Kozmela.com

Yüz Yogası Nedir? Ne İşe Yarar?

İnsan cildi belki zamana meydan okuyamaz ancak zamanın etkilerini yavaşlatabilir...

Evet bu etkileri yavaşlatmak gerçekten mümkün. Ancak bunun için doğru cilt bakım ürünleri kullanımının yanı sıra cilt sağlığını korumak ve desteklemek adına doğru egzersizlerin de yapılması gerekir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda trend haline gelen yüz yogası cildi yaşlanma ve yorgunluk belirtilerinden kurtarmaya yardımcı doğal bir uygulamadır. Bu yazımızda trend haline gelen yüz yogasının ne olduğu, nasıl uygulandığı ve ne gibi faydalarının olduğuna tek tek değineceğiz…

Yüz Yogası Nedir?

Yaş aldıkça hem genetik faktörler hem de çevresel faktörler nedeniyle ciltte kolajen üretimi azalmaya başlar. Cildin alt tabakasında bulunan yağ dokusu azalır ve ciltte gevşemeler meydana gelir. Pek çok cilt bakım ürünü bu gibi durumların önüne geçmeye yardımcı olsa da cilt üzerinde yapılacak egzersizler ile çok daha iyi ve etkili sonuçlar almak mümkün. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça ilgi gören cilt bakım uygulamalarından bir tanesi olan yüz yogası son yıllarda cilt bakımına özen gösteren insanlar tarafından sıklıkla uygulanan bir teknik.   

Bilindiği gibi yoga asırlar öncesine dayanan, Hindistan’dan çıkmış, ruh, beden ve zihni çalıştırmaya yönelik bir egzersiz şekli. Aydınlanma içeren bütüncül bir yaşam pratiği olarak da görebileceğimiz yoga pek çok zihinsel ve fiziksel fayda sağlıyor. Yoga stresi azaltan, esnekliği artıran, dinginlik veren, beden ve ruh sağlığını destekleyen bir uygulama. Diğer tüm egzersiz çeşitlerinde olduğu gibi yoganın da bölgesel anlamda farklı uygulama alanları bulunmaktadır. Yüz yogası da bunlardan bir tanesi. 

Yüz yogasında hedef ister çevresel, ister genetik, ister yaş ile birlikte olsun ortaya çıkan kırışıklıkları gidererek daha taze, canlı ve genç bir görünüm elde etmektir. Yüz yogası diğer tüm disiplinlerde olduğu gibi düzenli ve doğru bir uygulama gerektirir. Bu sayede yüz yogasından istenen sonuç alınabilir. Yüz yogasında göz çevresi, alın, dudak, dudak çevresi, boyun gibi bölgeler üzerinde çalışılır. 

Yüz yogasında amaç yüz, boyun, alın, çene, dudak ve dudak çevresi gibi bölgelerde daha genç, canlı ve enerjik bir görünüm sağlamaktır. Yoga ile birlikte kan dolaşımı hızlandırılır ve yüz çevresindeki hücrelerin yenilenme sürecine destek verilebilir. Bu sayede ciltte daha genç daha canlı bir görünüm elde etmek mümkün olabilir. 

Yüz yogasında hemen hemen 40 ayrı kası aynı anda çalıştırmak mümkün. Bu sayede aynı anda pek çok bölgeye müdahale ederek bu bölgelerde istenen verim alınabilir. Yaşın ilerlemesi ile yüzdeki kas ve hücreler de yaşlanacağı için hücrelerin canlılığını korumak ve kasları dinç tutmak için bu egzersizin yapılması mühim. Yüz yogasının en büyük artılarından bir tanesi herhangi bir masraf yapmadan uygulayabilmenizdir. Yüz yogası sayesinde kasları canlı, dirençli hale getirmek ve bu şekilde tutmak mümkündür.  

Yüz Yogası Faydaları Nelerdir?

Yüz yogası, kasları çalıştırarak ciltteki yaşlanma belirtilerini gidermeye yönelik hareketler bütünüdür. Yüz yogasının bilinen pek çok faydası bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  •     Kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcıdır.
  •     İlerleyen yaşla beraber ortaya çıkan sarkma ya da kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur.
  •     Kilo alıp vermeye bağlı ortaya çıkan yanaklardaki sarkmaları toparlamaya yardımcı olur. 
  •     Cilt hücrelerini harekete geçireceğinden cildin yenilenme sürecine destek verir.
  •     Yüz bölgesinde incelme ve dolayısıyla orantılı bir görünüm elde etmeye yardımcıdır.
  •     Kan dolaşımını hızlandıracağından kişide enerji hali fazla olur, uyku halini alır götürür.
  •     Çok büyük maliyetlerle yapılan estetik operasyonlarla kıyaslandığında daha uygun ve caziptir.

Yüz Yogası Nasıl Yapılır?

Yüz yogası diğer egzersizlerin aksine zamanınızı çok almayacak oldukça kolay bir uygulamadır. Günde sadece 15 dakikanızı ayırarak cilt sağlığınıza gereken desteği sağlamanız mümkün. Uygulamaya başladıktan kısa bir süre sonra yüz bölgenizdeki değişimlere siz bile inanamayacaksınız. Göz çevresi, dudak, dudak çevresi, boyun, çene, alın gibi bölgelere yapacağınız uygulama ile yaşlanma belirtileri, ince çizgi görünümünü en aza indirebilir, daha genç, pürüzsüz ve canlı bir cilde kavuşabilirsiniz.

İlk Adım: Alın Bölgesi

Alın çizgileri en çok can sıkan detaylardan bir tanesidir. Alnınızdaki çizgileri minimize etmek için yüz yogasından faydalanabilirsiniz. Avuç içinizi alnınızın ortasına yapıştırdıktan sonra yukarı doğru hafifçe çekin. Göz kapaklarınızın da yukarı doğru çekildiğini hissedeceksiniz. Alın bölgesini gerdirerek buradaki çizgi oluşumlarını minimize edebilirsiniz. Gözlerinizi bu pozisyondayken 10 defa açıp kapatın. Buradaki amaç kaşlar yukarı kalktığında ortaya çıkabilecek çizgi oluşumunu engellemektir. Göz kapakları güçlenir ve bu sayede göz kapaklarınız değil sadece gözleriniz açılır. Bu hareketi eğer göz kapağı düşüklüğünüz varsa da uygulayabilir ve göz kapaklarınızı güçlendirebilirsiniz.

İkinci Adım: Dudak ve Dudak Çevresi

Yüz yogası uygulamasında dudak bakımı yapmak için ağzınızın içerisinde su varmış gibi hava ile doldurun ve sanki gargara yapıyormuş gibi sağa sola kaydırın. 1 dakika boyunca bu uygulamayı yapabilirsiniz. Ardından dudaklarınızı öpücük gönderiyor gibi büzün. Dudak büzerek yine 1 dakikalık buı hareket dudak çevresini güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Yine O harfi yaparak dudaklarınızı dışarıya hava veriyormuş gibi yapmak da yanak ve dudak kombinasyonu için önemlidir. 

Üçüncü Adım: Boyun-Çene Bölgesi

Boyun bölgesindeki kırışıklıkları önlemek için bu bölgeyi güçlendirmeniz gerek. Dik pozisyonda boynu arkaya doğru yarım daireler yaparak gevşetmeye çalışın. Birkaç tekrardan sonra boynunuzu geriye doğru salın. Hafif sağa hafif sola hareketlerle boynunuzu hareket ettirmeye devam edin. Bu pozisyonları yaparken birkaç saniye sabit kalın ve devam edin. Çeneniz için ise yapacağınız bir egzersiz mevcut. Çenenizi öne doğru çıkararak dudaklarınızı büzmeden İ ve U harflerini çıkarın. Bu sayede hem çene hem de dudak bölgenizi çalıştırmış olacaksınız. 

Dördüncü Adım: Kaş ve Yanak Bölgesi

Bu egzersizde kaş bölgesi ile yanak bölgesine özenli bir bakım gerçekleştireceksiniz. Öncelikle kaşlarınızı yukarıya olabildiğince kaldırın. Kalkık durumdayken kaşlarınızı parmaklarınız yardımıyla yukarıya doğru sabit şekilde tutun ve bekleyin. Parmaklarınızla hafif hafif masaj yapın. 5 dakika kadar uygulamayı sürdürün. Aynı hareketi 5’er dakika arayla toplamda 15 dakika olacak şekilde uygulamaya devam edin. Yanaklardaki sarkmaları önlemek için ise ellerinizdeki dört parmağı kullanarak elmacık kemiklerinizin olduğu kısmı yukarıya doğru kaldırın ve bekleyin. Sonra yuvarlak hareketlerle yanaklarınıza masaj yapın. Bu egzersizi yaparken yüzünüz mutlaka gülme pozisyonunda olmalı. 20 dakika kadar bu şekilde masaj yapın. 

Yanak çevresini germe adına bir diğer egzersiz ise sarkmaları önlemeye yardımcı balon şişirme uygulamasıdır. Balon şişirirken ağzınızda havayı tutun ve yanaklarınızı gerin. 10 defa balon şişirerek yanak kaslarınızı düzenli bir şekilde çalıştırmış olursunuz. Çin bıyığı dediğimiz bir diğer egzersiz ise yanak sarkmasını önlemek için idealdir. Parmaklarınızla iki rakamı oluşturun ve hem sağ hem de sol yanaklarınızı parmaklarınızla gerdirin. 10 saniye gerilmiş şekilde bekletin, bırakın.

Beşinci Adım: Göz Kapakları

Göz kapaklarındaki kırışıklığın önüne geçmek ve göz kapaklarını güçlendirmek için avuç içinizle kaşlarınızı kaldırın ve bu esnada aşağı doğru bakın. 2 dakika kadar bu pozisyonda bekleyin. Bu sayede göz kapaklarınız güçlenecek ve göz kapaklarınızdaki olası çizgilerin azalmasına da katkıda bulunacaksınız. 

Yüz Yogası Yaparken Kullanabileceğiniz Ürünler

Yüz yogası yaparken yardımcı ürün kullanmak yapacağınız yoganın verimliliğini çok daha fazla artıracaktır. Bu sebeple yüz bölgesi için özel olarak formüle edilmiş pek çok ürün yüz yoganız seansında kullanabilir ve etkiyi artırabilirsiniz. Özellikle nemlendirme etkisi kuvvetli ciltteki kolajen üretimini destekleyen ürünler kullanarak yüz yogasından yüz güldüren sonuçları çok daha erken alabilirsiniz. İşte bizim size yüz yogası seanslarında kullanmanızı önereceğimiz favori ürünlerimiz:

1)    La Roche Posay Effaclar Ultra Konsantre Serum 30ml

Sabahları yüz yogası yaptıktan sonra geceleri La Roche Posay Effaclar Ultra Konsantre Serum ile cildindeki etkileri artırabilirsin. %3.5 Glikolik asit, %2 Niacinamide %1.5 Salisilik asitten oluşan bu serum peeling etkisi ile cildini arındırmaya, fazla sebumu temizlemeye yardımcı olacaktır.

2)    The Purest Solutions Leke Giderici ve Cilt Tonu Eşitleyici Cilt Bakım Serum 30ml

Cildin daha parlak ve canlı gözükmesine yardımcı olacak bu serum, yüz yogası sonrasında cildini rahatlatacak ve cildin için gereken desteği verecektir. Ayrıca içeriğindeki hyaluronic acid cildin nemli ve dolgun bir görünüm kazanmasına yardımcı olacak.

3)    Vichy Mineral 89 Termal Su ve Doğal Hyalüronik Asit İçeren Serum 50ml

Yüz yogası sonrasında cildinin daha dolgun, sıkı ve güçlü olmasını destekleyecek bu serum ayrıca cildine ciddi bir nem desteği sağlayacak. Doğal kaynaklı içerikleri ile cildinin ihtiyacı olan temel bileşenleri sağlayabilir, daha enerjik, canlı ve genç bir görünüm sağlayabilirsin.

4)    Loreal Paris Revitalift Filler Kırışıklık Karşıtı Serum 30ml

Cildindeki kırışık görünümü gidermeye yardımcı yüz yogası egzersizini en iyi şekilde destekleyecek bu serum 1 hafta gibi kısa bir sürede cildinde dolgun bir etki bırakıyor. Hyalüronik asit içeriği ile cildi nemlendirmeye yardımcı olan serum pürüz ve kırışıklara karşı en iyi şekilde savaşır.

5)    Darphin Intral Kızarıklık Karşıtı Serum 30ml

Cildi yatıştırmaya yardımcı bu serum özellikle hassas ciltler için ideal. Yüz yogası yapmak istiyor ancak hassas bir cilde sahipsen bu serumu deneyebilirsin. Ciltteki hassasiyeti gidermeye yardımcı bu serum cildin olgunlaşma belirtileri ile savaşır. Yapacağın yüz yogasını etkili bir şekilde destekler.

BONUS: Daha İyi Bir Sonuç İçin Ürünleri Masaj Taşı ile Uygulamayı Unutma!

İzla Jade Roller Yüz için Masaj Taşı

Yüz yogası egzersizinde kullanabileceğin bu yüz masaj taşını ayrıca cilt bakım ürününü kullandıktan sonra da kullanabilir, ürünlerin çok daha hızlı emilmesini ve etki göstermesini sağlayabilirsin.

Favorimiz olan ve sana önereceğimiz bu ürünler cildi yoğun şekilde nemlendirmeye yardımcı ve kırışıklıklarla savaşan ürünler olduğundan yapacağın yüz yogasının da etkisini artıracaktır. Bu ürünler içeriğindeki bileşenler sayesinde cildinin ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminleri sağlayarak daha sıkı, canlı ve genç bir görünüm sağlamana yardımcı olacaktır. Düzenli olarak uygulayacağın yüz yogası ile şimdi sen de yaşlanma belirtilerini en aza indirerek daha genç, canlı ve ışıl ışıl bir cilde kavuşabilirsin.

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun