Kozmela.com

Bitki Çayı

Özel olarak toplanmış bitkilerin sıcak su ile karıştırılması ile ortaya çıkan bitki çayları çağlardan beri yaygın olarak tüketilen içeceklerin başında geliyor. İçeriğinde kafein olmayan bu bitki çaylarının pek çok faydası biliniyor.

Yağ yakımından kan şekerini düzenlemeye, depresyondan mikroplarla savaşmaya, mide bulantısından zayıflamaya yardıma kadar bitki çaylarının faydaları saymakla bitmiyor. Vücuda pek çok katkısı bulunan bitki çayları yeterli düzeyde tüketildiği takdirde olumlu sonuçlarını gösteriyor.

Günümüzde bitki çayı içmek oldukça yaygındır. Zaten bitki çaylarının tarihte pek çok hastalıkla mücadelede kullanılmış olduğu bilindiğinden bu doğal çaylara ilgi gayet normaldir. Üretilen ilaçların bile ana hammaddesi bitkilerdir. Bu nedenle bitkilerin insan hayatında önemli bir yer kapladığı bir gerçektir.

Sadece ülkemizde değil tüm dünya ülkelerinde bitkisel çözümlere yöneliş bitki çaylarına olan ilgiyi de artırmıştır. Çok fazla bitki çayı çeşidinden bahsetmek mümkündür ancak bunlardan halk arasında bazıları çok daha sık tercih edilmekte ve kullanılmaktadır.

Bitki Çayı İsimleri

Pek çok bitki çayı günümüzde sıklıkla tüketiliyor. Çok fazla bitki çayı mevcuttur ve her birinin kişiye ayrı bir faydası dokunmaktadır. Bitki çayı denildiğinde ilk akla gelenler arasında; adaçayı, yeşil çay, rezene çayı, melisa çayı, biberiye çayı, ıhlamur, ısırgan çayı, kekik çayı, papatya çayı, sarımsak çayı, nane çayı, kuşburnu çayı bulunuyor. Daha bunlar gibi pek çok bitki çayı mevcut ancak günümüzde en sık tüketilenlerin başında bu isimler geliyor.

Faydaları ise çok farklı olabiliyor. Örneğin ıhlamur sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olurken yeşil çay zayıflamak isteyenlerin tercihi oluyor. Rezene çayı mide rahatsızlıklarına karşı yardımcı olurken adaçayı diyabet hastalıklarına karşı destek sağlıyor. Papatya çayı ise boğaz ağrısı, ağız içi iltihaplarda ve uyku bozukluklarına karşı fayda sağlıyor. Yani her bir bitki çayının kendisine has faydası bulunuyor. Çözümü doğada arayan ve doğadan ekstra destek isteyenlerin tercihi bitki çayları oluyor.

Karışık Bitki Çayı

Birden fazla bitkinin bir arada kullanılması ile üretilen karışık bitki çaylarının birden fazla faydası bulunuyor. İçeriğindeki peygamber çiçeği, ayçiçeği, portakal, melisa, böğürtlen yaprakları ve roybos vücudun daha dinç ve dingin olmasına yardımcı oluyor. Ayrıca cilt sağlığına katkıda bulunurken sinir ve stresi yatıştırmada da son derece etkili oluyor. Stresten arınmak ve rahatlamak için en ideal yöntemlerden bir tanesi leziz içimi ile karışık bitki çayı oluyor.

Diğer tüm bitki çayları ile birlikte karışık bitki çayı çeşitlerine de Kozmela üzerinden ulaşabilir ve dilediğiniz bitki çayını anında sipariş verebilirsiniz.

 

 

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun