Kozmela.com

Gül Suyunun Cilde Faydaları

Gül suyunun bilinen pek çok faydası bulunuyor. Cilt dostu olan gül suyu mis kokusu ile kişiyi ferahlatmanın yanı sıra içeriği ile cilde etkili bir şekilde bakım yapmayı sağlıyor. Peki, gül suyu tam olarak ne işe yarıyor ve cilde ne gibi faydaları bulunuyor? Gül suyu ile ilgili merak edilen her şey yazımızda…

Gülsuyu Ciltte Ne İşe Yarar?

Gül suyu elde edilirken gül bitkisinin taç yapraklarına damıtma yöntemi uygulanır. Yaprakların ikinci kez damıtılması ile ortaya çıkan gül suyu ilk kez İranlılar tarafından elde edilip kullanılmıştır. Ardından tüm Avrupa’ya yayılmış ve dünya genelinde kullanılmaya başlanmıştır. Gülden elde edilen bu su kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılmakla beraber mutfaklarda farklı yemeklere lezzet vermesi için kullanılabilmektedir. Damıtma yöntemi ile çiçeğin ana yağı ayrıştırılmadan elde edilmektedir. Yağı alınmamış gül suları özellikle cilt üzerinde çok daha yoğun etki göstermektedir.

Gül suyuna dair akıllarda ilk olarak hoş bir koku ile birlikte cilt bakımı uyanmaktadır. Ancak gül suyunun daha pek çok farklı kullanım alanı bulunmaktadır. İlaç, tıp, kozmetik, gıda, eczacılık gibi sektörlerde gül suyunun kullanımı oldukça yoğundur. Bunların yanında bu su insan psikolojisi üzerinde de iyi etkiler bırakmaktadır. Ferahlatıcı ve rahatlatıcı etkisi sayesinde günlük stresi alıp götürmeye yardımcı olur. Bu anlamda gül suyunun aromaterapik özelliğinden de bahsetmek gerekir.

Cilde pek çok faydası bulunduğundan dolayı gül suyunun kozmetik ve dermokozmetik sektöründe sık bir şekilde kendisine yer bulduğu bilinmektedir. Cilt bakımında kullanılan bu doğal su hemen her cilt tipine uygundur. Bu sebeple hemen herkes temizleyici ya da tonik olarak gül suyunu kullanabilir. Gül suyunun yağlı ciltlerde fazla yağı temizleme gibi bir işlevi vardır. Doğal bir temizlik sunan gül suyunun bu anlamda sivilce ya da akne oluşumunun önüne geçilebilmesi adına da iyi bir destek olduğunu söylemek mümkündür.

Gül suyunun nemlendirici özelliğinden bahsetmiştik. Ayrıca cildin etkili bir şekilde nemlenmesine katkıda bulunurken aynı zamanda pH dengesinin korunmasına da yardımcıdır. Ferahlatıcı özelliği ile ciltte uzun süre tazelik sağlamaya yardımcı olur. Bununla birlikte cildin olgunlaşma sürecini yavaşlatmaya da katkı sağlar. Bu anlamda erken yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Göz çevresinde oluşan yumru görünümün azalması adına da destek olur. Hassas ciltlerde oluşan renk değişimlerinin hafifletmeye de katkı sağlar.

Gül suyu sadece cilde değil saça olan faydaları ile de bilinmektedir. Saç ve saç diplerine uygulanacak olan bu doğal su saç köklerinin beslenmesine yardımcı olur ve kepek oluşumunu durdurmaya destek verir. Duş sonrası saça uygulanarak saçlardaki cansız ve mat görünümü ortadan kaldırmaya yardımcı olur, parlak ve sağlıklı bir saç görünümü ortaya çıkarmaya katkı sağlar.

Gül Suyu Cilde Nasıl Uygulanır?

Cildin yumuşaması, ferahlaması ve canlılık kazanmasına yardımcı olan gül suyunu kullanmak kolaydır. Diğer kimyasal madde içeren toniklerin aksine gül suyunda kimyasal bulunmaz ve cildi doğal bir şekilde nemlendirmeye yardımcı olur. Birkaç damla gül suyunu pamuğa sürerek bölgeye uygulamak yeterlidir.

Çok yoğun bir şekilde kullanılmadığı sürece uygulama sonrası yüzü yıkamaya da gerek yoktur.  Tek başına kullanılmakla beraber bu suyu içeren pek çok güvenilir markanın krem ve spreyleri de bulunmaktadır. Kozmetik sektöründe kullanılan gül suları katkılı cilt bakım ürünleri alerji testlerinden geçirilerek insanlara sunulmaktadır.

Gül Suyu İçeren Favori Ürünler

Cilt için bu denli faydalı olan gül suyu pek çok kozmetik markasının ürünleri içerisinde yer alıyor. Gül suyunu direkt alıp uygulayabileceğin gibi gül suyu katkılı cilt bakım ürünlerinden de tercih edebilirsin. Eğer hangi ürünü alacağına dair bir fikrin yoksa sana birtakım tavsiyelerimiz olacak. İşte bizim sana önereceğimiz bazı gül suyu ürünlerimiz:

  • Arifoğlu Gül Suyu Cam Şişe Sprey 100ml

Gül suyunun nemlendirici ve ferahlatıcı etkisi ile tanışmaya hazır mısın? Arifoğlu gül suyu cildi gün boyunca nemlendirmeye, rahatlatmaya ve cildin tazeliğini korumasına yardımcı oluyor. Eğer kuru bir cildin varsa anında nemlendirebilirsin. Doğal gül kokusuna sahip olmakla beraber aromaterapik etkiyi uygulandığı an hissettirir. Üstelik ergonomik şişesini dilediğin her yere rahatlıkla götürebilirsiniz.

 

  • Homemade Aromaterapi Gül Suyu 100 ml

Koruyucu esans ve katkı maddesi içermeyen su buharı distilasyonu ile gül uçucu yağı çıkarılırken elde edilmiş olan bu saf su cildinde anında ferahlık sağlayacak! Gün boyu tenini saracak olan mis kokusu ve ferahlatan içeriği ile Homemade Aromaterapi Gül Suyunun her an elinin altında olmasını isteyeceksin. Cildini temizlerken tazelik kazandırmaya yardımcı olan bu ürün ayrıca gün boyu cildinin nem ihtiyacını karşılama adına etkili bir destek oluyor.

 

  • Eyüp Sabri Tuncer Mistik Gül Suyu Cam Şişe 200 ml

Ülkemizin en köklü markalarından bir tanesi olan Eyüp Sabri Tuncer çiçekler arasında en özel yeri bulunan, zarif ve çekici kokuya sahip gülü en saf hali ile şişede sunuyor. Marka, binlerce yıldır kullanılan gülü kendine has yöntemleri ile Eyüp Sabri Tuncer ambalajıyla yeniden tasarladı. Gül suyunun mistik yönünü ortaya çıkaracak olan bu ürün cildine tazelik katarken aynı zamanda ruhunu dinlendirecek.

Cildi en iyi şekilde temizlerken aynı zamanda ferahlık kazandıran ürün içeriğinde A, C, D, E vitaminleri ile mineraller ve yağ asitleri içermektedir. Etkili bir nem desteği sağlarken aynı zamanda çok iyi bir toniktir. Geleneksel gül suyunun en özel örneklerinden bir tanesi şimdi Eyüp Sabri Tuncer markası ile sana geliyor.

Sana tavsiyelerimiz bunlar ama gül suyu çeşitlerinin tamamını incelemek istersen Kozmela’yı ziyaret edebilir ve dilediğin gül suyunu en uygun ödeme koşuluyla anında sipariş verebilirsin.

 

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun