Kozmela.com

SPLENDA

Çok Satanlar En Düşük Fiyat En Yüksek Fiyat İndirim Oranı En Yeniler
Filtrele

Splenda

Amerikan şirketi Heartland Food Products Group'a ait olan Splenda markasının ürünleri İngiliz şirketi Tate & Lyle tarafından üretilmektedir. Sükraloz bazlı yapay tatlandırıcı üretmektedir. Hem çözünebilir hem de granül tablet formlarında bulunmaktadır. Sucralose’un ilk keşfedilmesi 1976’ya dayanmaktadır. Londra'daki Queen Elizabeth College'daki araştırmacıların uzun çalışmaları neticesinde ortaya çıkmıştır. Sonrasında Tate & Lyle, McNeil Consumer Healthcare ortaklığı ile sukraloz bazlı Splenda ürünlerini geliştirmiştir. Marka, 2015 senesinde yatırımcı Centerbridge Partners ile hattını satın alması sonrasında Heartland Gıda Ürünleri Grubu'na devredilmiş ve ürünler artık bu grup çatısı altında insanlara sunulmaktadır.

Splenda Tatlandırıcı

Günlük yaşam içerisinde tüketilen pek çok ürün vücut için önemlidir ve sağlanması gerekir. Yağ, şeker ve karbonhidrat ise zararlı olarak düşünülür. Ancak yeterli miktarda alındığı takdirde vücut için faydası vardır. Aşırı tüketiminde ise vücutta depolandığından fazla kiloya neden olur. Şekere karşı hassasiyet besleyen ve tüketmesi sakıncalı olan kişiler doktorun da tavsiyesi ile alternatif gıdalara yönelebilirler. Splenda ürünleri ise şekere alternatif olarak oldukça kullanışlıdır.

Üretim aşamalarında insan sağlığına zarar verebilecek herhangi bir madde kullanılmayan Splenda doğal gıdalara da oldukça yakındır. İçeriğinde şekere benzer ama şekerin yarattığı etkiyi yaratmayan sukraloz bulunur. Bununla beraber vücuttan atmak da son derece hızlı ve kolay olur. Şekersiz bir tatlandırıcı olan bu ürün hem içeceklerde hem de gıdalarda kullanımı ile büyük bir ihtiyacı karşılıyor. Günlük yaşamda en sık tüketilen çay, kahve ve benzer içeceklerde şeker etkisi yaratır ve güvenli kullanılabilir.

Heartland Gıda Ürünleri Grubu altında çıkan ürünlerden bir tanesi olan Splenda tatlandırıcı sukralozdan imal edilmektedir. Sofralarda şekere alternatif düşük kalorili bir seçenek sunar. Splenda tatlandırıcı içeriğinde sakarin ya da aspartam içermemektedir. Tablet şeklinde sunulan ürün içeceklerde kullanıma uygundur. Granül tipinde olanlarda ise şekerle birebir aynı biçimde kullanılabilir. Yani hem içeceklerde hem de yiyeceklerin üzerine dökülebilir. Tatlı, hamur işi yemeklerde kullanmak için idealdir. Lezzetli günlük yemek tariflerinde kullanılabilir.

Sukraloz, tatlandırıcı ürün içerisinde yer alan tatlandırıcı maddenin genel ismidir. Sukralozun özelliği kalorisiz, karbonhidrat içermeyen bir tatlandırıcı olmasıdır. Yoğun ve yüksek kalitede bir tatlandırıcıdır. Şekerle tadı bir olmasına rağmen şekerdeki kaloriyi içermez. Çok dengeli bir tatlandırıcıdır. Tatlı, hamur işlerinde kullanıldığında tadından herhangi bir şey kaybetmez.

Sukralozun önemli bir diğer özelliği de tüm ailenin kullanıma uygun olmasıdır. Yani küçük büyük demeden herkes için yüzde yüz güvenlidir. Çocuklara yönelik tıbbi gıdalarla kullanımı açısından da ürün onaylanmıştır. Fakat bebek ve küçük çocukların büyümeleri, gelişmeleri için kaloriye ihtiyaçları vardır. Bu nedenle çocuklar için planlama yaparken düşük kalorili tatlandırıcılar kullanılarak hazırlanmakta olan gıdalar ile ilgili doktorla konuşmakta fayda vardır.

Yaşı daha büyük çocuklarda ise çocukların tüketmiş olduğu şeker miktarını azaltmak için kullanılabilir. Öyle ki çocukların sağlıklı gıdalar tüketmesi açısından da teşvik edicidir. Çocukların damak zevkine hitap etmek adına meyveleri tatlandırma için Splenda granülü kullanılabilir. Bazı önemli vitamin ve mineralleri içerse de kalori açısından zengin tatlıların yerine kullanılabilecek son derece ideal bir alternatif olabilir.

Splenda tatlandırıcı ürünleri sıcak, soğuk kahvaltılık gevreklerde, içeceklerde, tam tahıllı gıdalarda kullanıma uygundur. Özel günlerde ve buluşmalarda yapılacak pasta ve kurabiyelerde çocukların damak zevkine uygun olarak Splenda tatlandırıcı kullanılabilir. Ancak çocukların kilo ya da diyeti ile ilgili sorular söz konusu ise öncelikle bir doktora danışmak yerinde olacaktır.

Splenda ürünlerinde kullanılmakta olan sukraloz tatlandırıcıdır ancak doğal değildir. Kalorisiz, karbonhidrat olmayan bir tatlandırıcı kıvamına dönüştürülen bir tatlandırıcıdır. Şekere çok benzemesine rağmen doğal değildir. Sukraloz imalat sürecinde şeker molekülünde bulunan üç hidrojen-oksijen grubu üç klor atomuyla değiştirilmektedir. Klor dediğimiz şey kavun, fıstık ezmesi, mantar, domates, marul gibi gıdalarda bulunan, tuzun doğal bir parçasıdır. Şu anda şehir su kaynaklarının pek çoğuna eklenmektedir.

Bunlarla beraber klor bezelye ya da mercimek gibi pek çok gıdada bulunan daha komplike moleküllerin de bir parçasıdır. Kısacası klor günlük yaşamda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Sukralozun üretiminde ise eklenmiş olduğu sukrozu temel olarak etkisiz bir madde olan sukraloza dönüştürmektedir. Bunun neticesinde ise tadı aynı şekere benzeyen fakat şekerin içeriğindeki kaloriyi barındırmayan, kullanışlı bir tatlandırıcı ortaya çıkar. Sukraloz parçalanarak enerji açığa çıkmaz ve bu sayede vücut tarafından karbonhidrat olarak işlem görmez.

Ürün içerisindeki kalorisiz tatlandırıcı madde olan sukraloz dünya genelindeki pek çok düzenleyici kurum tarafından değerlendirilmiş olup onaylanmıştır. Yapılan çalışmalar sukralozun hiçbir yan etkisi olmadığını ve güvenli olduğunu ortaya koymuştur. En kapsamlı şekilde test edilen gıda katkılarından bir tanesi sukralozdur. Şu anda dünya genelinde 80’den fazla ülkede satıştadır ve 4 bin üzerinde ürün içerisinde kendisine yer bulmaktadır. Sukraloz güvenilirliği üzerine son 20 sene içerisinde 100 üzerinde çalışma yapılmıştır. Bu veriler doğrultusunda güvenilir olduğunu söylemek mümkündür. 

Vücut tarafından sindirilen sukralozun ortalama %85’lik bir kısmı vücut tarafından emilmez. Bu büyük kısım vücuttan dışkı yolu ile atılır. Emilen diğer az kısım ise vücutta hiçbir değişiklik olmaksızın bir gün içerisinde idrar yolu ile atılır. Her ne kadar şekerle başlayan bir üretim süreci olmasına rağmen vücut bunu şeker ya da karbonhidrat gibi algılamamaktadır. Vücut tarafından enerji adına metabolize edilmez. Bu sebeple kalorisizdir ve güvenle tüketilebilir.

Splenda tatlandırıcı ürünleri içerisinde sukraloz diş çürümesi gibi durumlara da neden olmadığından tercih sebebidir. Yapılan pek çok çalışmada tatlandırıcının ve granülün kavitelere neden olma potansiyellerinin şekerle kıyaslandığında çok daha düşük olduğu ortaya çıkarılmıştır. Ancak hacim ve doku sağlaması adına az miktarda karbonhidrat içerir.

Yapılan çalışmalar ışında Splenda tablet ürünün de diş çürümelerine neden olması beklenmemektedir. Ya da daha net bir ifade ile bu potansiyel çok düşüktür. Tablet, porsiyon başına Splenda granüle kıyasla daha az karbonhidrat içermektedir. Tatlandırıcı madde olan sukraloz diş çürümelerine yol açmamaktadır.

Splenda tatlandırıcı ürünler şeker alımının her ne kadar çok iyi bir yolu olsa da şekerli gıdaların aşırı tüketimi diş çürümesine yol açtığından bu ürünlerde de benzer düşüncelere yol açabilmektedir. Ancak Splenda tatlandırıcı ya da minis ürünleri iyi bir diş sağlığını desteklemede faydalı olabilir.

Splenda tatlandırıcı içerisinde yer alan sukralozun hamile kadınlar tarafından kullanılıp kullanılmayacağı da ayrı bir sorudur. Ancak sukraloz hem hamile hem de emziren anneler tarafından güvenle kullanılabilmektedir. Doğum öncesi ve sonrasında sağlıklı bir diyetin dahi parçası olabilir. Ancak hamile ya da emziren kadınların özel besin ihtiyaçlarına yönelik mutlaka uzman doktora başvurmaları önerilmektedir.

Tatlandırıcı ve tablet içeriğinde yer alan sukraloz 2002 yılında İngiltere’de onay almıştır. İngiltere ile birlikte 80 ülkede, ABD, Kanada ve Avrupa Birliği’nin 25 ülkesinin tamamında kullanıma uygun bulunmuş ve onay almıştır. Ürünlerin içeriğindeki sukraloz sadece İngiltere’deki değil, tüm dünya ülkelerindeki uzman ve bilim adamları tarafından test edilmiş ve onay almıştır. Bu sebeple üretilen bu tatlandırıcı ürünler gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir. Ek olarak ürünler içerisinde aspartam ya da sakarin içermemektedir.

Splenda Kalori

Diyabet hastalarının günlük sağlıklı diyetlerinde de kullanılabilmektedir. Kalorisiz ve karbonhidrat içermeyen bir madde olan sukraloz vücut tarafından şeker olarak algılanmaz. Bununla beraber yapılan klinik çalışmalar insülini, Hba’yı ya da kan glükoz seviyelerini etkilemediğini göstermiştir. Kullanılacak bir kaşık Splenda granül yine bir kaşık şeker ayarında tat vermektedir. Fakat şekerdeki kalori ve karbonhidratın sadece 8’de 1 oranına sahiptir. Splenda tablet ise 5 gramlık çay kaşığı şekerle aynı tat oranına sahiptir. Fakat kalorisizdir.

Splenda Fiyat

Splenda tatlandırıcı tablet adedine göre farklı paketlerle sunulmaktadır. Bu anlamda tablet sayısına göre fiyatlarında da farklılıklar görülmektedir. Ancak bu farklar çok büyük değildir. Yani Splenda fiyat nedir diye bakıldığında hemen herkesin alabileceği seviyelerde belirlendiği görülebilir. İhtiyaca göre farklı tablet adetlerinde ürün alınabilir ve kullanılabilir. Fiyat performans dengesi düşünüldüğünde ise Splenda’nın gayet uygun olduğu görülebilir. Splenda çeşitlerini Kozmela üzerinden inceleyebilir, dilediğiniz ürünü beklemeden tek bir tıklama ile anında sipariş verebilirsiniz.

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun