Kozmela.com

Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir?

Makyaj fırçalarının temizliği konusu çoğu zaman akılları karıştırabiliyor. Çünkü herkes sağdan soldan duyduğu bazı yetersiz bilgilerle fırçalarını temizlemeye çalışabiliyor. Bu durumda ne hijyen sağlanabiliyor ne de fırçalar uzun ömürlü olabiliyor. Peki, makyaj fırçaları nasıl temizlenmeli? Doğru yöntem hangisi? Hepsini sizin için yazımızda tek tek anlatıyoruz… 

Bilindiği gibi makyaj fırçaları makyaj ürünlerini uygulama adına son derece önemli araçlar. Dolayısıyla makyaj ürünlerine verilen önemi makyaj fırçalarına da vermek gerekiyor. Makyaj fırçalarınıza ne kadar iyi bakarsanız fırçalarınızın performansı da o kadar iyi olacaktır. Öncelikle makyaj fırçalarını temizlemek neden bu kadar önemli bu konuyu ele alalım.

Makyaj Fırçaları Neden Temizlenmeli?

Göz çevresi son derece hassas bir bölgedir. Göz çevresinde kullanacağınız makyaj fırçalarının mutlaka temiz olması gerekir. Aksi halde kirli fırçalar nedeniyle gözler enfeksiyon kapabilir ve göz sağlığınız tehlikeye girebilir. Bu nedenle fırçalarınızı mutlaka düzenli aralıklarla temizlemelisiniz. 

Makyaj fırçaları bakterilerin üremesi için oldukça elverişli yapıya sahip ürünlerdir. Eğer fırça temizliğine özen göstermezseniz bakteriler sürekli olarak artacak ve bu durum cilt sağlığınızı tehdit edecek hale gelecektir. Makyaj kalıntıları ve yağlar bakterilerin hızla üremesine neden olur.  Düzenli temizlik yapılmadığında cilt üzerinde akne, siyah nokta ve sivilce gibi oluşumların ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Yüzünüz ne kadar temiz olursa olsun fırçada biriken kir ve bakterilerin gözenekleri tıkaması söz konusudur. Tıkanan gözenekler de doğal olarak akne oluşumuna neden olmaktadır.

Makyaj fırçalarının ömrünü uzatmak da yine düzenli temizlikten geçer. Nasıl ki diğer kullandığınız eşyalarınızın temizliğine özen gösteriyorsunuz kullandığınız makyaj fırçalarının da temizliğine özen göstermelisiniz. Sadece hijyen açısından değil uzun yıllar makyaj fırçalarınızı güvenle kullanmak için bu temizliği aksatmadan yapmanız gerekir. 

Makyaj Fırçaları Kaç Günde Bir Yıkanmalı?

Makyaj fırçalarının temizliğinin ne sıklıkla yapılması gerektiği de merak konusudur. Makyaj fırçaları kullanım sıklığına göre haftada bir kez temizlenmelidir. Makyaj fırçamı hiç kullanmadım temizlememe gerek yok diye de düşünmeyin. Ne kadar seyrek kullanıyor olursanız olun en az 2 haftada bir makyaj fırçalarınızı temizlemeye özen göstermelisiniz. 

Makyaj fırçalarınız kullanılmasa bile temizlenmelidir. Temizlenmediği zamanlarda ise mutlaka kapalı bir makyaj çantasında muhafaza edilmelidir. Bu sayede fırçalarınızı olası kirlenmeden koruyabilir ve güvenle muhafaza edip daha uzun süre kullanabilirsiniz. Unutmayın, makyaj fırçalarınıza ne denli iyi bakar ve düzenli olarak temizlerseniz fırçaların ömrünü de o denli uzatırsınız. 

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Makyaj fırçalarını temizlemek düşünüldüğü kadar zahmetli ya da zor değil. Evde makyaj fırçası temizleme için sadece su ve sabun yeterlidir. Ancak kullanacağınız sabunun doğal içeriklere sahip olması gerekli hijyeni sağlama adına önemli olacak. Örneğin renklendirici ya da paraben gibi içerikler olmamalıdır. 

Öncelikle fırçanızın kıllarını ılık su altında tutun ve iyice ıslatın. Avucunuzun içine bir miktar sıvı sabun dökün. Ancak katı sabun tercih ediyorsanız eğer fırçalar üzerinde sabunu gezdirebilirsiniz. (Katı sabununuz sadece bu işleme özel olmalıdır. Normalde kullandığınız sabunları bu işlem için kullanmamalısınız).

Fırça kıllarına adeta masaj yapıyormuşçasına elinizle iyice temizleyin. Temizlendiğine emin olduktan sonra kılları yine ılık su ile durulayın. Sonrasında geniş bir kaba 3 parmağı geçmeyecek ölçüde su ile doldurun. Bu suya sıvı sabun ya da birkaç damla bebek şampuanı ekleyebilirsiniz. Suyun fırçaya iyice temas etmesini sağlayın ve kirlerin çıktığından emin olun. Ardından bir havlu peçete yardımı ile fırçaları kurulayın. Sonra yeniden musluk altında fırçalarınızı yıkayın ve nazikçe yeniden kurulayın. Kirlerden arındığından emin olana kadar işlemi tekrarlayabilirsiniz. Sonrasında temiz bir havlu alın ve fırçalardaki ıslaklığı kurulayın. Sonrasında kıllar ters gelecek şekilde fırçalarınızı sarkıtarak kurumaya bırakın. 

Makyaj fırçalarınızı temizlerken çok sıcak su kullanmamaya özen göstermelisiniz. Çok sıcak su kılları sabitleyen yapıştırıcıyı eritebilir. Bu durumda kıllar yerinden çıkabilir. Sıcak su fırça kıllarına da zarar verebiliyor. Bu sebeple ılık su kullanmalısınız. Makyaj fırçalarınızı kurumaya bırakın ancak havlu üzerinde değil. Daha önce de dediğimiz gibi kıllar aşağı bakacak şekilde kurutulmalıdır. Havlu üzerinde kurumaya bırakırsanız kıllar küflenebilir. 

Fırça temizliğinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da fırçaların tamamen suya batırılmaması, su içinde bırakılmamasıdır. Sık yapılan hatalardan bir tanesi olan fırçaları suya batırma neticesinde fırça içerisine su alabilir. Bu sebeple elde evde ve nazikçe temizlemeye özen göstermelisiniz.

Her ne kadar su ve sabun dediysek de fırça temizliğinde makyaj fırçası temizleme suyu da kullanabilirsiniz. Bir kavanoza makyaj temizleme suyu koyabilir ve bir süre bu su içerisinde fırçalarınızı bekletebilirsiniz. Bu şekilde de fırçalarınızda hijyen sağlayabilirsiniz. Makyaj temizleme suyunun makyaj çıkarma özelliği vardır. Bu sayede makyaj kalıntıları da rahat bir şekilde fırçalardan çıkar. 

Özellikle kapatıcı ve fondöten üzerinde inatçı makyaj kalıntıları söz konusu olabiliyor. Bu inatçı kalıntılardan makyaj temizleme suyu ile rahat bir şekilde kurtulmak mümkündür. Kavanoz içerisine koyduğunuz fırçaları 10 dakika kadar baş aşağı bekletmeniz yeterli olacaktır. Ancak makyaj temizleme suyunun fırçanın metal kısmına gelmemesi önemli. Bu sebeple suyu fırça hizasında doldurmanız gerekir. Bu işlemi kullanım sıklığına göre düzenli olarak yaptığınız takdirde hem fırçalarınız hijyenik olacak hem fırçaların ömrü uzayacak hem de cilt sağlığını tehdit etmeyecek.

Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir?

Tıpkı makyaj fırçalarında olduğu gibi makyaj süngerleri de düzenli olarak temizlenmelidir. Bilindiği gibi makyaj süngeri allık, bronzer, kapatıcı, likit fondöten gibi ürünleri cilde uygulamaya yardımcı bir araçtır. Makyaj süngeri sayesinde ürünleri cilde eşit bir şekilde yaymak ve kusursuz bir görünüme kavuşmak mümkün olur. Ancak bu kullanışlı ürünün temizliği de son derece önemlidir. 

Makyaj süngerini temizlemek cildin temiz ve sağlıklı kalması adına önemlidir. Makyaj süngeri cilt üzerindeki sivilce, siyah nokta gibi problemli bölgelerle temas eder. Bu sebeple makyaj süngerinin temizliğine dikkat etmek gerekir. Aksi halde cilt üzerinde çok daha fazla bakteri yayılabilir ve daha fazla akne, sivilce problemine yol açabilir. 

Makyaj süngerini en fazla 2 uygulamadan sonra temizlerseniz cilt için riskleri de ortadan kaldırmış olursunuz. Süngerinizi beyaz sabunla temizleyebileceğiniz gibi makyaj süngeri temizleme adına üretilen ürünlerden de faydalanabilirsiniz. Makyaj süngerini iyice yıkadıktan sonra bir kağıt havluya sarabilir ve kurumaya bırakabilirsiniz. 

Makyaj süngerlerinin kendisine özel ambalajları ve kutuları da olabiliyor. Süngeri kendi ambalajı ya da kutusunda muhafaza ettiğiniz takdirde daha iyi korumuş olacaksınız. Makyaj süngerini mutlaka ılık bir su ile yıkamalısınız. Çok soğuk suyla yıkamak süngeri zaman içerisinde sertleştirebilir. Çok sıcak bir suyla yıkarsanız da süngerin yapısına zarar verebilir ve parçalanmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle en ideali ılık su ile temizlemektir. 

Makyaj fırçalarınızı daha uzun süre, hijyenik bir şekilde muhafaza etmek ve kullanmak için düzenli olarak temizlemeyi unutmayın.

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun