Kozmela.com

Mayi Tuz Çeşitleri

Temelleri 2018 senesine dayanan Mayi Tuz, sofralara lezzet katan tuzu doğallığını ve lezzetini koruyarak tüketicilere sunmaktadır. 3 yıllık ar-ge çalışmalarından sonra doğanın en saf hali ile sunduğu tuzu herhangi bir fabrikasyon işlemine tutmadan güneş ışığında kristalleştirip hijyenik koşullarda paketleyerek tüketicilere sunmaktadır. 

Mayi tuz ne demek?

Mayi tuz ürünleri Kırıkkale’nin Delice ilçesinde bulunan doğal kaynak suyu tuzlasından çıkarılmaktadır. Buradan çıkarılan tuzlar hiçbir işleme tutulmadan, rafine edilmeden alındığı için son derece doğal ve sağlıklıdır. Bu doğal tuzun pek çok faydası bulunuyor. Bunlardan bir tanesi kaslardaki yaş seviyesini dengelemesidir. İçeriğindeki yoğun vanadyum ve magnezyum ile kas sağlığını en iyi şekilde desteklemektedir. 

Tuz, bir asit ve bir baz öğesinin tepkimesi sonucu oluşan kimyasal bir maddedir. Tuz sadece sofralarımızdaki yemeklere lezzet katmakla kalmaz. Tuzun yaşam alanı içerisinde pek çok yerde bulunduğunu belirtmek gerek. Tuzu meydana getiren sodyum ve gaz özelliği taşıyan klorür tepkimeye girince, sodyum klorür maddesi olan tuz ortaya çıkmaktadır. Tuzun içerisinde klorid elementi bulunmaktadır. Bu element canlıların solunum ve sindirim sistemlerinde ihtiyaç duyduğu bir elementtir. Sinir iletilerinin aktarılması, kas hareketlerinin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için bu elemente vücut ihtiyaç duymaktadır. 

İnsan bünyesinde kimyasal olarak bulunan tuz fiziksel aktiviteler neticesinde kaybedilebilir. Bu kaybedilen tuzun mutlaka telafisi gereklidir. İnsan kaybettiği tuzu besinler aracılığı ile yeniden alır. Yeterli miktarda tuz alınmaz ise insan sağlığı tehlikeye girebilir. Yani tuz sadece sofralarda yemeklere lezzet katması için değil sağlıklı bir hayat sürebilme adına da önemlidir. Tuz dediğimiz madde canlıların kimyasal yapısında hali hazırda bulunmaktadır. Tuz olmadan bir canlının yaşamını sürdürebilmesi imkânsızdır. 

Kaynak tuzu nedir diye soracak olursanız kaynak tuzu yeraltı kaynaklarından elde edilen tuzdur. Ülkemizde İç Anadolu’daki Delice tuzu olarak bilinen kaynak tuzu en saf ve en sağlıklı tuz çeşidi olarak bilinmektedir. Kayak tuzu eriyen tuzlu kaya parçaları ve yeraltı kaynak sularının birleşerek sıvı formda yeryüzüne çıkması ile elde edilmektedir. Kaynak tuzu yeraltındaki kaya tuzlarının minerallerine sahiptir. İçeriğinde çıkarıldığı bölgeye göre kaynak sularında var olan mineralleri de içermektedir. Canlıların ihtiyaç duyduğu mineralleri barındırması sebebi ile de önemlidir.   

Mayi tuz dediğimiz kaynak tuzları sağlığa faydalı mineraller içerdiğinden ötürü tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Sofralara lezzet katan bu doğal tuz herhangi bir işleme tabi tutulmadığı için en saf hali ile tüketicilere ulaşmaktadır. Mayi tuz çeşitleri içeriği sebebiyle birbirinden ayrılabilmektedir. Örneğin Mayi limonlu sıvı tuz içerisindeki limon aroması ile yemeklere eşsiz bir lezzet katmaktadır. Çorba, balık ve zeytinyağlı yemeklerin olmazsa olmazı limon lezzeti doğal tuz ile buluşuyor ve iki açıdan da fayda sağlıyor. 

Bir başka çeşidi olan Mayi Artisan Sarımsaklı Sıvı Tuz ise İçerisindeki sarımsak aroması ile yemeklere lezzet katıyor. Sebze, et yemeklerinde salata ya da fırın yemeklerinde bu tuzu kullanabilir ve hem tuz ihtiyacınızı doğal bir şekilde giderebilir hem de yemeklerinize sarımsağın nefis lezzetini katabilirsiniz. 

Mayi tuz nerelerde satılıyor?

Mayi tuz çeşitlerini sitemizde daha yakından inceleyebilirsiniz. Bünyeye faydaları ile bilinen Mayi doğal tuz çeşitleri sitemizde kategori altında yer almaktadır. Dilediğiniz Mayi tuz çeşidini online olarak anında sitemiz üzerinden sipariş verebilirsiniz.  

Mayi Tuz
Fırsatlardan ilk siz haberdar olun