Diş Fırçalama Teknikleri

Ağız ve diş sağlığı sadece bir kişisel bakım değil insanın sağlığı açısından da önemlidir. Ağız ve diş sağlığının ne denli önemli olduğu daha küçük yaşlardan öğretilmelidir. Ancak ağız ve diş bakımı doğru bir şekilde yapılmalıdır. Ancak bu şekilde doğru bir ağız ve diş bakımından söz etmek mümkün olacaktır. Diş fırçalama ağı sağlığının en önemli ve olmazsa olmaz adımlarından bir tanesidir. Ağız fırçalamanın da bazı teknikleri bulunuyor. Bu teknikler sayesinde ağız bakımı çok daha doğru şekilde yapılabilir. Diş fırçalarken nelere dikkat edilmeli, hangi diş fırçalama tekniği daha doğru? Hepsini yazımızda tek tek anlatıyoruz…

Diş Fırçalama Nasıl Yapılır?

Ağız ve diş bakımı görmezden gelinecek bir konu değildir. Çünkü diş sağlığı sadece ağzımızla ilgili değil, tüm sağlığı etkileyen bir durumdur. Küçük yaştan itibaren diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmalıdır. Aksi halde ileriki dönemlerde diş çürükleri ve diş kayıpları başta olmak üzere pek çok sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Diş fırçalamada en önemli adım doğru bir diş fırçası seçimidir. Seçilecek fırça genellikle yumuşak ya da orta sertlikte olmalıdır. Fırçanın ağız içerisinde kolay bir şekilde hareket ettirilebilmesi önemlidir. Fırça seçiminden sonra günde en az iki defa dişlerin fırçalanmasına özen gösterilmelidir.

 Diş fırçalarken macun kullanımına dikkat etmek gerekir. Yoğun macun kullanımına gerek yoktur. Nohut büyüklüğünde macun sıkmak yeterlidir. Diş fırçası 45 derecelik açı ile yani çapraz bir açı ile tutulmalıdır. Üst ve alt dişlere ufak dairesel hareketlerle fırçalama işlemi yapılmalıdır. Dil yüzeyi de oluşabilecek ağız kokusunu önlemek amacıyla temizlenmelidir. Diş fırçalarken arka kısımdaki dişlere de gerekli özen gösterilmelidir. Dişlerin iç yüzeylerini de aynı şekilde fırçalamak gerekir. Bu işlemi yaparken fırça eğik tutulur ve diş etinden başlayarak ağız boşluğuna doğru fırçalama yapılır.

Fırçalama esnasında diş eti kanaması oluyorsa bunun anlamı kanayan yerlerin iyi temizlenmediğidir. Ancak diş eti kanaması kesinlikle fırçalama yapılmamalı anlamına gelmemektedir. Kanayan kısımlar çok daha hassastır ve bu hassasiyet dikkate alınarak fırçalama işlemi yapılmalıdır.

Gün içerisinde iki kez ve en az üç dakika olmak üzere fırçalama işlemi yapılmalıdır. Fırçalama bittikten sonra ise ağzı uzun uzun su ile çalkalamaya gerek yoktur. Bunu yapmak diş macununun etkisini de giderebilir. Diş fırçaları mutlaka 3 ayda bir (fırçanın durumuna göre) değiştirilmelidir.

Diş Fırçalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş fırçasının kişiye özel bir araç olduğu unutulmamalıdır. Kesinlikle başkaları ile paylaşılamaz. Diş fırçası yanı sıra kapsamlı bir dış bakımı için başka yardımcı ürünler de kullanılabilir. Bunlardan bir tanesi de diş ipidir. Diş ipleri diş aralarında kalan kırıntıları temizlemeye yardımcıdır. Bunun yanında yine dişlerin ara yüzünü temizlemek için ara yüz fırçaları kullanılabilir. Diş fırçalarken ayrıca şu önemli hususları da unutmamak gerekiyor;

 • Dişler fırçalanırken diş etlerine fazla temas etmeden sadece dişleri fırçalamak gerekir.
 • Diş fırçalarken acele etmemek gerekir. 20-30 saniyelik bir fırçalama yetersizdir. En az 3 dakika dişler özenli bir şekilde fırçalanmalıdır.
 • Sadece dişleri fırçalamak ağız sağlığı açısından yeterli kalmayacaktır. Bunun yanı sıra dil ve damak temizliğine de dikkat etmek önemlidir.
 • Macun kullanımı da son derece önemlidir. Diş macunu fırça üzerine bolca değil, nohut tanesi kadar sıkılmalıdır.
 • Diş macunu ve ağız gargaraları sadece birer araçtır. Bu noktada düzenli ağız bakımı önemlidir. Bu sebeple diş fırçası ve diş ipi mekanik araçlar olduğundan onları etkin kullanmak macunun ve gargaranın önemini ortaya çıkartacaktır.
 • Eğer çarpık bir diş söz konusu ise fırçalarken fırçanın pozisyonu çarpıklığa uygun olmalıdır.
 • Kısa süreli diş fırçalamanın yetersiz olduğunu söylemiştik, çok uzun süre diş fırçalamak da faydalı değildir.
 • Diş fırçalarken aşırı kuvvet uygulamak da yanlıştır. Aşırı kuvvet uygulayarak fırçala dişlerde aşınmalara sebebiyet verebilir.

Nasıl Bir Diş Fırçası Kullanmalıyım?

Pek çok güvenilir markanın diş fırçası çeşidi bulunuyor. Yani diş fırçası açısından geniş bir seçenek söz konusu. Hangi diş fırçasını alıp kullanacağına dair bir kararsızlık yaşıyorsan senin için önerilerimiz var. Sana diş fırçalama teknikleri konusunda bilgi vermeye çalıştık. Belki diş fırçası seçimi konusunda da biraz olsun fikir sahibi olmanı sağlayabiliriz. İşte önerilerimiz:

 • Oral-B D100 Vitality Cross Action Şarjlı Diş Fırçası Siyah

Şu sıralar epey popüler olan şarjlı diş fırçaları rahat kullanımı ve etkili temizliği ile dikkat çekiyor. Özellikle gövdede yer alan zamanlayıcısı kaç dakika dişlerini fırçalaman gerektiğini sana hatırlatacak ve bu sayede düzgün bir fırçalama gerçekleştirmiş olacaksın. Orta sertlikte olan kılları ile dişlerini nazikçe temizleyebilirsin. Şarj ederek uzun yıllar kullanabileceğin bu diş fırçasına göz atmak istersen Kozmela’yı ziyaret edebilirsin.

 

 

 • Humble Brush Bambu Yetişkin Mor Diş Fırçası Yumuşak&Soft

Vegan ve doğaya dost yapısı ile Humble Brush bambu yetişkin diş fırçası %100 geri dönüştürülebilir malzemeden üretilmiştir. Sade, İskandinav tasarımı ile dikkat çeken bu fırça bambu sapı ile rahat bir kullanım sunuyor. Özellikle günümüzde geri dönüştürülebilir, doğaya dost ve vegan ürünler sık tercih ediliyor. Senin de tercihin böyle bir fırça ise mutlaka denemeni öneririz.

 

 • Sensodyne Hassasiyet & Diş Eti Beyazlatıcı Diş Fırçası

Yılların ağız ve diş bakım markalarından bir tanesi olan Sensodyne’nin sunduğu bu fırça dişlerde ekstra hassasiyet sağlıyor. Diş etlerine nazik davranan ve etkili bir temizlik sunan bu fırça hem uygun fiyatı hem de kaliteli yapısı ile uzun süre ihtiyacını en iyi şekilde karşılayacaktır.

Bizim favorilerimiz bunlar ancak diş fırça çeşitlerimiz elbette bunlarla sınırlı değil. Eğer diş fırça çeşitlerini daha yakından incelemek ve aradığın, ideal diş fırçanı hemen sipariş etmek istiyorsan seni Kozmela dünyasına bekliyoruz.

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun