Kozmela.com

Maskara Nedir?

Makyajın en önemli adımlarından bir tanesi maskaradır. Peki, maskara kadınlar için neden bu kadar önemli? Hangi maskarayı tercih etmeli? Maskara nasıl kullanılır? Maskaraya dair akıllara takılan, merak edilen her şey yazımızda... Hazırsan başlayalım.

Maskara ne işe yarar?

Etkileyici, çarpıcı bir makyaj için tüm adımları doğru şekilde takip etmek gerekir. Bazen yapılan makyaj kişinin hayalindeki gibi olmaz. Bunun pek çok farklı nedeni olabilir. Ancak temelde sorun yanlış ürün tercihi ve uygulamanın yanlış yapılmasıdır. Diğer tüm makyaj uygulamalarında olduğu gibi maskara uygulaması da doğru bir şekilde yapılmadığında genel makyajı kötü etkiler ve arzu edilen sonucu almak neredeyse imkânsızdır. Öncelikle maskara nedir ve ne işe yarar ona değinelim.

Maskara uygulaması gözleri ön plana çıkartmak, daha belirgin ve estetik bir görünüm elde etmek için kullanılır. Maskara tüm yüz makyajının duruşunu belirlediğinden nasıl uygulandığı önemlidir. Uygun bir maskara ile kirpiklere istenen hacim verilebilir ve etkili bir bakış sağlanabilir. Doğru ürün tercih etmek kadar uygulamayı doğru olarak yapmak da önemlidir. 

Maskaranın bir diğer adı da rimeldir. Rimel sürme teknikleri birbirinden farklı olabilir. Hangi tekniğin kullanılacağı ise kişiye bağlıdır. En rahat yapabildiği ve en iyi sonucu alabildiği teknik en iyisidir. Rimel göz makyajını vurgulamak, daha çarpıcı ve estetik bir görünüm sağlaman adına önemli. Maskara çeşitleri minik fırçası ile birlikte verilir. Bu fırça yardımı ile ürünü rahat bir şekilde uygulayabilirsin. Maskara, her bir kirpiğe hacim kazandırırken daha belirgin bir forma ulaşmasına yardımcı olur.  

Maskara nasıl sürülür?

Maskara kullanımı tekniğini bildikten sonra oldukça kolaydır. Çoğu insana zor gelebilir ancak doğru bir uygulama ile ne kadar kolay olduğu anlaşılabilir. Maskara yani rimel bulaşma riski çok olan bir üründür. Bu sebeple biraz dikkatli olmak gerekiyor. Maskara kullanmadan önce kirpikleri temizlemek gerekiyor. Sonrasında yapılacak olan şey bir kirpik kıvırıcı ile kirpiklerine şekil vermelisin. Ancak bu zorunlu değil. 

Sırada maskara bazı var. Maskara bazını da uyguladıktan sonra maskara fırçasını kirpiklerinin dibine iyice yerleştirdiğinden emin ol. Sonrasında yukarıya doğru zikzak çizerek uca doğru sür. Zikzak şekilde sürmenin amacı ürünü eşit bir şekilde yeterli miktarda dağıtabilmek. Alt kirpiklere yapısı gereği rimel uygulamak daha zordur. Alt kirpiklere uygulama yaparken bulaşma olmaması için yukarı doğru bakmalısın. Alt kirpiklere de maskaranı uyguladıysan işlem bitmiş demektir. Maskaralar tek kat kullanılabildiği gibi daha yoğun bir görünüm için çift kat da kullanılabilir. 

Maskara hakkında bilinmesi gerekenler

Maskaranın kirpiklerinde daha uzun süre etkisini göstermesi için birkaç detaya dikkat edebilirsin. Örneğin maskaranın kirpiklerdeki uzun süre dolgun etkisi için baz kullanabilirsin. Maskara bazı, maskaranın çok daha uzun süre tutunmasına yardımcı olacaktır. Bir diğer detay uygulamalarda farklı özelliklere sahip maskaralardan kullanabilirsin. Kirpik uzatan maskaraların yanında hacim sağlayan bir maskara kullanabilirsin. Bu sayede kirpiklerinin iki kat daha uzun görünmesini de sağlayabilirsin.

Maskara uygulaması esnasında kirpiklere ulaşmakta zorluk çekersen maskarayı dik tutmayı deneyebilirsin. Maskarayı hem yatay hem de dikey şeklinde kullanarak istediğin görünüme çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsin. Maskarayı ise akşamları temizlemeyi unutma. Aksi halde kirpik yapın zamanla bozulabilir. 
Maskara kullanımında hedef topaklanma olmadan daha uzun ve daha gür kirpik görünümüne kavuşmak olmalıdır. Kirpikler mutlaka birbirinden tek tek ayrılmış görünmelidir. Kirpiklerin kesinlikle birbirine yapışmamalıdır. 

En iyi maskara hangisi?

Maskara tercihi kişinin kirpik yapısına uygun olarak yapılmalıdır. Çünkü pek çok markanın farklı formlarda tasarlanmış maskara çeşidi bulunuyor. Rimeller temelde fırça tipi ve kirpiklerdeki etkilerine göre birbirinden ayrılırlar. Maskara çeşitlerine ayrı ayrı değinelim.

Maskaralar suda dayanıklı, şeffaf ve renkli maskara şeklinde farklı özelliklerde olabilir. Maskara üzerindeki “suya dayanıklı” ibaresi ise son derece önemli. Çünkü normal bir maskara aldığınızda suya dayanıklı ibaresi geçmiyor ise suda rahatlıkla çözünebilirler. Renkli maskara çeşitleri ise kişinin zevkine uygun farklı renklerde karşımıza çıkar. Açık renkte ya da daha koyu tonda bir maskara seçmek mümkündür. 

Suya dayanıklı rimeller her ne şekilde olursa olsun nemden etkilenmezler. Bu sayede uzun süre dayanabilirler. Özellikle nemli yaz günlerinde bu tip maskaralar sıklıkla tercih edilirler. Şeffaf yapıdaki maskaralar ise renksiz ve jel formda olabilir. Bu tip maskaralar gözlerde ıslak bir görünüm elde etmeye yardımcı olur. Renkli rimel öncesinde maskara bazı olarak da yine bu renksiz formdaki maskaralar uygulanabilir. 

Kalın fırçaya sahip maskara çeşitleri tek seferde daha yoğun uygulama sağlaman adına avantajlı olabilir. Özellikle yoğun, siyah ve iddialı sonuçlar almak için kalın fırçalı rimelleri tercih edebilirsin. Silikon taraklı maskara fırçaları kirpikler üzerinde daha etkili sonuçlar verebilir. 

Görüldüğü üzere farklı yapılarda maskara çeşitleri söz konusu. Bunlardan hangisini tercih edeceğin ise kullanım alanına göre ya da uygulama kolaylığına göre sana kalmış durumda. Pek çok farklı markanın farklı maskara çeşitleri bulunuyor. Sitemizde bunları yakından inceleyebilirsin.

Kozmela’nın En Çok Sevilen Maskaraları

1)    Maybelline Lash Sensational Sky High Siyah Maskara 7,2 ml

Kirpiklerim istediğim kadar uzun görünmüyor diyenler için tasarlanmış özel bir maskara. Tek bir kat uygulama ile kirpiklerindeki uzun görünüme sen bile inanamayacaksın.

 

2)    Loreal Paris Telescopic Uzun Görünüm Veren Siyah Maskara 8 ml

Topaklanmaya ve bulaşmaya dayanıklı bu maskara kirpiklerini teker teker ayırmana, uzun ve dikkat çekici kirpiklere kavuşmana yardımcı olacak.

3) Essence Mini I Love Extreme Crazy Volume Maskara 9.5ml

Kirpiklere hacim sağlamaya, dolgun görünüm vermeye yardımcı yoğun maskaradır. Kremsi yapısı ile kirpiklerde arzu edilen görünümü sağlar.

4) Lancome Grandiose Mascara Geniş Açılı Yelpaze Etkili Maskara 01

Uzun süre dayanıklı kıvrık kirpikler için üç farklı polimerler sayesinde sertleşme olmadan gün boyu kalıcılık sağlar.

5) Estee Lauder Siyah Maskara - Double Wear Zero Smudge Mascara Black Sıfır Dağılma ve Uzunluk 6 ml

Yüksek sıcaklık, yoğun nem ve terlemeye karşı dayanıklı olan bu maskara mikro fiber fırça kılları kirpik yatağına kadar nüfuz eder ve kirpikleri kökten uca kadar mükemmel bir şekilde ayırır.

Sana önereceğimiz maskara çeşitleri sadece bunlarla sınırlı değil. Eğer diğer maskara çeşitlerine yakından bakmak istersen seni MASKARA ÇEŞİTLERİ sayfamıza bekliyoruz. Birbirinden ünlü markaların en kullanışlı, en uygun maskara çeşitleri Kozmela'da seni bekliyor! 

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun