Kozmela.com

Güneş Kremi Dosyası Açılsın!

Neden Güneş Kremi Kullanmalıyız?

Yazın en merak edilen konulardan biri olan güneş ürünleri için aradığınız her bilgiyi sizin için hazırladık!

Güneşin metabolizmaya, dolaşım sistemine ve sindirim sistemine faydalı etkileri bulunmaktadır ancak yaz mevsiminde cilde zararı olabilmektedir.

Güneş kreminin kullanılmaması durumunda ciltte lekelenmeler başlıyor, yaşlanma belirtileri erkenden kendini gösteriyor ve ciltte kuruluk meydana gelebiliyor. Cildimizi tüm bu olumsuz durumlardan korumak için özellikle yaz aylarında güneş ürünleri kullanmanız gerekmektedir. Ancak güneş bahar ve kış aylarında da kendini gösterir. Bu aylarda da cildinizi korumaya devam etmek için içerisinde güneş koruma faktörleri bulunan nemlendirici kremler tercih edebilirsiniz. Böylelikle hem cildinizi koruyabilir hem de nemlendirebilirsiniz.

SPF Nedir?

Sun Protection Factor teriminin ilk harflerinden oluşan SPF, Güneş Koruma Faktörü anlamı taşımaktadır. Güneş kremlerinin üzerinde farklı değerlere sahip güneş koruma faktörü bulunur. Güneş koruma faktörleri, cildimizi güneş ışınlarından ne kadar süre ile koruduğunu temsil etmektedir. Bu yüzden güneş kremi tercihlerinizde mutlaka SPF oranına bakmalı ve güneşte kalma sürenize göre seçim yapmalısınız.

Güneş Kremi Faktörü Nasıl Seçilir?

Bu seçimi yaparken önemli olan güneşin altında ne kadar süre kalacağınızdır. Güneşin en etkili olduğu, öğle saatlerinde güneşin altında kalıyorsanız SPF değeri yüksek güneş koruyucular kullanmalısınız.

Sabah veya akşam saatleri gibi güneş ışınlarının etkisinin daha az olduğu zamanlarda düşük SPF’li koruyucular kullanabilirsiniz.

Güneş ürünlerinde en çok tercih edilen SPF30 ve SPF50 ürünlerdir. Öğle saatlerinde güneşe maruz kalacaksanız SPF50 ve üzeri koruyuculuğa sahip ürünler kullanmanız önerilir.

Güneş Kremi Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Güneş ürünü seçerken içeriği oldukça önemlidir. Cildinizi güneşin UVA ve UVB ışınlarından koruyacak içeriğe sahip ürünler seçilmelidir. Güneş kremi seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise güneş koruma faktörü olacaktır.

Güneş koruma faktörü bir diğer adı ile SPF, yanlış bilinenin aksine ürünlerin koruyucu etkisini değil koruma süresini temsil etmektedir.

Gün içinde güneşe maruz kalacağınız süreyi düşünerek yüksek veya orta derecede koruyucu etki sağlayan güneş kremlerini seçebilirsiniz.

Cilt tipinize uygun güneş koruyucular da seçmek mümkün!

Yağlı cilt tipine sahipseniz, yağ içermeyen güneş kremleri tercih edebilirken, kuru cilde sahip olanlar nemlendirici etkili ve losyon kıvamında koruyucular kullanabilir.

Güneş kremleri içerik bakımından iki farklı kategori ayrılır. Fiziksel ve kimyasal koruyucular. Cilt tipinize ve ihtiyacınıza göre size uygun içeriğe sahip güneş koruyucuyu seçmelisiniz.

Fiziksel Güneş Koruyucu Nedir?

Fiziksel güneş koruyucular, inorganik maddeleri kullanarak fiziksel olarak ışınları dağıtır. Cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur. UV ışınlarının cilt tarafından emilmesini engeller ve ışınları yansıtarak etkisiz hale getirir.

Güneşin zararlı ışınlarını engeller ve ciltte uzun süreli etkili koruma sağlar. İçeriğinde yoğun kimyasal madde bulunmadığından cilde yan etkisi daha az olur. Fiziksel koruyucu içeren güneş kremlerinin cilt tarafından emilmesi kimyasal koruyucuya göre daha zordur.  Hassas cilt tipine sahip yetişkinler, çocuklar ve bebeklerin kullanımına uygundur.

Kimyasal Güneş Koruyucu Nedir?

Organik maddelerin kimyasal formüllerle birleşmesiyle UV ışınları güneş koruyucu tarafından emilir ve yok olur. Formüllerindeki kimyasal maddeler sayesinde, güneş ışınları cilt tarafından emilir ve ısı enerjisine dönüşmesiyle UV ışınları bloke olur. Kimyasal koruyuculu güneş kremleri beyaz iz bırakmaması ve topaklanma yapmaması sebebiyle sürümü ve kullanımı kolaydır.

Son Adım:

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş kreminizi güneşe maruz kalmadan önce cildinize uygulamanız gerekmektedir. Güneşin altında iken uygulama yaptığınızda cildiniz tarafından emilimi gerçekleşene ve koruyucu özelliği etkisini gösterene kadar olumsuz etkilere maruz kalabilirsiniz.

Evden çıkmadan 15-20 dakika önce güneş ürününüzü cildinize uygulayın ve yedirin. Sonrasında güvenle dışarı çıkarak cildinizi koruyabilirsiniz.

Güneşe maruz kalmaya başladıktan sonra ise kullandığınız güneş koruma faktörüne bağlı olarak her 30dk da bir veya 60dk da bir olacak şekilde güneş kreminizi veya koruyucu güneş spreyinizi tekrar uygulamanız önerilir.

Güneş ürünlerinizi kolay uygulayabilmek için sprey formda olan ürünleri seçebilirsiniz. Özellikle çocuklara uygulama yapmak için sprey formda ürünler önerilir. Çocuğunuz oyun oynarken bile kolayca uygulama yaparak onu güneşten koruyabilirsiniz.

En İyi ve Çok Satan Güneş Kremleri

1. La Roche Posay Anthelios Shaka Fluid Güneş Kremi SPF50+ 50 ml

Yüzünüz için tercih edebileceğiniz yüksek koruma sağlayan güneş kremidir. Mini boyu ile çantanızda veya cebinizde kolayca saklayarak her zaman yanınızda taşıyabilirsiniz. Her yıl en çok satan, tüm cilt tiplerinin kullanımına uygun bir üründür.

 

2. Heliocare Ultra Güneş Koruyucu Jel SPF90 UVA/UVB 50ml

Çok hassas cilt tipleri için özel olarak geliştirilen yüksek koruma sağlayan güneş kremidir. Hassas, karma ve yağlı cilt tiplerinin kullanımına uygundur.

3. Solante Gold Güneş Losyonu SPF30 150ml

Yağsız forma sahip güneş kremidir. Solante güneş kremi markaları arasında en çok tercih edilenlerden bir tanesidir. SPF30 özelliği ile güneşin UV ışınlarına karşı koruma sağlar.

Suya dayanıklı ve hipoalerjenik bir üründür. Paraben ve parfüm içermez.

Yaz boyunca cildinizi güvenle korumanız ve tüm ürünleri incelemeniz için hemen tıklayın!

Fırsatlardan ilk siz haberdar olun