Kozmela.com

Shea Yağı Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

Özellikle son yıllarda cilt bakım ürünlerinde sıklıkla karşımıza çıkan shea yağı aslında hayatın pek çok alanında kullanılan doğal bitkisel bir yağ. Doğal yağlar vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri sağlaması nedeni ile oldukça önemli. Günümüzün en popüler bitkisel yağlarından olan bu yağ hem doğal cilt hem de saç ürünlerinde sıklıkla kullanılıyor. Peki, tam olarak nedir bu shea yağı? Nereden geliyor ve nasıl uygulanıyor? Bu soruların hepsini bu yazımızda senin için cevaplıyoruz…

Shea Yağı Nedir? 

Shea yağı shea ağacının fındıklarından elde edilen doğal bir yağdır. Normal sıcaklıkta aslında katı haldedir. Gri ya da kirli beyaz denilebilecek bir renge sahiptir. Shea ağaçlarının anavatanı Batı Afrika’dır ve dünya geneline bu yağın çoğu bu bölgeden gelmektedir. Bu doğal yağ aslında yıllardır kozmetik alanında sık kullanılan bir yağdır. Ancak günümüzde doğal kozmetik ürünlerindeki popülerliğin artışı ile bu yağ yeniden gündeme geldi.

İçeriğindeki yüksek vitamin ve yağ asitleri konsantrasyonu sayesinde cildi yatıştırma, yumuşatma ve nemlendirmeye yardımcı özelliklerinden faydalanılıyor. Doğal dudak, göz kremi ve vücut yağı olarak yoğun şekilde kullanılan bu yağ tereyağlı bir kıvamdadır.

 

Shea Yağı Faydaları Nelerdir?

Shea yağının cilt ve saç üzerindeki olumlu etkileri bilinmektedir. Çünkü bu yağ doğal bir nemlendirici kaynağı olarak kabul ediliyor. Bu yağı içeren pek çok cilt bakım ürünü günlük kullanıma uygun ürünlerdir. İçeriğindeki yağ asitleri cilt sıcaklığında çok kolay bir şekilde eridiğinden emilimi çok hızlıdır. Cildi yumuşatmak, nemlendirmek için oldukça idealdir. Başta kuru ve hassas ciltler olmak üzere her cilt tipine uygundur ve kullanılabilir.

İçeriğinde A ve E vitaminleri vardır ki bu vitaminler cildi en iyi şekilde desteklemeye yardımcıdır. Bu vitaminler özellikle erken yaşlanma belirtilerini azaltmada en büyük desteği sağlar. Bu mucizevi yağı içeren pek çok ürün bulunuyor ve ciltte zamana meydan okutan bir etki bırakıyor. Eğer yaşlanma belirtilerini en aza indirmek ve ince çizgi oluşumuna karşı tedbir almak istiyorsan shea yağı bulunan ürünleri mutlaka denemelisin.

Shea yağının bir diğer önemli yararı cilt üzerine gelen zararlı güneş ışınlarının etkisini azaltarak cildin korunmasına destek olmasıdır. Ayrıca çevresel faktörlerin ciltte oluşturduğu olumsuz etkileri de en aza indirmeye yardımcıdır. Cildin kendi ürettiği koruma mekanizması olan kolajen üretimi zamanla belirli sebeplere bağlı olarak azalmaya başlar. Bu doğal yağ ise kolajen üretimini destekler. Bu sayede ciltteki pürüzlerin ve ton eşitsizliklerinin en aza indirilmesinde yardımcı etki sunar.

Görüldüğü üzere doğanın bizlere sunduğu bu mucizevi yağın pek çok önemli faydası bulunuyor. Bu çok bileşenli yağ sayesinde cildin neredeyse tüm ihtiyaçları karşılanabiliyor. Özellikle cildin için seçeceğin doğru bakım ürünü ve beraberinde shea desteği ile cildinde arzu ettiğin sonucu görmen mümkün olur.

Shea Yağı Nasıl Kullanılır?

Shea yağının cilt için ne denli önemli bir destek olduğunu söyledik. Ancak elbette bu yağın doğru bir şekilde kullanılması önemli. Şayet doğru miktar ve formda kullanılmaz ise shea yağından istediğin sonucu alamayabilirsin. Shea yağı farklı markalar altında organik ve ham bir şekilde bulunabilir ve kullanılabilir.

Shea yağını bu şekilde alabilir ve kullanabilirsin. Ancak bu doğal yağ yüze uygulanır mı diye sorarsan bu konuda dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü her şeyde olduğu gibi bu yağı da kararında kullanmak gerekiyor. Aksi halde ciltte yarardan çok zararını görebilirsin. Bu sebeple dikkatli kullanmaya çalışmanda fayda olacak.

Shea yağını yüze uygulamak istiyorsan öncelikle az miktarda denemelisin. Bu sayede cildinin ne gibi bir reaksiyonda bulunacağını önden görebilirsin. Eh tabi alacağın shea yağının kalitesi de önemli. Markayı araştırma ve gerekirse yorumları okumanı öneriyoruz. Shea yağının fiyatına ise pek takılmamak gerekiyor. Çünkü ciltte yarattığı muhteşem etkiyi gördüğünde verdiğin paranın boşa gitmediğini bizzat anlayacaksın.

Eğer shea yağını direkt uygulamak istemezsen pek çok kozmetik markasının sunduğu shea yağı içerikli cilt bakım ürünü bulunuyor. Bu cilt bakım ürünleri farklı bileşenlerle beraber shea yağını da kendi içerisinde birleştiriyor. Bu sayede shea ile birlikte cildi destekleyen pek çok bileşeni bir arada bulabiliyorsun.

Shea yağı içerikli ürün seçimi yaparken temel nokta cilt tipine uygun olan bir ürünü tercih etmek olacaktır. Ayrıca cilt tipine uygun alacağın ürünü kullanım şartlarına uygun şekilde kullanmalısın. Ancak bu sayede yüz güldüren olumlu sonuçlar alabilirsin.

Shea yağı pek çok makyaj malzemesinde de kullanılabiliyor. Örnek vermek gerekirse dudak ürünlerinde kullanılan shea yağı dudakların beslenmesi ve nemlenmesine katkıda bulunuyor. Dudakları yumuşattığı için içeriğinde shea yağı olan lip gloss ürünler sıklıkla tercih ediliyor. Parlak ruj formatındaki bu ürünler kremsi dokuya sahip ve genellikle geniş bir renk skalasına sahip oluyor. Bu anlamda her zevke uygun bir renk seçeneği bulunabiliyor.

Ten makyaj ürünlerinde de kullanılan shea yağı fondöten gibi sık kullanılan makyaj malzemelerinde karşımıza çıkabiliyor. Shea ve jojoba yağının muazzam birleşimi ten makyajında tatmin edici sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Tene hem doğal bir görünüm sağlarken hem de ışıltı katan shea yağı içerikli fondötenler kadınlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. 

Shea Yağı Önerileri

Daha önce de dediğimiz gibi shea yağını pek çok cilt bakım ürününde görmek mümkün. Ancak biz şayet direkt olarak uygulamak istersen diye favorimiz olan shea yağ çeşitlerini sıralamak istedik. Bu sayede hangi shea yağını alsam diye kafa karışıklığı yaşamayacağını umuyor ve tavsiyelerimize geçiyoruz.

  1. Homemade Aromaterapi Shea Butter El Kremi 40g

Soğuk sıkım yağlarla formüle edilmiş olan bu el kremi elleri en iyi şekilde nemlendirmeye ve kusursuz bir bakım yapmaya yardımcı oluyor. Shea yağı ile birlikte cilt için faydalı kalendula, zeytinyağı, ıtır çiçeği uçucu yağı, melez lavanta uçucu yağı gibi önemli yağları bir araya getiriyor ve ellere etkili bir bakm sağlamaya yardımcı oluyor. 

  1. Organique Shea Butter Body Balm Magnolia 100ml

Eğer kuru bir cilde sahipsen ve yoğun bir nemlendirme arıyorsan bu balm tam sana göre! Üst düzey nemlendirmeye ve bakım sağlamaya yardımcı balm, shea yağının tüm eşsiz özelliklerini cildine sunuyor. Ayrıca cildi UV ışınlarına karşı da dirençli hale getirmeye destek oluyor. A, E ve F vitaminleri ile zenginleştirilmiş bu ürün ile cilt solgunluğunu almaya da yardımcı.

  1. Procsin Herbal Science Shea Butter Bakım Yağı 190ml

Shea yağı ve avokado yağı içeriği ile cildin canlı, parlak ve yumuşak bir forma kavuşmasına yardımcıdır. Dış faktörlerin yaratacağı olumsuz etkileri en aza indirmeye katkı sağlar. Cildi nemlendirerek kurumasını engellemeye ve ışıltılı bir görünüm kazandırmaya destek olur. Ayrıca cilt tonundaki dengesizlikleri düzenlemeye de yardımcıdır.

Doğanın bizlere sunduğu mucizevi yağlardan bir tanesi olan shea doğru miktarda kullanıldığı zaman etkisini en iyi şekilde göstermektedir. Sana sunduğumuz shea yağ çeşitlerinden bir tanesini deneyerek cildindeki etkilerini bizzat kendin görebilirsiniz. Bu doğal yağ ve doğal yağı içeren ürünlerin tamamını Kozmela üzerinden inceleyebilir ve en uygun fiyatlarla anında sipariş verebilirsin.

Doğanın bizlere sunduğu mucizevi yağlardan bir tanesi olan shea doğru miktarda kullanıldığı zaman etkisini en iyi şekilde göstermektedir. Sana sunduğumuz shea yağ çeşitlerinden bir tanesini deneyerek cildindeki etkilerini bizzat kendin görebilirsiniz. Bu doğal yağ ve doğal yağı içeren ürünlerin tamamını Kozmela üzerinden inceleyebilir ve en uygun fiyatlarla anında sipariş verebilirsin.

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun