Kozmela.com

Kozmetik Ürünlerinde Son Kullanma Tarihi Nasıl Belirlenir?

 

Kozmetik alışverişlerinde en endişe edilen konuların başında son kullanma tarihi gelmektedir. Kozmela.com hizmet vermeye başladığı ilk günden bu yana son kullanma tarihi ile özenle çalışarak, son kullanma tarihi yaklaşmış veya geçmiş ürünlerin gönderimini yapmamaktadır. Siparişleriniz hazırlanmadan önce ürünler kalite kontrol sürecinden geçirilerek kontrol edilmektedir.

Son Kullanma Tarihi Nerede Yazar?

Kozmetik ürünlerin bir kısmında son kullanma tarihi bulunurken bir kısmın da ise kapak açımı ibaresi yer almaktadır.

Son kullanma tarihleri ve ürün ömrünü ifade eden kapak açımı ifadesi ürün ambalajı üzerinde bulunmaktadır. Son kullanma tarihi ve kapak açımı ibareleri kozmetik ve dermokozmetik ürünlerin çeşidine göre farklılık göstermektedir. Kapak açımı ibaresi, ürünün kapağını açtıktan sonra kullanabileceğiniz süreyi yani ürün ömrünü ifade etmektedir. Kozmetik ürünlerin etki mekanizmasının sağlıklı çalışması ve vücudumuza zarar vermemesi için, son kullanma tarih yönergelerine dikkat ederek alışveriş yapmalıyız. Bu konudaki referans bilgileri ürün kutusundan edinmekteyiz.

Son Kullanma Tarihi 

Son kullanma tarihleri ürün kutuları üzerinde veya ürün ambalajının üzerinde yer almaktadır. Her ürünün son kullanma tarihi markaya ve ürüne göre farklı alanlarda yer alabilmektedir. Satın aldığınız ürünün üzerini kontrol ederek son kullanma tarihini görebilirsiniz.

          

 

Kapak Açımı İbaresi 

Kapak açımı ibaresi; ürünün kapağı açıldıktan sonraki kullanım ömrünü ifade etmektedir ve ürünlerin kutusunda veya ambalajında yer almaktadır. 

Ürünlerin ambalajında yer alan 6M, 12M, 18M, 24M ifadeleri kapak açımı ifadeleridir. Şekil üzerinde yer alan M harfi İngilizce “Month” (AY) kelimesinden gelmektedir.

 

 

 6M – Kapak açımından sonra 6 ay boyunca kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir.

12M – Kapak açımından sonra 12 ay boyunca kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir.

18M – Kapak açımından sonra 18 ay boyunca kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir.

24M – Kapak açımından sonra 24 ay boyunca kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir.

 

      

 

Kozmetik ürünlerinin çeşitlerine göre farklı süre seçenekleri de bulunabilir. Ürünün kapağını açtıktan sonra ambalaj üzerinde yer alan kullanım ömrü boyunca güvenle kullanabilirsiniz. Kullanım ömrü tamamlandıktan sonra ürününü kullanmamanız gerekir.

Batch Kodu ve Lot Numarası

Batch kodu veya lot numarası üretici firmaların seri numaralarıdır. Zaman zaman ürünler üzerinden birden fazla numara kullanabilmektedir. Her marka ve ürüne göre kullanılan batch numaraları veya lot numaraları değişiklik gösterebilmektedir. Batch kodlarında ve lot numaralarında rakamlar ve harfler bir arada kullanılabilmektedir.

 

                          

 

İnternette batch kodu ile sorgulama yapılabildiğine dair pek çok web sitesi bulunsa da bu doğru bir bilgi değildir. Bu konu ile ilgili doğru bilgiyi üretici firmalardan edinebilirsiniz. Distribütör (dağıtıcı) firmalarımızdan aldığımız bilgiler, batch kodlarının sorgulama siteleri ile paylaşılmadığı yönündedir. Bu nedenle yapılan sorgulamalarda verilen bilgiye güvenmemelisiniz. Zaman zaman yapılan batch kodu veya lot numarası sorgulamalarının zaman zaman sonuçlanmamasının sebebi de firmaların ürün bilgilerini bu siteler ile paylaşmamasıdır. 

Kozmetik ürünlerini satın alırken güvenilir ve bilinen online sitelerden alışveriş yaparak orijinal ürünlere ulaşabilirsiniz. Kozmela ürünleri distribütör (dağıtıcı) firmalar tarafından temin edilerek %100 orijinallik garantisi bulunmaktadır. Tüm ürünlerimizi güvenle inceleyerek siparişinizi oluşturabilirsiniz.

Saklama Koşulları

Kozmetik ürününüzün saklama koşulları da ürünün ömrünü etkileyen önemli faktörlerden bir tanesidir. 

Doğru saklama koşullarını ürün ambalajından inceleyebilirsiniz. Ürünlerinizi, direk güneş ışığından korumanız gerekir. Yapılan en büyük yanlışlardan biri de buzdolabında ürünü muhafaza etmektir. Bazı ürünler buzdolabında saklanabilirken, bazı ürünleri oda sıcaklığında saklamanız gerekir.

Kozmetik ürünlerinizi alırken bilinen, güvendiğiniz satış noktalarından ve online sitelerinden alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun