile diğer çiçekler arasından kolaylıkla ayırt edilebilen bir bitkidir. Bu yoğun kokusunun sebebi ise uçucu yağa sahip olmasıdır.

Lavanta Yağı Ne İşe Yarar?

Lavanta yağı canlandırıcı ve tazelik verici özelliklerin yanı sıra rahatlatıcı ve dengeleyici bir ruh yapısı için de katkı sağlamaktadır. Anksiyete, depresyon, uykusuzluk gibi durumlarla baş etmek maksadı ile lavanta yağı kullanılabilmektedir. Hücre yenilemeye yardımcı, kas gevşetici, kan dolaşımını artırıcı, ağrı kesici yara iyileşmesine katkı sağlayıcı, antiviral, antibakteriyel ve antiseptik özellikleri ile bilinmektedir. Bedensel sorunların tedavisinde destek olarak kullanılabilmektedir.

Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?

Lavanta yağı etkili olduğu gibi uygulaması da oldukça kolaydır. Vücudunuzda ihtiyaç duyduğunuz bölgeye birkaç damla damlatmanız yeterli olacaktır. Ayrıca iki damla lavanta yağını yastığınıza damlattığınız takdirde derin ve iyi bir uyku uyumanız da mümkün olabilmektedir. Yatıştırıcı etkisi vardır ve banyoda küvetinizdeki suya damlatarak bu yatıştırıcı etkiden faydalanabilirsiniz. Kulak arkalarına, şakaklara ve ense köküne uygulayabilir ve baş ağrısını hafifletmek için yardımcı etkisinden yararlanabilirsiniz. Ortalama 1 litrelik bir suya lavanta yağı damlattığınız takdirde sakinleştirici etkisini hissedebilirsiniz.

Lavanta Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Lavanta yağının saça olan olumlu etkileri bilinmektedir. Lavanta yağını saçınıza uygulamak isterseniz herhangi bir aracı kullanmadan direkt olarak saçınıza sürebilirsiniz. Ancak lavanta yağının saç için faydası oldukça fazla olduğundan ne gibi bir bakım arzu ediliyorsa ona uygun bir uygulama yapmak gerekir. Örnek vermek gerekirse kişide mat ve kuru bir saç var ise lavanta yağını saçın uçlarına uygulamak gerekecektir. Eğer saçınızda kepek problemi var ise saç derisine masaj yapmak sureti ile lavanta yağını uygulayabilir ve olumlu sonuç alabilirsiniz. Hem etkili hem de pratik bir kullanımı olan lavanta yağı çeşitlerine Kozmela’dan ulaşabilir ve dilediğiniz an siparişinizi verebilirsiniz.

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun