Kozmela.com

Güneş Ürünlerindeki SPF Nedir?

Özellikle yaz ayları geldiğinde insanlar tatile çıkarken mutlaka yanlarına cildi güneşten koruyucu bakım ürünlerini alırlar. Güneş ürünü seçerken ise insanlar pek çok önemli noktaya dikkat eder. Bu önemli noktalardan bir tanesi de SPF yani açılımını vermek gerekirse “Sun Protectin Factor”dür. Peki güneş ürünleri üzerinde sıklıkla gördüğümüz SPF ibaresi tam olarak ne anlama geliyor? Güneş ürünü seçerken neden SPF’yi de dikkate almalıyız? Hepsinin cevabı yazımızda sizi bekliyor…

SPF Nedir?

SPF kısaca cildi güneş ışınlarından koruma adına ürünün etkinliğini gösteren bir kısaltmadır. Hem UVA hem de UVB dediğimiz güneş ışınları cilt için oldukça tehlikeli olabilir. Hele ki uzun saatler güneş ile temas halinde bulunuyorsak cildi mutlaka bu zararlı ışınlara karşı korumak gerekiyor. SPF etki bakımından kendi içerisinde birbirinden ayrılır. 15, 30, 50 gibi yoğunlukları birbirinden farklı çeşitleri bulunmaktadır. SPF ne kadar artarsa koruma değeri de o kadar artar. Özellikle çok hassas ciltler için 50 SPF sıklıkla tavsiye edilir. 

Cilt tipi, güneş altında geçirilecek zaman, terleme, su ile temas, kurulanma gibi faktörler göz önüne alınarak güneş kremi tercihi yapılabilir. Bu anlamda hangi SPF aralığında bir güneş kremi alacağınıza da karar vermiş olursunuz. Ancak ne olursa olsun sabah saatlerinde güneş kremi sürüp akşama kadar aynı koruyucu etkisini göstereceğini sanmamalısınız. Aldığınız güneş kremini ise tek seferde 2 mg kadar uygulamak yeterlidir. Eğer sadece yüz değil tüm vücut için uygulanacak ise 25 gram civarında ürün yeterli olacaktır. Ayrıca güneş kremini ne olursa olsun 2 saatte bir tekrar uygulanmalıdır.

SPF Neden Önemli?

Özellikle son yıllarda küresel ısınma, değişen iklim şartları UV ışınlarını çok daha yoğun bir hale getirmiştir. Bu sebeple sadece bahar ve yaz aylarında değil 12 ay boyunca güneş ürünleri kullanmak önemli bir hale gelmiştir. Hem UV-A hem de UV-B gibi zararlı ışınlardan korunmak için cilt tipine uygun bir güneş ürünü kullanmak önemlidir. Geniş spektrumlu koruma sağlayan bir ürün ile gün boyunca güneşin zararlı ışınlarından korunmak mümkündür. Bu anlamda ürünlerin üzerindeki SPF ibaresini dikkate almak gerekir. 

Güneş kremi ya da losyonu kullanan insanların sıklıkla hataya düştükleri konu üründen tek kullanımda tüm gün boyunca etkili bir koruma alacaklarını düşünmeleridir. Bu yanlıştır. Uzmanlar güneş kremi faktörü ne olursa olsun 2 saatte bir tekrar uygulanması gerektiğini dile getiriyorlar. UVB ışınlarını bloke etme miktarı düşünüldüğünde rakamları şu şekilde ifade edebiliriz, içeriği SPF 15 faktör koruması olan bir güneş ürünü ışınları %93 oranında bloke etmektedir. 
Eğer SPF 30 faktörlü ise %97, SPF 50 ise %98 oranında bloke söz konusudur. Görüldüğü üzere faktörler arasında çok az bir miktarda farklılık söz konusudur. Burada önemli olan ürünü doğru kullanım olacaktır. Yani faktör oranı ne olursa olsun doğru bir şekilde, belirli aralıklarla kullanıldığında ürün maksimumda fayda sağlayacaktır. 

Bir de ürünlerde PA diye kısaltılan bir özellik söz konusudur. PA, The Protection Grade of UVA anlamına gelir ve UVA ışınlarından cildi koruma gücünü ifade eder. Eğer ürünün üzerinde PA ibaresi görüyorsanız bu sizi SPF’nin yanı sıra ayrıca UVA ışınlarına karşı da koruyacağı anlamına gelmektedir. 
Amerikan Cancer Society‘in yaptığı bir araştırma her üründe bu iki özelliğin olmadığına dikkat çekti. Yani bilinçli bir tüketici olarak alacağınız ürünün üzerinde hem SPF hem de PA ibarelerinin bulunduğuna dikkat etmelisiniz. Bu sayede güneş altında çok daha fazla korunmuş olacaksınız. 

PA ibaresi de kendi içerisinde özellik bakımından ayrılmaktadır. Örneğin güneş ürününün üzerinde PA+ görüyorsanız bu cildinizi 2 ila 4 saat arasında güneşe karşı etkili bir şekilde koruma sağlayabileceği anlamına gelmektedir. PA++ ibaresini görüyorsanız bu da cildinizi UVA ışınlarına karşı 4 ila 8 saat arasında koruma sağlayabileceği anlamına gelmektedir. PA+++ ise cildi 8 saat üzerinde koruma sağlamaya yardımcı olacağı anlamına gelmektedir. Eğer bu ibarelere dikkat ederseniz bilinçli bir ürün satın almış ve cildinizi en iyi şekilde korumaya almış olursunuz.

Güneş Ürünü Çeşitleri

Güneş bakım ürünü alırken hem SPF hem de PA ibarelerine dikkat etmek gerekir. Güneşin altında geçireceğiniz vakit, cilt tipi gibi faktörlere dikkat ederek alacağınız bir ürün ile cildinizi kapsamlı bir şekilde koruyabilirsiniz. Sitemizde farklı SPF aralıklarında güneş ürünlerini bulabilirsiniz.

Güneş kremi çeşitlerimizi incelemek için TIKLAYIN! 

Yüz için güneş kremi çeşitlerimizi incelemek için TIKLAYIN!

Organik güneş kremi çeşitlerimizi incelemek için TIKLAYIN!

Dermokozmetik güneş bakımı ürünlerimizi incelemek için TIKLAYIN!

Vücut güneş kremi ürünlerimizi incelemek için TIKLAYIN!

Güneş losyonu ürünlerimizi incelemek için TIKLAYIN!

Çocuk güneş kremi ürünlerimizi incelemek için TIKLAYIN!

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun