Kozmela.com

Selenyum

Temel minerallerden bir tanesi olan selenyum Yunanca “selene” kelimesinden gelmektedir. Köken olarak anlamı ise “ay”dır. Her ne kadar vücut için çok az bir miktarda gerekli olsa da tiroit ve metabolizma fonksiyonları da dahil olmak üzere pek çok süreçte faydası vardır.

Selenyum Nedir, Ne İşe Yarar?

Pek çok farklı gıdada selemyum minerali bulunmaktadır ve günlük beslenmeye destek anlamında takviyeler de kullanılabilmektedir. Bağışıklık sistemi başta olmak üzere vücuttaki birçok önemli sistemde görevleri vardır. Selenyumun faydaları arasında kalp hastalıklarına karşı koruma, antioksidan işlevi görme, zihinsel düşüşü önleme, astım semptomlarını en aza indirme, tiroit sağlığını koruma gibi işlevleri bilinmektedir.

Selenyumun tıpkı diğer minerallerde olduğu gibi günlük alım miktarı vardır. Bu miktar 4 yaş ve üzeri sağlıklı bireylerde günlük 55 mg’dır. Selenyum takviyesi kullanırken ise kutu üzerindeki değerler mutlaka dikkate alınmalıdır. Bu konuda doktorun önerileri de önemlidir. Yeterli selenyum alınmadığı takdirde vücut açısından pek çok olumsuz durum ortaya çıkabilir.

Daha yüksek oranda mikrobik hastalıklara yakalanma riski, soğuk algınlığı ve grip, karaciğer, mide, deri, akciğer, kolon, prostat, meme ve lenf kanser risklerinin artışı, bilişsel gerileme, enfeksiyonel problemlerde artış, tiroit hastalığında artış gibi sorunlar gözükmektedir. Ayrıca deride ve genital bölgelerde ortaya çıkan siğiller, herpes virüsüne daimi maruz kalma, karaciğer hastalıklarında artış, kalp hastalığı riski gibi durumları da tetikleyebilmektedir.

Selenyum Nerelerde Var?

Selenyum mineralini pek çok gıdadan sağlamak mümkündür. Bunlar arasında yumurta, kırmızı et, tavuk ve ton balığı, sardalye, istiridye gibi deniz ürünleri bulunuyor.  Ayrıca kayabalığı, ciğer, Ayçiçek çekirdeği, ringa balığı, tavukgöğsü, somon balığı, hindi, chia tohumu, mantarda selenyum bulunmaktadır. Bu gıdaları tüketmek günlük selenyum ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacaktır. Ancak bu gıdaların çeşitli nedenlerden tüketilemediği durumlarda takviye gıda kullanılabilir.

En İyi Selenyum Markası

Selenyum ihtiyacı normalde ağızdan alınan pek çok besin ile karşılanabilmektedir. Ancak günümüzde vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller gıdalarla karşılanamadığı takdirde takviye gıdalarla alınabilmektedir. Hemen her vitamin türü için takviye gıda bulunuyor. Farklı markalar altında çıkan bu takviye gıdalar ister tek ister multivitamin şeklinde alınabilmektedir.

Pek çok marka çatısı altında takviye gıdalar sunulduğundan bunlardan hangisinin daha iyi olduğuna karar vermek için kişinin ihtiyacını iyi belirlemesi ve ona göre tercihte bulunması gerekir. Diğer tüm takviye gıdalarda olduğu gibi selenyum takviyesi için de Kozmela’nın online mağazasını ziyaret edebilir dilediğinizi anında sipariş verebilirsiniz.   

 

 

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun