Kozmela.com

Kompleks Mineraller

Mineraller vücut tarafından tek başına oluşturulamayan cisimler olmakla beraber doğada sıklıkla bulunur. Bunlar inorganik maddeler olarak bilinirler. Her ne kadar vücutta sadece %4’lük bir dilime sahip olsa da fonksiyonel açıdan oldukça önemlidirler. Her mineralin farklı görevleri bulunuyor. Ancak tüm mineraller doğru bir şekilde alındığı takdirde vücutta denge sağlanması mümkün olabilir. Bunun için de kompleks mineraller tercih edilebilir.

Minerallerin çeşitlerini saymak gerekirse; krom, kükürt, potasyum, iyot, fosfor, magnezyum, sodyum, çinko, kalsiyum, demir bulunmaktadır. Her bir mineralin farklı bir faydası vardır. Örneğin demir bağışıklık sistemini en iyi şekilde destekler. Kalsiyum kemik erimesine karşı destekleyicidir. Kalp atışını düzenlerken metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Çinko ise cildi güzelleştirmede etkilidir. Yorgunluğu engeller ve vücut gücünü artırmaya yardımcı olur.

Sodyum sinir hücrelerini yapılandırmaya yardımcıdır ve vücut içerisindeki su düzenini dengelemede etkilidir. Magnezyum şekeri dengelerken fosfor kas zayıflığının önüne geçmeye yardımcıdır. İyot kilo alımını önler, potasyum tansiyonu engellemeye yardımcı olur. Kükürt ciltteki solgunluğun önüne geçmede etkilidir. Krom insülin direncini dengede tutar. Tüm bu mineraller vücutta önemli rol oynar ve yeterli düzeyde alınmalıdır.

Vitamin Kompleksi Nedir?

Vitaminler yaşamı sürdürebilmek adına son derece önemlidir. Çoğunu gıdalar ile temin etmek mümkündür. Her organizmanın ihtiyaç duyduğu vitamin farklılık gösterebilir. Vitamin kompleksi ise belirli bir vitaminin temel bileşenlerinin tamamının bir arada bulunduğu komplekslerdir. Örneğin B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12 gibi temel vitaminlerin hepsinin bir araya gelmesi ile B vitamini kompleksi oluşur. B vitaminleri hem beden hem de ruh sağlığı açısından önemlidir. B vitamini sağlıklı bir vücudun yapı taşlarındandır. Beyin fonksiyonları, enerji seviyesi, hücre metabolizması üzerinde bu vitamin türünün etkisi büyüktür. Bu vitamin grubuna Vitamin B-Complex de denmektedir.

Vitamin kompleks alımı hücre sağlığını artırır ve enerji seviyesini yükseltir. Göz sağlığını destekler, kırmızı kan hücrelerini artırır. Beyin fonksiyonları daha sağlıklı duruma gelir, sindirim sistemi düzenlenir. Sinir işlevlerini düzenler, iştah açar. Kasları destekler, kardiyovasküler sağlığa katkıda bulunur. Kadınlarda B vitamini kompleksi ise özellikle gebe ya da emziren kadınlar açısından önemli bir yerdedir. Beyin gelişimini desteklerken bebek sağlığının daha iyi olmasına katkı sağlar. Hamile anne adaylarının enerji seviyelerini düzenlemeye yardımcıdır. Mide bulantısına karşı etki sağlar.

Her bir vitamin ayrı ayrı alınabilmekle beraber bu şekilde yani kompleks biçimde de alınabilmektedir. Pek çok marka kompleks mineral ve vitaminlerin bir arada bulunduğu takviye gıdalar sunuyor. Bunlardan alarak bünyeye gerekli vitaminleri tek seferde sağlamış olmak mümkün olabiliyor. Kompleks vitamin çeşitlerini Kozmela üzerinden inceleyebilir ve dilediğiniz takviyeyi anında sipariş verebilirsiniz.

 

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun