Kozmela.com

Sebum Nedir?

Sebum cilt ve saç bakımına özen gösterenlerin sıklıkla duyduğu bir terim. Senin de duyduğuna eminiz. Sebum, normal şartlarda hem saç hem de cilt için gerekli bir yağ. Ancak her şeyde olduğu gibi sebumun da fazlası ya da azı zarar. Şimdi hem cilt hem de saç için önemli olan sebum hakkında bilinmesi gerekenleri tek tek sıralayalım…

Sebum Nedir?     

Sebumu kısaca ciltteki yağ bezleri tarafından salgılanan bir sıvı olarak tanımlayabiliriz. Sebumun ana amacı hem saçı hem de cildi kurumaktan korumaya yardımcıdır. Ayrıca çevresel etkenlere karşı dayanıklılığı artırmada da önemlidir. Yani sebum zararlı mı diye sorulacak olursa cevap elbette hayır olacaktır. Sebum hem cilt hem de saç için önemlidir. Ancak sebum salgısındaki dengesizlikler ise hem saç hem de cildin yağlı görünmesine neden olabilir. Yağ bezleri genel olarak tüy köklerine bağlıdır. Ancak tüysüz ve saçsız alanlarda da yağ bezleri vardır.

Sebum ciltte ne işe yarar diye soracak olursak öncelikle cildin nem dengesini korur diyebiliriz. Ayrıca ciltte esneklik sağlamaya yardımcıdır. Cildi dışarıdan gelebilecek bakterilere karşı da korumaya yardımcı olur. Sebum salgısının görevi yeni doğan bebeklerde çok daha fazladır. Ancak yaşın ilerlemesi ile birlikte sebum hem miktar hem de içerik olarak değişebilir.

Sebum miktarı özellikle ergenlik döneminde yoğunlaşır. Zaten bu dönemde sivilce gibi sorunların ortaya çıkmasındaki etken de budur. Akne problemi her ne kadar ergenlik döneminde sık bir şekilde görülüyor olsa da hemen her yaşta bu sorunla karşılaşmak mümkün. 30’lu yaşlardan sonra dahi yoğun bir akne sorunu ile karşılaşmak mümkün. Bundaki en büyük etken ise erkeklik hormonudur.

Sebum Fazlalığı Neden Olur?

Sebum fazlalığı hem cildi hem de saçları olumsuz yönde etkileyebilir. Peki, sebum fazlalığı ile görülen cilt yağlanması neden olur? Bu durum pek çok nedene bağlı olarak gelişebilir. Tüketilen gıdalar, hormonal dengesizlikler, kimyasal sert sabun kullanımı, belli başlı hastalıklar, ilaçlar ya da stres sebum üretimini tetikleyebilir.

Vücut fazla sebum ürettiğinde eğer nem açısından bir dengelenme yapılmaz ise ciltte tıkanıklıklar başlar. Yağı tutmak için gözenekler ilk olarak genişler. Ancak temizlenmez ise siyah nokta ve beraberinde akneye dönüşebilir. Bu sebeple ciltteki fazla sebumu dengelemek gerekir. Yoksa cilt akneye eğilim gösterebilir ve saç derisinde seboreik dermatit gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Bunların dışında sebum fazlalığı kozmetik anlamda da bazı sorunlar ortaya çıkarabilir. Ciltte parlak ve yağlı bir görünüm ortaya çıkar. Ayrıca makyaj ve bakım ürünlerinin kullanımı da zorlaşmaya başlar. Cilt yüzeyinde biriken ve zaman içerisinde bozulan sebum salgısı ciltte kirli bir görünüm ortaya çıkarabilir. Bu nedenle salgısını dengelemek, mat ve berrak bir görünüm kazandırmak önemlidir. Bunu da sebum dengeleyici bazı kozmetik ürünler ile sağlamak mümkündür. Yağlı ciltler için üretilen kozmetik ürünlerin genel olarak amacı bu yöndedir.

Sebum Artıran Yiyecekler

Sebum fazlalığının en önemli nedenlerinden bir tanesi tüketilen yiyeceklerdir. Sebum artışına neden olan yiyeceklerden uzak durarak sebum dengesine katkıda bulunmak mümkündür. Beyaz pirinç, ekmek, kahvaltı gevreği, beyaz unla yapılmış tatlılar, beyaz unla yapılmış makarna, şekerli, gazlı içecekler, mısır şurubu, bal, akçaağaç şurubu gibi sıvı tatlandırıcılar sebumu artıran gıdalar içerisinde yer alıyor. Bu gibi gıdaları tüketmek sebum artışı açısından tehlike oluşturduğundan tüketilen gıdalara dikkat etmek gerekiyor.

Saçta Sebum Nedir?

Vücuttaki sebum artışı ilk olarak kendisini saçlarda gösterir. Saç derisinde yer alan sebum saçların su geçirmez ve daha yumuşak olmasını sağlar. Saç derisindeki sebumun dengelenmesi önemlidir. Eğer saç ve saç derisindeki sebum dengelenmez ise ileride seboreik dermatit olarak bilinen yağlı kepek problemi kendisini gösterecektir.

Sebum Dengelemek İçin Ne Yapmalı?

Sebumu azaltmak için pek çok tedbir alınabilir. Örneğin cildi kurutacak kimyasal ve alkol içerikli sert sabun kullanımını bırakmak gerekiyor. Bunun yanı sıra yağlı gıda tüketimini bırakmak ve sağlıklı bir beslenme rutinine dönmek önemli. Gün içerisinde bol bol su içmek ve stresten uzak durmak alınabilecek tedbirler arasında. Cilt bakım ürünleri tercih ederken ciltteki nemi dengeleyici özelliği olan ürünler tercih edilmeli. İçeriğinde çinko ya da salisilik asit katkısı bulunan cilt bakım ürünleri sebumu dengeleme adına faydalıdır.

Salisilik asit ve çinko gibi içerikler cildin nem dengesini bozmadan temizlemeye yardımcı ve cildin fazla sebum üretmesine engel olur. Cilt parlaklığının önüne geçme adına etkilidirler. Uzun vadede hem akne hem de siyah nokta oluşumunu engellemeye yardımcıdır. Bu sebeple cilt bakım ürünlerinde bu önemli içeriklerin olmasına dikkat edilmesi gerekir. Cildi kurutmayacak bir temizleyici ile temizlenmeli, fazla yağ ve kir tonik ile atılmalıdır. Ardından cildin nem dengesini koruyacak bir nemlendirici uygulanmalıdır.

Sebum Dengeleyici Saç Bakım Ürünleri

Eğer saçlarındaki fazla sebum yani yağdan şikâyet ediyor ve bunun önüne geçmek için bir ürün arıyorsan bu konuda sana yardımcı olmaya hazırız. İşte saçlarda sebum dengeleyici özelliği ile sana yardımcı olacağını düşündüğümüz ürünler:

Sebum Dengeleyici Cilt Bakım Ürünleri

Cildindeki fazla yağ nedeni ile ortaya çıkan parlak görünümden rahatsızsan cildindeki sebumu dengelemek ve mat, sağlıklı bir görünüm elde etmek için sana özel tavsiyelerimiz olacak. Sana önerdiğimiz bu ürünler ile cildindeki fazla sebumu dengelemen artık çok kolay. İşte sana özel ürünlerimiz:

  1. La Roche Posay Effaclar Yağlı ve Akneye Eğilimli Ciltler İçin Tanışma Kiti

Düzensiz, yağlı ve akneye eğilimli ciltler için özel olarak geliştirilmiş bu jel ve kremden oluşan tanışma kiti cildi nazikçe temizler. İçeriğindeki termal su cildin sakinleştirmeye yardımcıdır. Cilde nem kazandırmaya katkı sağlar. Ton eşitsizliği var ise cilt tonunu dengelemeye yardımcı olur. Özellikle yağlı, parlayan bir ciltten şikâyetçiysen bu tanışma kiti tam sana göre.

  1. Avene Cleanance Mask - Yağlı Cilt Bakım Maskesi 50ml

Cildin sebum seviyesini dengelemeye yardımcı olan bu bakım maskesi içerisindeki termal su sayesinde cildi nemlendirmeye katkı sağlar. Uygulama sonrası cildin daha canlı ve aydınlık görünmesine yardımcıdır. Yağlı ve akneye eğilimli ciltler için özel olarak geliştirilmiştir.

  1. Bioderma Sebium Pore Refiner- Karma ve Yağlı Ciltler İçin Bakım Kremi 30ml

Matlaştırıcı pudra formülü ile aşırı sebum seviyesini dengelemeye yardımcı bakım kremidir. Parlayan bölgelerin daha mat bir görünüme kavuşmasına katkı sağlar. Cildin doğal yapısını korurken bakım yapmaya olanak sağlar. T bölgesindeki aşırı yağlanmayı kontrol altına almaya yardımcı olur.

Yağlı bir cilde sahipsen bu yağlı görünümün önüne geçmek ve daha mat ve sağlıklı bir cilt görünümü elde etmek için sana tavsiye ettiğimiz bu ürünleri deneyebilirsin. Ancak yağlı cildin için uygulayabileceğin daha pek çok markanın ürünü bulunuyor. Bu ve bunun gibi yağ dengeleyici ürünleri Kozmela’da inceleyebilir ve cildin için en uygun ürünü tek bir tıklama ile anında sipariş verebilirsin!

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun